w

Eurowizja 2022. Drugi półfinał. Oto lista artystów. Kto ma szanse na awans do finału?

Eurowizja 2022. Drugi półfinał - fot. Instagram
Eurowizja 2022. Drugi półfinał - fot. Instagram

Eurowizja 2022. Już dziś drugi półfinał. Kto zaprezentuje się w hali PalaOlimpico w Turynie? Kto zdaniem bukmacherów ma największe szanse na awans do finału? Czy w gronie szczęśliwców znalazł się Krystian Ochman?

Eurowizja to największe wydarzenie muzyczne organizowane przez Europejską Unię Nadawców niemalże nieprzerwanie od 1956 roku. W tym roku konkurs odbywa się w hali PalaOlimpico w Turynie. Pierwszy półfinał odbył się 10 maja. Zaprezentowało się wówczas siedemnastu artystów, którzy dali genialny popis swoich muzycznych umiejętności. Jurorzy i widzowie w głosowaniu wyłonili 10 finalistów. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Przed nami drugi półfinał, który dla Polaków ma szczególne znaczenie. To właśnie dzisiaj wysłuchamy na żywo występu naszego reprezentanta Krystiana Ochmana. Kiedy pojawi się na scenie? Z kim będzie konkurował o miejsce w finale? Sprawdź.

Eurowizja 2022. Drugi półfinał — kolejność występów

 1. Finlandia – The Rasmus Jezebel
 2. Izrael – Michael Ben Dawid I.M
 3. Serbia – Konstrakta In corpore sano
 4. Azerbejdżan – Nadir Rüstamli Fade to Black
 5. Gruzja – Circus Mircus Lock Me In
 6. Malta – Emma Muscat I Am What I Am
 7. San Marino – Achille Lauro Stripper
 8. Australia – Sheldon Riley Not The Same
 9. Cypr – Andromache Ela
 10. Irlandia – Brooke That’s Rich
 11. Macedonia Północna – Andrea Circles
 12. Estonia – Stefan Hope
 13. Rumunia – WRS Llámame
 14. Polska – Krystian Ochman River
 15. Czarnogóra – Vladana Breathe
 16. Belgia – Jérémie Makiese Miss You
 17. Szwecja – Cornelia Jakobs Hold Me Closer
 18. Czechy – We Are Domi Lights Off

Poniżej możecie obejrzeć skrót występów:

Eurowizja 2022. Finlandia. The Rasmus Jezebel

The Rasmus to fiński zespół, który gra muzykę rockową. Grupa powstaa w 1994 roku i od tamtego czasu cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie. Jak dotąd nagrali osiem albumów studyjnych oraz dwie składanki. Krążki sprzedali w łącznym nakładzie ok. 4 mln egzemplarzy. Muzycy kilkukrotnie występowali w Polsce. Po raz pierwszy pojawili się u nas 22 listopada 2005 roku.

Eurowizja 2022. Izrael. Michael Ben Dawid I.M

Michael Ben Dawid to izraelski piosenkarz, który pochodzi z rodziny gruzińskich żydów. Jego rodzina w przeszłości wyemigrowała z Ukrainy do Izraela. Michael jest gejem. Zrobił coming out w wieku 16 lat i spotkał się z brakiem akceptacji ze strony matki. Mimo to wiedzie obecnie szczęśliwe życie u boku swojego partnera, z którym niedawno się zaręczył. W dzieciństwie zaczął uczyć się śpiewu, a także studiował taniec. Na początku pracował, jako śpiewający kelner w jednym z barów w Tel Awiwie. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej zaczął uczęszczać do Beit Zvi School of Performing Arts, która ukończył dwa lata temu. 5 lutego 2021 roku wygrał The X Factor Israel i jednocześnie otrzymał prawo do reprezentowania ojczyzny na konkursie Eurowizji 2022.

Eurowizja 2022. Serbia. Konstrakta In corpore sano

Konstrakta to urodzona 12 października 1978 roku w Belgradzie serbska piosenkarka. Mimo że z wykształcenia jest architektką, nigdy nie traciła nadziei na to, że osiągnie sukces w muzyce. W przeszłości była członkinią zespołu Mistakemistake. Gdy grupa się rozpadła, założyła formację Zemlja gruva. W 2022 artystka zgłosiła się do serbskich eliminacji do Eurowizji i wraz z utworem In Corpore Sano, który wchodzi w skład trzech piosenek Triptihu, wywalczyła zwycięstwo.

Sam utwór jest niezwykle ciekawy, ponieważ wokalistka na wstępie zastanawia się, w czym tkwi sekret zdrowych włosów Meghan Markle i sugeruje, że z pewnością ich zdrowy wygląd zawdzięcza głębokiemu nawilżeniu. Nieco później opowiada, jak to różne schorzenia wpływają na niezdrowy wygląd skóry i włosów. Skanduje przy tym, że musi być w dobrej formie. W drugiej zwrotce wspomina o spacerach z psem i o tym, że ufa swojemu sercu i autonomicznemu układowi nerwowemu, które mają zadbać o jej kondycję. Na końcu wspomina o serbskim systemie opieki zdrowotnej, który nie gwarantuje artystom bezpłatnej opieki medycznej. W ostatnim wersie zadaje pytanie retoryczne I co teraz możemy zrobić?

Eurowizja 2022. Azerbejdżan. Nadir Rüstamli Fade to Black

Nadir Rüstamli to urodzony 8 lipca 1999 roku w Salyanie azerski piosenkarz, który wygrał 2. edycję programu The Voice Azerbeijan. W dzieciństwie uczęszczał do szkoły muzycznej, gdzie uczył się grać na fortepianie. W ubiegłym roku ukończył Wydział Administracji Biznesowej Azerskiego Uniwersytetu Turystyki i Zarządzania.

Eurowizja 2022. Gruzja. Circus Mircus Lock Me In

Circus Mircus to gruziński zespół, który gra rock progresywny i muzykę eksperymentalną. Powstał w 2020 roku w Tbilisi. Założyło go trzech absolwentów miejscowej akademii cyrkowej. Jeden z członków wyznał, że trio nie było dość dobre, a nawet najgorsze w zespole, dlatego też zostali dobrymi przyjaciółmi.

Eurowizja 2022. Malta. Emma Muscat I Am What I Am

Emma Muscat to urodzona 27 listopada 1999 roku St Julian’s maltańska piosenkarka i modelka, która na co dzień pracuje we Włoszech. Jej rodizina jest bardzo zamożna i od lat prowadzi Muscat’s Universal Limited, która zajmuje się sprzedażą ubrań dla kobiet w ciąży, niemowląt oraz dzieci. Gdy była nastolatką, okazało się, że jest bardzo uzdolniona wokalnie, a także ma dryg do tańca. Świetnie gra też na pianinie. Sama zabrała się za komponowanie muzyki i tekstów do swoich piosenek. Szersza publiczność usłyszała o niej dzięki programowi Amici di Maria De Filippi, w którym zajęła 4. miejsce. To zaowocowało kontraktem z wytwórnia Warner Music Italy. W latach 2018-2019 była bohaterką programu Isle of MTV. Miała okazję występować z Erosem Ramazzottim na corocznym koncercie Josepha Calleji, który organizowany jest na Malcie. W lutym 2022 roku zgłosiła się z utworem Out of Sight to programu Malta Eurovision Song Contest, który zwyciężyła i zyskała prawo do reprezentowania ojczyzny podczas Eurowizji 2022.

Eurowizja 2022. San Marino. Achille Lauro Stripper

Achille Lauro, a właściwie Lauro De Marinis, to urodzony 11 lipca 1990 roku w Weronie włoski piosenkarz i raper. Jego ojciec jest profesorem i sędzią Najwyższego Sądu Kasacyjnego, a matka zarządcą spółki holdingowej. W 2012 roku debiutował dwoma mixtape’ami Barabba i Harvard. W 2018 roku jego trzeci krążek pt. Ragazzi madre pokrył się złotem. Jego twórczość cieszy się bardzo dużą popularnością we Włoszech, a każda kolejna płyta podbija listy przebojów. W finale programu Una Voce per San Marino wypadł najlepiej i właśnie dzięki temu reprezentuje ten kraj na Eurowizji 2022.

Eurowizja 2022. Australia. Sheldon Riley Not The Same

Sheldon Riley, właściwie Sheldon Hernandez, to urodziny 14 marca 1999 roku w Sydney australijski wokalista. Nietypową urodę odziedziczył po ojcu, który pochodzi z Filipin. Kilkukrotnie próbował swoich sił w popularnych programach typu talent shows. W The Voice Australia zajął trzecie miejsce. Nieco gorzej poszło mu w America’s Got Talent, ponieważ odpadł już w trzecim ćwierćfinale. Sukces odniósł dopiero w finale programu Eurovision — Australia Decides, który nie tylko wygrał, ale i zyskał prawo do reprezentowania ojczyzny na Eurowizji.

Utwór, który zaprezentuje podczas drugiego półfinału konkursu, napisał pod koniec 2015 roku. Ma on dla niego specjalne znaczenie.

Not The Same to historia, o której nigdy nie sądziłem, że będę w stanie ją opowiedzieć. Napisana jest ze wspomnień dziecka, u którego w wieku 6 lat zdiagnozowano zespół Aspergera, dorastając w mieszkaniu komunalnym, przenosząc się z domu do domu, nieświadomy swojej seksualności, w głęboko religijnej rodzinie. Wytyczona już ścieżka, której nigdy nie będę w stanie właściwie zrozumieć ani nawiązać z innymi ludźmi. Po napisaniu wysłałem sobie tekst na moje stare konto na Facebooku, ale wtedy był to bardziej wiersz, odzwierciedlający, jak daleko zaszedłem, ostatnio wyszedłem do mojej rodziny i czułem się tak wolny, by coraz częściej mówić, co myślę. każdego dnia. Zawsze łączyłem się z Darker Disney Animations, postaciami, które były postrzegane jako inne, złe, niezrozumiane i nie dano im szansy na wyjaśnienie części siebie, których ostatecznie nie mogą zmienić. Maleficent, Cruella DeVille, Ursula. To prawdopodobnie wyjaśnia moją mroczną estetykę… Piosenka jest naprawdę prezentem dla każdego, kto mógłby być na mojej pozycji, kiedy po raz pierwszy zakochałem się w Eurowizji. Niezależnie od płci, seksualności, rasy, sytuacji finansowej, traumy, koloru, wieku, kształtu czy rozmiaru. Nie jesteś taki sam, ale nie jesteś sam – tłumaczył.

Eurowizja 2022. Cypr. Andromache Ela

Andromache, to tak naprawdę Andromachi Dimitropulu, która urodziła się w 1994 roku w Mannheim. Jest niemiecko-grecką piosenkarką, która w przeszłości próbowała swoich sił w The Voice of Greece.

Eurowizja 2022. Irlandia. Brooke That’s Rich

Brooke to w rzeczywistości Brooke Scullion, która przyszła na świat 31 marca 1999 roku w Bellaghy. Szersza publiczność usłyszała o niej w 2020 roku, gdy wzięła udział w The Voice UK. Dotarła do finału, w którym pod wodzą Meghan Trainor wywalczyła trzecie miejsce. Na początku lutego tego roku wygrała The Late Late Show: Eurovision Special, dzięki któremu została reprezentantką Irlandii w Turynie.

Eurowizja 2022. Macedonia Północna. Andrea Circles

Andrea koewska to urodzona 14 lutego 2000 roku w Skopju macedońska piosenkarka. W swojej twórczości inspiruje się sceną Harlem w Nowym Jorku. Szansę na wielką karierę zyskała dzięki producentowi Aleksandarowi Masewskiemu, który dostrzegł jej covery słynnych popowych utworów. To on zmotywował ją do podjęcia studiów na Uniwersytecie Sztuki Muzycznej w Skopje. 4 lutego 2022 roku wygrała program Za Evrosong 2022 i wraz z utworem Circles zaprezentuje się w Turynie.

Eurowizja 2022. Estonia. Stefan Hope

Stefan Airapetjan to urodzony 24 grudnia 1997 roku w Viljandi estoński piosenkarz, który ma ormiańskie korzenie. Jego rodzice w przeszłości emigrowali z Armenii. Od najmłodszych lat szkoli się pod okiem Hedy-Kai Pai. W 2010 roku wziął udział w konkursie Laulukarussell, który był organizowany przez estońską telewizję. W 2018 roku zajął 3. miejsce w preselekcjach do Eurowizji. Rok później powtórzył wynik. Dopiero w tym roku przygotowany przez niego utwór pt. Hope okazał się najlepszy i zapewnił mu bilet do Turynu.

Eurowizja 2022. Rumunia. WRS Llámame

WRS to Andrei-Ionuț Ursu, który urodził się 16 stycznia 1993 roku w Buzău. Jest rumuńskim wokalistą, autorem tekstów i tancerzem. W wieku 12 lat, za namową rodziców, którzy są tancerzami muzyki ludowej, zaczął trenować taniec. Na początku pracował dla znanych wokalistów, a także był częścią baletu. Ostatecznie w 2015 roku dołączył do boysbandu Shot, z którym występował przez kolejne 2 lata. Dopiero w 2020 podpisał kontrakt z Global Records i zasłynął, jako twórca muzyki elektropop.

Eurowizja 2022. Polska. Krystian Ochman River

Krystian Ochman urodził się 19 lipca 1999 roku w Melrose. To amerykańsko-polski wokalista i kompozytor, o którym zrobiło się głośno przy okazji udziału w programie The Voice of Poland. Utalentowany artysta wygrał 11. edycję. 19 lutego 2022 roku zwyciężył w finale formatu Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!. Podczas drugiego półfinału zaprezentuje utwór River. W rozmowie z Onet.pl wyjaśnił, jakie przesłanie ma piosenka:

Opowiada o dążeniu do wewnętrznego spokoju. Często przejmujemy się rzeczami, które się nawet nie wydarzyły. Planujemy przyszłość. Później stresujemy się, kiedy coś nie idzie zgodnie z naszym planem. Trudno nam zaakceptować, że przyszłość jest po prostu nieprzewidywalna. Musimy rozumieć, że na pewne rzeczy nie mamy pływu i wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć harmonię życia.

Eurowizja 2022. Czarnogóra. Vladana Breathe

Vladana Vučinić urodziła się 18 lipca 1986 roku w Titogradzie. To czarnogórska piosenkarka o macedońskich korzeniach. Jest absolwentką dziennikarstwa na Państwowym Wydziale Nauk Politycznych Czarnogóry. Posiada również wykształcenie muzyczne, skupiając się na teorii muzyki i śpiewie operowym. Debiutowała w 2003 roku w narodowym programie karaoke. Krótko po tym wydała debiutancki singiel. Dwa razy bezskutecznie starała się o możliwość reprezentowania ojczyzny na Eurowizji. Dopiero w 2022 roku zajęła 1. miejsce w preselekcjach. Podczas drugiego półfinału zaprezentuje melancholijny utwór pt. Breathe.

Eurowizja 2022. Belgia. Jérémie Makiese Miss You

Jérémie Makiese urodził się w czerwcu 2000 roku. Belgijski piosenkarz i piłkarz urodził się w Antwerpii w kongijskiej rodzinie. Gdy miał sześć lat, przeprowadzili się do Berchem-Sainte-Agathe, a następnie do Dilbeek. Świetnie posługuje się językiem niderlandzkim i francuskim. Obecnie mieszka w Uccle. Obecnie gra w Excelsior Virton. Wychowywał się w muzykalnej rodzinie, która zaszczepiła w nim tę pasję. W ubiegłym roku zgłosił się do The Voice Belgique. Od razu podbił serca widzów, dzięki którym zwyciężył. W tym czasie studiował geologię, jednak z uwagi na odniesiony sukces przerwał naukę i skupił się na karierze.

Eurowizja 2022. Szwecja. Cornelia Jakobs Hold Me Closer

Cornelia Jakobs, a tak naprawdę Anna Cornelia Jakobsdotter Samuelsson, urodziła się 9 marca 1992 roku w Sztokholmie. Jest szwedzką piosenkarką, która już od najmłodszych lat przejawiała talent muzyczny. W gimnazjum śpiewała w kilku zespołach rockowych. W 2008 roku zgłosiła się do Idola, jednak już na początku spotkała się z ogromną krytyką ze strony jurorów. Przez kolejne 10 lat nie grała na gitarze, ponieważ tamto wydarzenie wywołało u niej traumę. Dwa lata później dołączyła do dziewczęcego duetu o nazwie Love Generation, który uczestniczył w Melodifestivalen 2011 i 2012. Głośno o niej zrobiło się dopiero dwa lata temu. To wtedy nagrała utwór Weight of the World, który został ścieżką dźwiękową serialu Miasto niedźwiedzia, emitowanego przez HBO Nordic. 12 marca wygrała wspomniany wcześniej konkurs i zyskała bilet do Turynu.

Eurowizja 2022. Czechy. We Are Domi Lights Off

We Are Domi to założony w 2018 roku w Leeds (Wielka Brytania) norwesko-czeski zespół specjalizujący się w muzyce elektropop. W jego skład wchodzą Dominika Haskova, Casper Hatlestad i Benjamin Rekstad. 16 grudnia ogłoszono, że w głosowaniu jurorów, międzynarodowej publiczności oraz Czechów otrzymali największą ilość punktów podczas ESCZ 2022 i tym samym zostali reprezentantami Czech na Eurowizji 2022.

Kto zdaniem bukmacherów ma największe szanse na awans do finału?

Bukmacherzy dokładnie przeanalizowali szanse uczestników na przejście do finału. Które kraje znajdą się w szczęśliwej dziesiątce? W nawiasie procent szans.

 1. Szwecja (94%)
 2. Polska (94%)
 3. Australia (87%)
 4. Estonia (83%)
 5. Serbia (81%)
 6. Czechy (81%)
 7. Finlandia (74%)
 8. Belgia (63%)
 9. Azerbejdżan (62%)
 10. Cypr (52%)

Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za naszego reprezentanta, Krystiana Ochmana.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Oliwia

Joanna Opozda, Antek Królikowski, fot. AKPA

Opozda i Królikowski to już przeszłość. Rozwodzą się. „Pozew wpłynął do sądu”. Sprawa może trwać dłużej niż ich małżeństwo

Rosjanie rozbierają zmywarki i lodówki, bo… brakuje im chipów do użycia w sprzęcie wojskowym