w

„Chłopi” mają szansę na OSCARA! Polska produkcja została zgłoszona do aż sześciu kategorii. Jakich?

fot. YouTube screenshot @NEXTFILMPL
fot. YouTube screenshot @NEXTFILMPL

Od dawna mówiło się o tym, że Chłopi to polski kandydat do Oscara dla filmu zagranicznego. To jednak nie jedyna kategoria, do której Sony Pictures Classics, dystrybutor filmu za granicą, zgłosił polskie dzieło. Akademia Filmowa ogłosiła pierwsze listy filmów, które mają szansę na prestiżową nagrodę.

Ekranizacja powieści Reymonta pt. Chłopi była jedną z najbardziej wyczekiwanych produkcji tego roku, nie tylko ze względu na wyjątkową technikę, ale również historię, muzykę i grę aktorską. Film miał premierę trzynastego października. Od tamtej pory w Polsce obejrzało go już ponad 1,5 miliona osób. Ósmego grudnia produkcja trafiła do dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Przewiduje się, że zostanie wyświetlona w 170 kinach. Tego samego dnia rozpoczęły się seanse w Nowym Jorku i Los Angeles i potrwają do 14 grudnia.

Oscary: „Chłopi” zgłoszeni do nominacji w sześciu kategoriach

Dystrybutor zagraniczny zgłosił polski film do sześciu oscarowych kategorii: najlepszy film zagraniczny, najlepszy film, najlepszy film animowany, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka (Łukasz L.U.C Rostakowski) i najlepsza piosenka oryginalna (Koniec Lata).

Po ogłoszeniu, że jesteśmy polskim kandydatem do Oscara, wskoczyliśmy na listę faworytów do tak zwanej shortlisty (skrócona lista filmów, mających szansę na nominację do Oscara – przyp. red.). Bardzo się z tego powodu cieszymy. Film jeszcze nie był wyświetlany w USA w kinach, co oznacza, że ludzie, którzy go widzieli, oglądali go albo na festiwalu w Toronto, w Hamptons lub w Los Angeles – mówił Sean Bobbit, jeden z producentów Chłopów w rozmowie z Gazetą.pl.

Obecnie trwa kampania przedoscarowa, która ma za zadanie dotrzeć do jak największego grona osób, które potem będą decydować o nominacjach. Na zagraniczne pokazy zapraszani są więc członkowie Akademii Filmowej oraz krytycy.

Chłopi to projekt łączący różne dziedziny sztuki. Literatura, malarstwo, muzyka tworzą spójną całość, która zanurza widza w świecie głębokich emocji. W 2024 roku przypada setna rocznica przyznania Władysławowi Reymontowi nagrody Nobla za powieść Chłopi. Cieszymy się, że właśnie teraz, w zbliżającą się rocznicę, możemy przedstawić światu tę porywającą historię i powalczyć o Oscary we wszystkich kategoriach – mówił Sean Bobbit w komunikacie prasowym.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Ewa Krawczyk, Krzysztof Krawczyk

Krzysztof Krawczyk zmarł ponad dwa lata temu. Jego żona wciąż czuje jego obecność. „Usłyszałam głos Krzysztofa. Uchronił mnie”

fot. Pixabay @antonbe

Ranking TikTokerów z największą liczbą obserwacji na świecie. Kto kończy 2023 rok z najbardziej pokaźnym gronem fanów na popularnej aplikacji?