w

Oscary 2024 coraz bliżej! Przedstawiamy piętnaście ciekawostek na temat tej prestiżowej nagrody, które mogą zaskoczyć

fot. Pexels @MirkoFabian
fot. Pexels @MirkoFabian

Ceremonia rozdania Oscarów 2024 zbliża się wielkimi krokami. Lada moment poznamy nominowanych do tych prestiżowych nagród. W oczekiwaniu na ogłoszenie nominacji postanowiliśmy przyjrzeć się historii Oscarów.

Noc Oscarów to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie kina. Zawsze przynosi ze sobą dreszczyk emocji, nie tylko dla artystów z branży filmowej, ale także dla milionów fanów na całym świecie. Ceremonia rozdania Oscarów w 2024 roku jest zaplanowana na dziesiątego marca. Już za chwilę zostaną ogłoszone nominacje. W oczekiwaniu postanowiliśmy przyjrzeć się historii tej wyjątkowej nagrody. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek, których wielu fanów prawdopodobnie nie zna.

15 ciekawostek z historii Oscarów

1, Najmłodsza osoba, jaka kiedykolwiek zdobyła tę nagrodę to Tatum O’Neal. Zdobyła go w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa za rolę w filmie Papierowy księżyc z 1973 roku. Aktorka miała wtedy zaledwie dziesięć lat.

2. Najstarszym laureatem oscara jest słynny aktor Anthony Hopkins znany z takich filmów jak Milczenie owiec czy Hannibal. W wieku 83 lat otrzymał statuetkę za rolę w filmie Ojciec (2020)

3. Najwięcej nominacji w historii otrzymała Meryl Streep, z czego wygrała trzy razy. Otrzymała dwie statuetki w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa za Wybór Zofii i za Żelazną Damę, oraz jedną w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa za Kramer vs Kramer.

4. W kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny najwięcej statuetek zdobyły Włochy. Zwyciężyły jedenaście razy.

5. Najdłuższą przemowę wygłosiła Greer Garson po tym jak wygrała statuetkę za film Pani Miniver. Przemowa trwała pięć minut i trzydzieści sekund.

6. Najwięcej zwycięstw i nominacji otrzymał Walt Disney. Wygrał łącznie dwadzieścia dwie statuetki z pięćdziesięciu dziewięciu nominacji.

7. Drugą najczęściej nominowaną osobą jest kompozytor Josh Williams. Został nominowany już 49 razy.

8. Najkrótsza transmisja z gali rozdania nagród odbyła się w 1959 roku. Trwała godzinę i czterdzieści minut.

9. Najdłuższa transmisja trwała natomiast w 2002 roku. Rekordowy czas wyniósł cztery godziny i dwadzieścia trzy minuty. Ceremonię prowadziła Whoopi Goldberg.

10. Statuetka ma wysokość 34 cm i waży 3,5 kilograma.

11. Początkowo prezentowane statuetki były wykonane z brązu i pokrywane złotem. Po kilku latach brąz został zastąpiony stopem znanym jako metal brytyjski – podobnym do cyny stopem, który następnie był pokrywany miedzią, niklowanym srebrem, a ostatecznie, 24-karatowym złotem.

12. W 1950 roku wprowadzono zakaz sprzedaży statuetek. Jeśli z jakiegoś powodu zwycięzca nie chce już statuetki, może ją zwrócić Akademii Filmowej. Dostanie za nią jednego dolara.

13. Podczas pierwszego w historii rozdania Oscarów w 1929 roku bilety na wydarzenie kosztowały tylko pięć dolarów.

14. Do 1940 roku zwycięzcy byli podawani mediom przed ceremonią, z zastrzeżeniem, że prasa będzie utrzymywać informacje w tajemnicy do godziny 23:00. Jednak w 1940 roku Los Angeles Times złamał embargo i opublikował nazwiska przed rozpoczęciem samej ceremonii! W kolejnym roku Akademia zaczęła zabezpieczać koperty zawierające nazwiska zwycięzców, wprowadzając bardziej rygorystyczne środki bezpieczeństwa.

15. Gala wręczenia Oscarów w 1938 roku została przełożona z powodu deszczu i powodzi. Przesunięto ceremonię o tydzień, a niemal nikt nie był w stanie wziąć w niej udziału. Nawet wybrany gospodarz, George Jessel, nie pojawił się, bo był chory. Zamiast niego, prowadzenie przejął komik o pseudonimie Bob „Bazooka” Burns.

Przeczytaj również: Joanna Kulig zdobyła ogromne wyróżnienie. Polka będzie miała wpływ na Oscary. „Jestem bardzo podekscytowana”

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Kamila Kolińska

Prywatnie jestem miłośniczką książek i dumną posiadaczką trzech cudownych psów. Chętnie śledzę świat celebrytów i cieszę się, że mogę dostarczać Wam najnowsze informacje i plotki z show-biznesu.
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na adres kamila@pantofelek.pl

Katarzyna Cichopek, Maciej Kurzajewski - fot. AKPA

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ODCHODZĄ z „Pytania na śniadanie”. Wydali oświadczenie i pożegnali się z widzami

Patricia Williams - fot. Instagram @snagdip

Gdy po porodzie spojrzała na syna, nie wierzyła własnym oczom. Chłopiec miał włosy białe jak śnieg! Poczekaj, aż zobaczysz jak wygląda po kilku latach