w

Rosjanie rozbierają zmywarki i lodówki, bo… brakuje im chipów do użycia w sprzęcie wojskowym

fot. Zdjęcie podglądowe (Twitter ; Oryx)

Minister handlu USA Gina Raimondo przekazała w czwartek, że pojawiły się dowody na to, iż rosyjska armia zmuszona jest do stosowania chipów ze zmywarek i lodówek w sprzęcie wojskowym. Rosyjskie rozwiązania mają być efektem nałożonych sankcji.

Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że ze względu na sankcje Rosja musiała uciec się do napraw swojego sprzętu przy użyciu chipów komputerowych przeznaczonych do użytku w sprzęcie gospodarstwa domowego.

Mamy doniesienia od Ukraińców, że kiedy znajdują rosyjski sprzęt wojskowy, jest on wypełniony półprzewodnikami, które zostały wyjęte ze zmywarek i lodówek” – oświadczyła Raimondo podczas wysłuchania w Senacie USA.

Jak podaje The Washington Post, Raimondo niedawno spotkała się z przedstawicielami Ukrainy, którzy przekazali jej, że w przejętych rosyjskich czołgach znaleźli części lodówek i innego sprzętu komercyjnego.

Rosyjski sprzęt wojskowy od wielu lat opiera się na zachodniej technologii, a rosyjskie rodzime rozwiązania związane z zaawansowaną technologią są często gorsze i droższe niż te produkowane przez USA i sojuszników.

Ograniczenia w handlu

Amerykańskie firmy technologiczne mają obecnie zakaz eksportowania swoich produktów do Rosji, co poważnie uderzyło w rosyjskie możliwości przemysłowe. Biały Dom przekazał w niedzielę, że w wyniku sankcji stanęły dwie główne rosyjskie fabryki czołgów.

Według danych amerykańskiego ministerstwa handlu eksport technologii z USA do Rosji spadł o niemal 70 proc. w wyniku sankcji. Ograniczenia w eksporcie dotyczą też Białorusi, a podobne działania zostały podjęte przez inne kraje Zachodu.

Nasze podejście polegało na zablokowaniu rozwoju rosyjskiej technologii, aby sparaliżować ich zdolność do kontynuowania operacji wojskowej. I to jest dokładnie to, co robimy” – mówiła Raimondo.

Źródło: Business Insider ; The Washington Post

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Eurowizja 2022. Drugi półfinał - fot. Instagram

Eurowizja 2022. Drugi półfinał. Oto lista artystów. Kto ma szanse na awans do finału?

Barbara K.-Sz., fot. Instagram

Barbara K.-Sz. usłyszała ZARZUTY! Prokuratura chce ukarać ją za wpis o Straży Granicznej. Komentarz aktorki