w

DramatDramat

Pociski spadły na Polskę! Są ofiary śmiertelne. [NAJNOWSZE INFORMACJE]

Dwie rakiety spadły na Polskę
Dwie rakiety spadły na Polskę

Radio ZET nieoficjalnie dowiedziało się, że na Polskę spadły dwie rakiety. Do zdarzenia miało dojść w miejscowości Przewodów w woj. lubelskim. Co wiadomo na ten temat?

Z nieoficjalnych informacji pozyskanych przez Radio ZET wynika, że dwie zbłąkane rakiety spadły w miejscowości Przewodów w województwie lubelskim. Pociski uderzyły w suszarnię zboża. Niestety w wyniku zdarzenia śmierć poniosły dwie osoby.

Nieoficjalnie: w miejscowości Przewodów w województwie lubelskim przy granicy z Ukrainą spadły dwie zabłąkane rakiety. Uderzyły w suszarnie zboża. Zginęły dwie osoby. Na miejscu jest policja, prokuratura i wojsko — przekazał Mariusz Gierszewski, dziennikarz Radia ZET.

Rakiety spadły na Polskę

Pojawiła się też kolejna aktualizacja, z której wynika, iż wojsko zadysponowało samoloty wojskowe.

Nieoficjalnie: z lotniska pod Tomaszowem Lubelskim poderwano wojskowe samoloty — dodał ten sam dziennikarz.

Sieć obiegły już pierwsze zdjęcia z miejsca zdarzenia, na których widać skalę zniszczeń.

No dobrze, żarty na bok, sytuacja jest poważna. Faktycznie „coś” spadło na Przewodów w powiecie hrubieszowskim. 2 osoby nie żyją. Krater wskazuje na jednak rakietę typu crusie która mogła się „zabłąkać”. Tak samo szczątki znajdowane na miejscu. Ukraińcy zobaczą F-16 szybciej niż — przekazał Jarosław Wolski.

Ten sam użytkownik Twittera dodał, iż niewykluczone, że mógł być to zabłąkany rosyjski pocisk.

Dopowiadając, opcje są tylko dwie: – „zabłąkany” rosyjski pocisk cruise – pocisk ukraińskiej OPL któremu nie zadziałał samolikwidator Obie możliwości są tak samo prawdopodobne, niemniej charakter krateru i brak poszatkowania ciągnika i przyczepy odłamkami wskazuje na nr.1.

Na tę chwilę partia rządząca nie odniosła się do tych doniesień. Wiadomo jednak, że w suszarni doszło do tragedii, co potwierdziła zarówno policja, jak i wojewoda lubelski Lech Sprawka. Jak przekazał, przyczyny zdarzenia nie są znane.

Przyczyny tego zdarzenia nie są znane w tej chwili. Otrzymaliśmy zgłoszenie o wybuchu na placu suszarni. Faktycznie po przyjeździe potwierdzamy, że coś takiego się stało. Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu. W tej chwili zabezpieczamy miejsce zdarzenia i oświetlamy teren akcji — tłumaczył Marcin Lebiedowicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie.

W sieci nie brakuje także doniesień o tym, że do wybuchu doszło około godziny 16 i nie miało to związku z żadną rakietą.

Do zdarzenia doszło około godziny 15:40 na wadze najazdowej, gdzie ciągniki wjeżdżają z towarami — przekazał w rozmowie z Radiem Lublin dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie.

Z kolei Michał Dzienyński, dziennikarz Radia ZET skontaktował się z sekretarzem gminy Dołhobyczów, który wyjaśnił, że przyczyny wciąż są badane.

Dwie osoby nie żyją po eksplozji w miejscowości Przewodów w woj. lubelskim przy granicy z Ukrainą. Do wybuchu doszło na terenie suszarni zbóż, gdy na wagę wjechał ciągnik. Nie wiemy, co się stało, teren jest zabezpieczony.

Około godziny 20 na antenie TVN24 pojawił się komunikat, że źródła w amerykańskim wywiadzie powołując się na wysokiego rangą urzędnika, także przekazują tę informację.

Dwie rakiety spadły na Polskę
Dwie rakiety spadły na Polskę

We wtorek 15.11 w godzinach popołudniowych premier zwołał naradę w trybie pilnym, w której uczestniczą członkowie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Rzecznik rządu, Piotr Müller wyjaśnił, że decyzję tą podjęto w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową. Więcej informacji zostanie przekazanych po zakończeniu spotkania. O godzinie 21 ma odbyć się posiedzenie Rady Ministrów, po którym być może dowiemy się, czy faktycznie na teren Polski spadły rakiety.

Premier Mateusz Morawiecki wykazał się błyskawiczną reakcją, ponieważ spotkanie zwołał jeszcze przed tym, jak informacja dotarła do mediów.

AKTUALIZACJA

 • [ok. 20:20] – Pentagon przekazał, że na tę chwilę nie posiada informacji o rakietach, które spadły na Polskę, natomiast ma świadomość o informacjach prasowych i przez cały czas przygląda się tej sprawie.
 • [20:26] – Stacja CNN zaczęła emitować materiał, w którym przekazano informację, że dwie osoby zginęły w wyniku ataku rakietowego na Polskę.
 • [20:28] Monika Olejnik w programie Kropka nad i połączyła się z generałem Mieczysławem Bieńkiem, który skomentował, że sytuacja jest poważna, jednakże nie musi to oznaczać, że atak rakietowy był celowy.

Sytuacja jest na tyle poważna, że mamy ofiary, mamy dwie osoby zabite. Natomiast tak jak zawsze twierdziłem, pierwszy meldunek z pola walki jest zawsze złym meldunkiem. To nie jest pole walki. Ja z przekonaniem dużym mówię, że to były zabłąkane rakiety albo pociski, które spadły na naszym terytorium. Pamiętajmy, że to było tylko jakieś 800 do 1000 m od naszej granicy. Z tamtej strony granicy jest węzeł kolejowy, być może w tamten węzeł oni mierzyli, ale patrząc na celność tych rakiet rosyjskich, one nie są aż tak celne, a z drugiej strony też, patrząc na to, że źródłem termicznym mogła być ta przetwórnia, na którą spadły te rakiety, być może ta rakieta pomyliła cel. Być może druga teoria mówi o tym albo ja tak mogę się domyślić […] – połączenie zostało zerwane.

 • [20:46] Na oficjalnej stronie PolskieRadio24.pl pojawiło się nagranie. Naoczny świadek przekazał dziennikarzom, że jeden z jego pracowników widział przelatujące rakiety.

Przed chwilą miejscowość Przewodów, województwo lubelskie, nadleciały dwie rakiety z terytorium Ukrainy. Jedna wybuchła w polu, druga uderzyła w skup kukurydzy, po sąsiedzku. Moich sąsiadów. Miejscowość Przewodów. Mój pracownik, będąc w polu akurat kosił kukurydzę u innego na usłudze, rolnika, widział, jak dwie rakiety przeleciały. Jedna uderzyła w skup z kukurydzą, w ciągnik z przyczepą. Jedna osoba nie żyje na pewno, bo już mój pracownik był tam na miejscu. To był kierownik skupu. Drugiej osoby poszukujemy. Służby co chwilę przejeżdżają, coś poważnego się tutaj dzieje. Jesteście pierwszą stacją do której zadzwoniłem.

 • [21:00] Ambasador NATO na antenie BBC powiedział, że wciąż czekają na wyjaśnienia Rosji, że to była pomyłka i konflikt nie eskaluje.

Wypowiedzi polskich mediów i urzędników o upadku „rosyjskich” rakiet w rejonie Przewodowa są celową prowokacją, Siły Zbrojne Rosji nie uderzyły w żadne cele w pobliżu granicy ukraińsko-polskiej.

Rosyjskimi środkami rażenia nie przeprowadzono żadnych ataków na cele w pobliżu ukraińsko-polskiej granicy państwowej.

Wrak opublikowany przez polskie media z miejsca zdarzenia we wsi Przewodów nie ma nic wspólnego z rosyjską bronią.

@mod_russia

 • [21:06] Prezydent Litwy, Gitanas Nausėda zabrał oficjalne stanowisko w tej sprawie i okazał Polsce wsparcie.

Odnośnie wiadomości z Polski dzisiejszego wieczoru o co najmniej dwóch eksplozjach.

Utrzymywanie bliskiego kontaktu z naszymi polskimi przyjaciółmi. Litwa 🇱🇹 solidaryzuje się z Polską 🇵🇱.

Każdy centymetr terytorium #NATO musi być broniony!

 • [21:20] Departament NATO przekazał:

Ustalimy, co się stało i wtedy zdecydujemy o dalszych krokach.

 • [21:32] Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy zajął oficjalne stanowisko ws. rakiet, które spadły na teren Polski:

Ukraina potwierdza swoją pełną solidarność z Polską i jest gotowa udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy. Zbiorowa reakcja na rosyjskie działania musi być twarda i oparta na zasadach. Wśród działań doraźnych: szczyt NATO z udziałem Ukrainy w celu wypracowania dalszych wspólnych działań, co zmusi Rosję do zmiany kursu eskalacji, dostarczając Ukrainie nowoczesne samoloty, takie jak F-15 i F-16, a także systemy obrony powietrznej, abyśmy mogli przechwycić wszelkie rosyjskie pociski. Dziś ochrona ukraińskiego nieba oznacza ochronę NATO

 • [21:42] MSZ Niemiec, Annalena Bearbock okazała wsparcie Polsce:

Moje myśli kieruję ku Polsce, naszemu bliskiemu sojusznikowi i sąsiadowi. Z uwagą śledzimy sytuację, pozostając w ścisłym kontakcie z naszymi polskimi przyjaciółmi i partnerami w NATO.

 • [21:43] Samuel Ramani przekazał, że prezydent Joe Biden wnioskuje o środki pieniężne na dodatkowe wsparcie Ukrainy:

Prezydent USA Joe Biden podobno prosi o dodatkowe 37,7 miliarda dolarów na wsparcie Ukrainy

 • [22:14] Polska podnosi gotowość bojową wojska i policji. Na tę chwilę odpowiednie organy analizują sytuację w Przewodowie, próbując wyjaśnić, co się wydarzyło. Poinformowano także, że będą udzielane ścisłe informacje z uwagi na to, że sytuacja jest wrażliwa. Prezydent RP Andrzej Duda przeprowadził już rozmowę i pozostaje w stałym kontakcie z sekretarzem NATO.

W związku z poważną sytuacją, z jaką mamy do czynienia, pan Prezydent przed chwilą zakończył rozmowę z sekretarzem generalnym sojuszu północno-atlantyckiego Weryfikujemy, jak państwo wiecie przesłanki wykorzystania artykułu 4 sojuszu, czyli konsultacji wszystkich członków sojuszu dotyczących właściwej odpowiedzi. Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z kluczowymi sojusznikami. Spodziewamy się rozmowy ze stroną amerykańską. […] Każdy komunikat wymaga dużej ostrożności, stąd też ograniczamy się do tej informacji, którą państwu przekazuję — powiedział szef BBN, Jacek Siewiera.

 • [22:35] Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy stwierdził, że na terytorium Polski nie spadła ukraińska obrona przeciwlotnicza.

Rosja lansuje teraz teorię spiskową, że to rzekomo pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej spadł na polską teorię. Co nie jest prawdą. Nikt nie powinien kupować rosyjskiej propagandy ani wzmacniać jej przekazów. Ta lekcja powinna być już dawno wyciągnięta od czasu zestrzelenia #MH17.

 • [22:51] Trwa rozmowa Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.
 • [00:05] Po raz pierwszy oficjalnie sprecyzowano, że chodzi o pocisk „produkcji rosyjskiej”.

W dniu 15 listopada 2022 r. miał miejsce kolejny wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień – brzmi oświadczenie MSZ.

 • [2:54] Joe Biden przeprowadził krótką konferencję prasową.

„Są wstępne informacje, które temu przeczą. Nie chcę tego mówić, dopóki nie zbadamy tego całkowicie… Na podstawie trajektorii jest mało prawdopodobne, że została wystrzelona z Rosji. Ale zobaczymy” – powiedział prezydent USA o pochodzeniu rakiet.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Mąż Katarzyny Skrzyneckiej w mocnych słowach zwrócił się do hejterów, broniąc żonę. „Ja nie rozumiem tej patologii…”

Jest OFICJALNE stanowisko Rosji w sprawie sytuacji w Przewodowie. „Wypowiedzi polskich mediów i urzędników o upadku…”