w

[VIDEO] Wyśledzili rosyjski czołg i posłali w niego Javelina. Niesamowite nagranie trafienia z perspektywy drona

fot. Twitter screenshot

Do sieci trafiło niezwykłe nagranie przedstawiające pościg ukraińskiej 93. Brygady Zmechanizowanej za rosyjskim czołgiem T-80BW. Maszyna została wyeliminowana za pomocą dostarczanego przez Stany Zjednoczone systemu Javelin.

Pierwsze nagranie z tego zdarzenia pojawiło się pod sam koniec lipca, ale niedawno do sieci trafił dłuższy filmik pokazujący ukraiński pościg oraz to, co stało się po samym trafieniu w rosyjski czołg. Miejsce, w którym doszło do sytuacji, to okolice wsi Brażkiwka w obwodzie charkowskim.

Pościg za czołgiem

Na nagraniu opublikowanym przez 93. Brygadę Zmechanizowaną w pierwszej kolejności widzimy, jak Ukraińcy śledzą rosyjski czołg za pomocą pick-upów oraz pojazdów typu buggy, które dobrze radzą sobie z trudnym terenem.

Następnie z perspektywy drona widzimy jadący w oddali czołg T-80BW oraz pędzący w powietrzu przeciwpancerny pocisk kierowany FGM-148 Javelin, który działa na zasadzie „odpal i zapomnij”. Po chwili pocisk uderza w tylną część czołgu po prawej stronie.

Rosyjska maszyna jeszcze przez chwilę jedzie, po czym zatrzymuje się, najprawdopodobniej próbując ocenić sytuację. Możliwe, że w wyniku uderzenia pocisku natychmiastowo wyłączeni z walki zostali działonowy i dowódca, którzy w czołgu T-80 znajdują się w pobliżu miejsca trafienia.

T-80BW wyeliminowany

Po jakimś czasie czołg ponownie rusza na przód, próbując opuścić niebezpieczny obszar. Okazuje się jednak, że w tylnej części maszyny wybucha pożar, który zmusza kierowcę do ostatecznego postoju. Z czołgu przez przedni właz następnie wygrzebuje się i ucieka kierowca.

W ostatniej części nagrania ponownie widzimy żołnierzy ukraińskiej 93. Brygady Zmotoryzowanej, którzy cieszą się z sukcesu i gestykulują w kierunku drona. W krzakach za nimi widać zarys zamaskowanego pojazdu, najprawdopodobniej jednego z wcześniej widocznych pick-upów.

FGM-148 Javelin

System Javelin jest stworzoną przez Amerykanów bronią przeciwpancerną typu „odpal i zapomnij”. Oznacza to, że po naprowadzeniu wyrzutni, pocisk sam wznosi się na wysoki pułap i atakuje wyznaczony cel.

Javelin ma zasięg 4750 metrów i zdolny jest „pokonać” do 750 mm stali pancernej chronionej pancerzem reaktywnym. Choć technologia pochodzi z lat 90., system idealnie sprawuje się w ukraińskich warunkach.

Źródło: Pantofelek.pl ; Twitter

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

30-latek został pochowany żywcem. Stracił przytomność na festiwalu, a ocknął się w trumnie

[VIDEO] Lawina porwała ojca i syna w Tatrach. Teraz odnaleziono ich kamerę. Nagranie trafiło do sieci