w

Padła rekordowa kwota. Zespół Kalush Orchestra sprzedał statuetkę za wygraną Eurowizji

fot. Kalush Orchestra (Instagram)

Ukraiński zespół Kalush Orchestra, który 14 maja wygrał Eurowizję 2022 w Turynie, postanowił przekazać kryształowy mikrofon będący symbolem zwycięstwa w konkursie do sprzedaży. Pieniądze z licytacji muzycy zamierzają przekazać na rzecz walki z Rosjanami.

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji zakończył się już ponad dwa tygodnie temu, ale echa po widowisku wciąż nie milkną. W turyńskiej hali Pala Alpitour zwycięzcą okazał się ukraiński zespół Kalush Orchestra, który zdominował konkurencję w głosowaniu widzów.

Teraz zespół postanowił wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy w walce o ojczyznę, wystawiając na licytację statuetkę, którą muzycy otrzymali jako nagrodę za zwycięstwo swojej piosenki „Stefania”. Warto wspomnieć, że nie wszyscy członkowie zespołu pojechali na konkurs do Włoch, bo jeden z wykonawców stwierdził, że woli wstąpić do wojska.

Padła rekordowa kwota

„Kryształowy mikrofon” z Eurowizji został przekazany na aukcję, na której licytować można było zarówno przy pomocy tradycyjnych pieniędzy, jak i kryptowalut. Inicjatywa była wspierana przez Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej, Ministerstwo Cyfrowej Transformacji Ukrainy oraz organizatora Eurowizji.

Trofeum zdobyte w Turynie przez Kalush Orchestra zostało sprzedane za olbrzymią kwotę 900. tys. dol. Ukraiński zespół, prócz „kryształowego mikrofonu” na aukcję dodał też charakterystyczną różową czapkę szefa zespołu.

Celem aukcji i zbiórki pieniędzy było zgromadzenie 1 mln euro na zakup dronów PD-2, które następnie zostaną przekazane ukraińskiej armii. Podczas całej licytacji zespół uzbierał ok. 1,1 mln euro.

Kalush Orchestra

Kalush Orchestra to założona przez Ołeha Psiuka grupa wykonująca rap z elementami tradycyjnego ukraińskiego folku. W skład grupy wchodzą: wokalista i twórca tekstów Ołeh Psiuk, dwaj multiinstrumentaliści Tymofij Muzyczuk i Witałij Dużyk, a także DJ MS Kyłymmen.

Na Eurowizji zespół zaprezentował swój utwór „Stefania”, który zadedykowany i poświęcony był mamie Ołeha Psiuka. Jak twierdzi jednak sam lider grupy, w obliczu wojny piosenka zmieniła znaczenie, i teraz często sam utożsamia ją z Ukrainą.

Źródło: NEXTA ; The Kyiv Independent

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Maciej Orłoś, Paulina Koziejowska, fot. Instagram @maciejorlos

Maciej Orłoś zostanie ojcem?! Jego młodsza o 21 lat partnerka ma już konkretny plan na przyszłość

Wołodymyr Zełenski zwolnił szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Charkowie. Podał powód