w

Eurowizja 2022. Pierwszy półfinał. Oto lista artystów. Kto ma największe szanse na awans do finału?

Eurowizja 2022 - pierwszy półfinał, fot. Instagram
Eurowizja 2022 - pierwszy półfinał, fot. Instagram

Eurowizja 2022. Już dziś pierwszy półfinał. Kto wystąpi w Turynie? Kto ma największe szanse na miejsce w finale?

Eurowizja to największe wydarzenie muzyczne organizowane niemalże nieprzerwanie od 1956 roku. Składa się ono z trzech części: dwóch półfinałów i finału. Do następnego etapu przejdzie dziesięć krajów z największą liczbą punktów. W tym roku przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych należących do Europejskiej Unii Nadawców wystąpią w hali PalaOlimpico w Turynie. Pierwsza część konkursu odbędzie się 10 maja. Transmisja rozpocznie się o godzinie 21:00 w TVP1. Kto zaprezentuje się na scenie?

Eurowizja 2022. Pierwszy półfinał — kolejność występów

 1. Albania — Ronela Hajati Sekret
 2. Łotwa — Citi Zēni Eat Your Salad
 3. Litwa — Monika Liu Sentimentai
 4. Szwajcaria — Marius Bear Boys Do Cry
 5. Słowenia — LPS Disko
 6. Ukraina — Kalush Orchestra Stefania
 7. Bułgaria — Intelligent Music Project Intention
 8. Holandia — S10 De diepte
 9. Mołdawia — Zdob și Zdub i Advahov Brothers Trenulețul
 10. Portugalia — Maro Saudade, saudade
 11. Chorwacja — Mia Dimšić Guilty Pleasure
 12. Dania — Reddi The Show
 13. Austria — Lumix ft. Pia Maria Halo
 14. Islandia — Systur Með hækkandi sól
 15. Grecja — Amanda Georgiadi Tenfjord Die Together
 16. Norwegia — Subwoolfer Give That Wolf a Banana
 17. Armenia — Rosa Linn Snap

Poniżej prezentujemy skrót wszystkich utworów.

Eurowizja 2022. Albania. Ronela Hajati Sekret

Ronela Hajati to albańska piosenkarka, tancerka i autorka tekstów. W przeszłości uczyła się gry na fortepianie, a także trenowała balet. Od dziecka interesowała ją muzyka, dlatego też często brała udział w konkursach śpiewu i tańca. Sporą rozpoznawalność na Bałkanach zyskała po wydaniu singla Mala Gata. W listopadzie 2021 roku albański nadawca publiczny ogłosił, że jest jedną z 20. uczestników 60. edycji Festivali i Këngës. W finale wykonała utwór Sekret, który zapewnił jej wygraną i możliwość reprezentowania ojczyzny na konkursie Eurowizji 2022.

Eurowizja 2022. Łotwa. Citi Zēni Eat Your Salad

Citi Zēni, czyli Inni chłopcy, to łotewski zespół założony w 2020 roku. Powstał on jako część obozu piosenkotwórczego, który odbywał się pod Rygą. W ubiegłym roku grupa wydała pierwszy album pt. Psy wychodzą na ulice, który został gorąco przyjęty przez słuchaczy. Tak wypowiedział się na jego temat wokalista Jānis Pētersons:

W albumie z niewielką dozą ironii poruszamy tematy, które są aktualnie aktualne z perspektywy naszych rówieśników. Relacje, pieniądze i imprezy to wszechobecne motywy, których każdy potrzebuje w czasie, gdy jesteśmy zmuszeni do dystansowania się i spędzania więcej czasu w domu niż zwykle.

W 2022 roku muzycy zwyciężyli w łotewskich preselekcjach, Supernova, z utworem Eat Your Salad. Zachęcamy do słuchania.

Eurowizja 2022. Litwa. Monika Liu Sentimentai

Monika Liu urodziła się 9 lutego 1988 roku w Kłajpedzie. W dzieciństwie pobierała lekcje baletu, a karierę muzyczną rozpoczęła w wieku pięciu lat. Grała w tym czasie na skrzypcach. Dopiero dziesięć lat później dostrzegła, że ma piękny wokal. Studiowala na jednej z najbardziej prestiżowych szkół muzycznych na świecie — Berklee College of Musisc w Bostonie. Ciesz się bardzo dużą popularnością w Litwie. Została jurorką programów The Voice Lithuania i The Masked Singer Lithuania.

Eurowizja 2022. Szwajcaria. Marius Bear Boys Do Cry

Marius Bear urodził się 21 kwietnia 1993 roku w Appenzel. To szwajcarski piosenkarz, który odkrył swój talent dopiero podczas odbywania obowiązkowej służby wojskowej w rodzimej armii. W 2016 roku jako muzyk uliczny wyruszył w trasę koncertową w Niemczech i Szwajcarii. Rok później zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie zaczął studiować produkcję muzyczną na BIMM Institute w Londynie. Trzy lata temu na rynku muzycznym ukazał się jego debiutancki album. 8 marca SRG SSR ogłosił, że to właśnie on będzie reprezentował ojczyznę podczas tegorocznego konkursu Eurowizji.

Eurowizja 2022. Słowenia. LPS Disko

LPS to tak naprawdę zespół Last Pizza Slice założony w 2018 roku w Słowenii. Grupa gra muzykę pop, funk, jazz i soul. W przeszłości wzięli udział w 8. sezonie konkursu dla młodych zespołów szkolnych Špil liga. Jeszcze przed finałowym odcinkiem wydali pierwszą EP-kę. Rok temu zgłosili się do programu EMA Freš. Nie mieli sobie równych i to właśnie oni zawalczą o miejsce w finale Eurowizji.

Eurowizja 2022. Ukraina. Kalush Orchestra Stefania

Kalush to ukraiński zespół hip hopowy pochodzący z Kijowa. W 2019 roku ałożyli go raper Ołeh Psiuka, multiinstrumentalista Ihor Didenczuk oraz DJ MC Kilimmen. Grupa w krótkim czasie odniosła spektakularny sukces. W ciągu zaledwie kilku miesięcy udało im się podbić rynek muzyczny i podpisać kontrakt z amerykańską wytwórnią. 19 lutego 2021 wydali debiutancki album Hotin. W tym samym roku grupa powiększyła się o Tymofija Muzyczuka i Witalija Dużyka, którzy współtworzą równoległy projekt — Kalush Orchestra. W swojej twórczości łączą rap z motywami ludowymi oraz ukraińską muzyką tradycyjną. W oficjalnych preselekcjach zajęli drugie miejsce, jednak ostatecznie kandydatura zwyciężczyni, Aliny Pasz, została wycofana. To oni zdaniem bukmacherów mają największe szanse na zwycięstwo.

Eurowizja 2022. Bułgaria. Intelligent Music Project Intention

Intelligent Music Project to bułgarska supergrupa, która została założona w 2012 roku przez przedsiębiorcę Milena Wrabewskiego. W tym samym roku wydali debiutancki krążek. Mieli okazję współpracować z takimi wokalistami, jak Simon Phillips, John Payne czy Bobby Rondinelli. W listopadzie 2021 Byłgarska nacionałna telewizija ogłosiła, ze to właśnie oni będą reprezentować ojczycnę w Turynie.

Eurowizja 2022. Holandia. S10 De diepte

S10 to Stien den Hollander, holenderska piosenkarka urodzona 8 listopada 2000 roku w Abbekerk. Ma za sobą trudną przeszłość, ponieważ niegdyś cierpiała na problemy depresję i halucynacje słuchowe. W wieku 14 lat po próbie samobójczej trafiła do szpitala psychiatrycznego. Debiutowała sześć lat temu, a już po roku podpisała kontrakt z wytwórnią hip-hopową. W 2019 nagrała album pt. Snowsniper, który został wyróżniony nagrodą Edison Music Award.

Eurowizja 2022. Mołdawia. Zdob și Zdub i Advahov Brothers Trenulețul

Zdob și Zdub są prawdziwymi weteranami konkursu Eurowizji. Mołdawię reprezentowali już trzykrotnie (w 2005, 2011 i 2022 roki). Grupa powstała w 1994 roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością w swojej ojczyźnie. Nazwa ich zespołu pochodzi z języka rumuńskiego i oznacza odgłos, który wydobywa się podczas gry na bębnie. Po raz pierwszy nazwą tą posłużyli się przy okazji rosyjskiego festiwalu Ucz się pływać. Na swoim koncie mają utwór Hardcore Moldovenesc, który jest hymnem mołdawskiej młodzieży alternatywnej. W tym roku o miejsce w finale zawalczą z utworem Trenulețul, który wykonają wraz z Adhov Brothers.

Eurowizja 2022. Portugalia. Maro Saudade, saudade

Maro, a właściwie Mariana Brito da Cruz Forjaz Secca to portugalska piosenkarka i autorka tekstów, która urodziła się 30 października 1994 roku w Lizbonie. Jako dziecko zaczęła uczyć się muzyki. Na początku grała na pianinie, a następnie zainteresowała się gitarą. Po ukończeniu Berklee College of Music w Bostonie zamieszkała w Los Angeles. Prowadzi kanał na YouTube, na którym śpiewa z zaproszonymi artystami.

Eurowizja 2022. Chorwacja. Mia Dimšić Guilty Pleasure

Mia Dimšić to urodzona 7 listopada 1992 roku w Osijeku chorwacka piosenkarka. Muzyką interesowała się od najmłodszych lat. Śpiewała m.in. w chórze, grała na gitarze, a także tańczyła w lokalnym zespole ludowym. Jej kariera zaczęła nabierać tempa w 2014 roku, gdy zaczęła występować z zespołem Dżentelmeni. Dwa lata później nagrała pierwszy utwór, dzięki któremu z miejsca odniosła sukces i została okrzyknięta najlepszym debiutantem roku w Chorwacji. Rok później na rynku ukazał się jej krążek, który przez ponad rok utrzymywał się na pierwszym miejscu chorwackiej listy sprzedaży.

Eurowizja 2022. Dania. Reddi The Show

Reddi to duńsko-szwedzki kobiecy zespół pop-rockowy, który został założony z myślą o udziale w lokalnych preselekcjach do 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. Artystki tworzą muzykę inspirowaną punkiem lat 70. i rockiem lat 80.

Eurowizja 2022. Austria. Lumix ft. Pia Maria Halo

Lumix, a właściwie Luca Michlmayr to urodzony 23 lipca 2002 roku austriacko-włoski DJ, który w tym roku będzie reprezentował Austrię w parze z wokalistką Pią Marią. Muzykę zaczął produkować, gdy miał zaledwie 11 lat. Udostępniał wówczas na platformach SoundCloud i YouTube bootlegi i oryginalne piosenki. Debiutancki singiel wydał dopiero w 2018 roku. Największą rozpoznawalność zyskał dzięki utworowi Meg & Dia pt. Monster, który na początku wydał w wersji bootleg, a następnie zremiksował go z włoskim muzykiem Gabrym Ponte.

Eurowizja 2022. Islandia. Systur Með hækkandi sól

Systur, znany inaczej jako Sigga, Betta og Elin, to islandzki zespół folkowy, który powstał w 2011 roku. W jego skład wchodzą trzy siostry: Sigríður, Elísabet i Elín Eyþórsdóttir. Wtedy jeszcze występowały jako część zespołu Sísý Ey, który nazwały imieniem swojej ukochanej babci. Oprócz muzyki zajmują się pomaganiem ludziom zmarginalizowanym w lokalnej społeczności oraz są aktywistkami walczącymi o prawa dla osób transpłciowych, w tym dzieci.

Eurowizja 2022. Grecja. Amanda Georgiadi Tenfjord Die Together

Amanda Tenfjord, a tak naprawdę Amanda Georgiadi to grecko-norweska piosenkarka, która urodziła się 9 stycznia 1997 roku. Na początku przez kilka lat mieszkała w Grecji, skąd przeniosła się do zachodniej Norwegii. Gdy miała 5 lat, zaczęła pobierać lekcje gry na fortepianie. Zainspirowana przez Sigrid, z którą chodziła do jednej klasy, postanowiła skupić się na karierze muzycznej. Przez krótki okres czasu uczyła się na kierunku medycznym w Norweskim Uniwersytecie Naukowo-Technicznym, jednak przerwała studia i skupiła się na śpiewaniu.

Eurowizja 2022. Norwegia. Subwoolfer Give That Wolf a Banana

Subwoolfer to norweski duet, który został założony w 2021 roku. Ich cechą charakterystyczną są czarne garnitury, białe koszule, maski w kształcie głowy wilka oraz krawaty i rękawiczkami. Tworzą humorystyczną muzykę. Artyści każą nazywać się Keith i Jim, jednak ich tożsamość jest nieznana.

Eurowizja 2022. Armenia. Rosa Linn Snap

Rosa Linn, a właściwie Roza Konstandian to ormiańska piosenkarka, która urodziła się 28 listopada 2000 roku w Wanadzor. W 2013 roku próbowała swoich sił w preselekcjach do 11. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W ubiegłym roku wydała debiutancki album przy współpracy z amerykańską piosenkarką Kiarą, który przyniósł jej sporą popularność.

Kto zdaniem bukmacherów ma największe szanse na awans do finału?

Bukmacherzy już od dłuższego czasu analizują szanse uczestników na awans do finału. Kto z pierwszego półfinału ma szanse znaleźć się w gronie dziesięciu szczęśliwców? W nawiasach zamieściliśmy procent szans na awans.

 1. Ukraina (95%)
 2. Grecja (95%)
 3. Norwegia (94%)
 4. Holandia (94%)
 5. Armenia (89%)
 6. Portugalia (89%)
 7. Albania (72%)
 8. Mołdawia (69%)
 9. Łotwa (59%)
 10. Austria (50%)

Tuż za „podium” znaleźli się:

11. Szwajcaria (45%)

12. Litwa (39%)

13. Islandia (38%)

14. Chorwacja (28%)

15. Dania (20%)

16. Słowenia (13%)

17. Bułgaria (10%)

Komu kibicujecie najbardziej?

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

Tom Cruise, Lady Gaga, fot. Instagram @ladygaga, @topgunmovie

[WIDEO] „Top Gun” wraca na ekrany po 36 latach! Fani oszaleli na widok Lady Gagi i Toma Cruise’a w niesamowitym klipie

Eurowizja 2022. Pierwszy półfinał, fot. eurowizja.org

Eurowizja 2022. Kto z pierwszego półfinału zakwalifikował się do finału?