w

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Gdzie i o której będzie można obejrzeć ceremonię?

Transmisja z pogrzebu królowej Elżbiety II - fot. Instagram @theroyalfamily
Transmisja z pogrzebu królowej Elżbiety II - fot. Instagram @theroyalfamily

W poniedziałek 19 września odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II. Wydarzenie będzie transmitowane na całym świecie. Która polska stacja będzie zdawać relację z wydarzenia? O której godzinie?

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w posiadłości Balmoral. Od dnia jej śmierci rodzina królewska, media oraz Pałac Buckingham konsekwentnie realizują operacje London Bridge i Unicorn. Od kilku dni poddani mają możliwość oddać cześć zmarłej monarchini, modląc się przy jej trumnie. Miliony Brytyjczyków czekało po kilkanaście godzin w wielokilometrowych kolejkach, by móc osobiście ją pożegnać.

Zwieńczeniem obu planów jest pogrzeb 96-latki, który odbędzie się w poniedziałek 19 września, po trwającej 11 dni żałobie. W Wielkiej Brytanii ogłoszono, iż będzie to dzień wolny od pracy, a wydarzenie będzie transmitowane przez stacje telewizyjne na całym świecie. Na jakim kanale będzie można obejrzeć relację na żywo w Polsce?

Transmisja z pogrzebu królowej. Gdzie i o której?

Od dawna wiadomo, że na pogrzebie królowej pojawią się tłumy. Na wcześniej przygotowanej liście gości pojawiło się 2 tysiące nazwisk, a wśród nich nie brakowało Polaków. Tajemnicą nie jest, że zaproszenie otrzymał Lech Wałęsa, a polska reprezentacja składać się będzie z prezydenta Andrzej Dudy i jego małżonki. Oprócz nich pojawią się także Joe Biden z żoną, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair czy cesarz Japonii Naruhito. Nie zabraknie także monarchów z Monako, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Grecji i Luksemburga.

To szczególnie trudny moment dla rodziny królewskiej. Monarchinię pożegnają jej dzieci wraz z partnerami: król Karol III z Camillą, książę Edward i hrabina Wessex, księżniczka Anna i Timothy Laurence oraz książę Andrzej z byłą żoną, Sarah Ferguson. Nie zabraknie także wnucząt: Księcia Williama i księżnej Kate, Harry’ego z Meghan Markle, księżniczki Beatrice z mężem Edoardo Mapelli Mozzi, księżniczki Eugenii i Jacka Brooksbanka, Zary oraz Mike’a Tindallów.

Zgodnie z tradycją ceremonia żałobna odbędzie się w Opactwie Westminsterskim, a następnie trumna zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego, która znajduje się na terenie zamku Windsor. Elżbieta II spocznie u boku ukochanego męża, księcia Filipa.

W pobliżu z pewnością zbiorą się tłumy. Wydarzenie jednak będzie można obejrzeć także w telewizji. W Polsce pogrzeb transmitować będzie Telewizja Polska, która wysłała do Londynu swoich korespondentów: Dariusza Bohatkiewicza, Marcina Czapskiego i Karolinę Pajączkowską. Relacja rozpocznie się już o godzinie 11:30 na antenie TVP1 oraz w TVP Info. Równocześnie na antenach TVN24, Polsat News oraz News24 będzie można śledzić bieżące relacje.

Największe stacje telewizyjne już od rana prowadzą transmisje live na YouTube, gdzie możemy zobaczyć relacje z przygotowań.

Z pewnością warto będzie śledzić to doniosłe wydarzenie, ponieważ ten pogrzeb będzie znacznie różnić się od innych. Królowa Elżbieta II już za życia podkreśliła, że nie chce, by to była nudna ceremonia.

To, czego możecie oczekiwać to najlepsza ceremonia, której będą towarzyszyć słowa, jakie zainspirowały niegdyś Szekspira. Usłyszycie najpiękniejszą angielszczyznę i anielskie głosy chóru opactwa i chóru królewskiego, te głosy naprawdę wyśpiewają chwałę Bożą. Królowa nie chce i nie chciała tego, co nazywacie długimi, nudnymi uroczystościami kościelnymi, nie będzie nudy, lecz poczujecie uniesienie, słuchając tej mszy. Ludzkie serca zostaną rozgrzane — przekazał John Sentamu.

Będzie oglądać?

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

[VIDEO] Małgorzata Rozenek zaszalała na balu TVN. Założyła… zbroję! Miała trudności z poruszaniem się

Joanna Ibisz, Krzysztof Ibisz - fot. Instagram @joibisz

Krzysztof Ibisz po raz trzeci został ojcem! Wraz z żoną Joanną Ibisz powitali na świecie pierwsze dziecko