w

Polska delegacja pojawi się na pogrzebie królowej Elżbiety II. Wiadomo, kto wejdzie w jej skład

Kto pojawi się w polskiej delegacji na pogrzebie królowej - fot. Instagram @theroyalfamily
Kto pojawi się w polskiej delegacji na pogrzebie królowej - fot. Instagram @theroyalfamily

Królowa Elżbieta II nie żyje. Pogrzeb monarchini odbędzie się w poniedziałek 19 września. Wiadomo już, że pojawi się na nim delegacja z Polski. Kto wejdzie w jej skład?

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września o godzinie 19:30 czasu polskiego w swojej posiadłości w Balmoral (Szkocja). Informacja ta w błyskawicznym tempie obiegła media i wywołała ogromne poruszenie na świecie. Rodzina królewska dołożyła wszelkich starań, by towarzyszyć jej w ostatnich chwilach życia. Dołączył do nich nawet książę Harry, który w tym czasie przebywał w Niemczech.

Do pogrzebu królowej przygotowywano się już od lat 60. XX wieku. W życie zaczęto wprowadzać postanowienia określone w protokołach Operation Unicorn, Operation London Bridge oraz Spring Tide. W niedzielę trumna z ciałem królowej opuściła Balmoral i została przewieziona do Holyroodhouse w Edynburgu, gdzie już wkrótce Brytyjczycy będą mogli oddać hołd zmarłej 96-latce.

Polska delegacja na pogrzebie królowej Elżbiety II

Na początku wiadomo było jedynie, że pogrzeb odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie, jednak nie podano konkretnej daty. Tajemnicą również nie jest, że królowa spocznie w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor, tuż obok męża, rodziców i siostry Małgorzaty.

Dopiero po czasie Pałacu Buckingham, że uroczystości żałobne zaplanowane są na poniedziałek 19 września o godzinie 12 czasu polskiego (11:00 czasu londyńskiego). Wydarzenie to oczywiście będzie miało charakter państwowy.

Po ogłoszeniu tej informacji pojawiło się mnóstwo znaków zapytania co do tego, czy na pogrzebie pojawi się reprezentacja z Polski i kto wejdzie w jej skład.

Myślę, że najprawdopodobniej będzie to prezydent. To głowy państw zazwyczaj reprezentują państwa przy tego typu uroczystościach. To jest jeden, jak myślę, z najważniejszych pogrzebów — monarcha rządzący siedem dekad, to historyczny okres panowania oraz historyczne wydarzenie, które nas czeka — mówił wcześniej wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Niestety nie obyło się bez komplikacji, ponieważ uroczystość przypada akurat w czasie, gdy prezydent Andrzej Duda, ma przebywać się na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Ostatecznie udało mu się jednak zmienić plany i wraz z żoną w poniedziałek pojawi się w Londynie.

Tak, prezydent Duda wybiera się na pogrzeb. Od początku było to jasne. Gdy tylko go poinformowałem o śmierci królowej, było jasne, że przebudowujemy cały program, że prezydent z małżonką, para prezydencka będą na pogrzebie, nawet jeżeli to będzie wymagało przebudowy ich pobytu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. To jest to rzecz, która jest w tym momencie absolutnie priorytetowa — wyjaśnił w rozmowie z Polsat News Jakub Kumoch, dyrektor Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta.

Będziecie oglądać transmisję z pogrzebu królowej Elżbiety II?

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Majdanowie świętują szóstą rocznicę ślubu. Ostrzegają przed szaloną nocą. „Przeprosiłem sąsiadów za ten hałas”

Nicolas Ribs, Sara James, Drake Milligan, Kristy Sellarsv - fot. Instagram @kristysellars, @nicolasribsmagicien, @sara_james_music @drakemilligan

Sara James już wkrótce wystąpi w finale amerykańskiego „Mam Talent!”. Z kim zawalczy o główną wygraną?