w ,

Karol został nowym królem Zjednoczonego Królestwa po śmierci Elżbiety II. Jak będzie wyglądać koronacja i kiedy się odbędzie?

fot. Office of the Governor-General Office of the Governor-General, CC BY 4.0 / Instagram @theroyalfamily

W chwili śmierci królowej Elżbiety II tron Zjednoczonego Królestwa przeszedł natychmiast na następcę, Karola, dotychczasowego księcia Walii.

Istnieje jednak szereg kroków i czynności wynikających z potrzeby oraz tradycji, które muszą odbyć się, zanim nastąpi huczna koronacja Karola.

Jak będzie się nazywał?

Jednym z pierwszych działań nowego króla była decyzja, pod jakim imieniem będzie rządził. Były książę Walii zdecydował, że chce panować jako Karol III. Mógł też przyjąć nowe imię. Przykładowo jego dziadek miał na imię Albert, ale jako król posługiwał się imieniem Jerzy VI.

Karol miał do wyboru jedno ze swoich czterech imion – Charles, Philip, Arthur lub też George. Nie jest jednak jedynym, który stoi w obliczu zmiany tytułu.

Książę William, który jest teraz kolejnym następcą tronu, odziedziczy od swojego ojca tytuł księcia Kornwalii, a jego żona Catherine będzie od teraz znana jako księżna Kornwalii. William nie zostanie jednak automatycznie księciem Walii.

Nowy tytuł oficjalnie otrzyma też żona Karola, której pełen tytuł będzie brzmiał Queen Consort, co oznacza małżonkę monarchy.

Oficjalne ceremonie

W ciągu pierwszych 24 godzin po śmierci matki Karol zostanie oficjalnie ogłoszony królem. Stanie się to w Pałacu św. Jakuba w Londynie podczas zebrania Rady Akcesyjnej. Karol najprawdopodobniej nie będzie jednak uczestniczył w tej pierwszej ceremonii.

W skład Rady Akcesyjnej wchodzą członkowie Rady Królewskiej, czyli grupa wysokich rangą byłych i obecnych posłów, niektórzy wysocy rangą urzędnicy państwowi, wysocy komisarze Wspólnoty Narodów, a także burmistrz Londynu.

Do udziału w spotkaniu uprawnionych jest teoretycznie ponad 700 osób, ale biorąc pod uwagę krótki termin, najprawdopodobniej spotkanie odbędzie się w znacznie mniejszym składzie. W ostatnim spotkaniu Rady w 1952 roku uczestniczyło około 200 osób.

Podczas spotkania śmierć królowej Elżbiety zostanie ogłoszona przez Przewodniczącego Rady Królewskiej, którym obecnie jest Lord Penny Mordaunt, a na głos zostanie odczytana proklamacja, której treść może się zmieniać, ale tradycyjnie jest to seria modlitw i przyrzeczeń, wychwalających poprzedniego monarchę i deklarujących poparcie dla nowego króla bądź królowej.

Proklamacja jest następnie podpisywana przez szereg wysokich rangą osobistości, w tym premiera, arcybiskupa Canterbury i Lorda Kanclerza, którym obecnie jest David Lidington.

Przysięga Karola III

Dzień później Rada Akcesyjna zazwyczaj zbiera się ponownie, a w spotkaniu tym razem uczestniczy również nowy król. Karol III podczas deklaracji złoży przysięgę na Kościół Szkocji. Po fanfarach trębaczy nastąpi proklamacja, w której Karol zostanie publicznie ogłoszony nowym królem.

Zostanie ona wygłoszona z balkonu nad Friary Court w Londynie przez urzędnika znanego jako „Garter King of Arms”. Następnie zagrany zostanie hymn narodowy, a jego słowa po raz pierwszy od 1952 roku będą brzmiały „God save the King”.

Salwy armatnie zostaną oddane w Hyde Parku, przy Tower of London oraz z okrętów marynarki wojennej. Proklamacja ogłaszająca Karola królem zostanie odczytana również w Edynburgu, Cardiff i Belfaście.

Koronacja Karola

Symbolicznym punktem kulminacyjnym będzie koronacja, podczas której Karol zostanie formalnie koronowany na króla Zjednoczonego Królestwa. Ze względu na konieczność przygotowań, koronacja prawdopodobnie nie odbędzie się zbyt szybko. W przeszłości od śmierci poprzedniego monarchy do koronacji mijało nawet kilkanaście miesięcy.

Przez ostatnie 900 lat koronacja tradycyjnie odbywała się w Opactwie Westminsterskim. Karol będzie czterdziestym brytyjskim monarchą, który zostanie tam koronowany.

Koronacja to anglikańskie nabożeństwo religijne, które zostanie przeprowadzone przez arcybiskupa Canterbury. W kulminacyjnym momencie ceremonii nałoży on na głowę króla Karola III Koronę św. Edwarda – złotą koronę, pochodzącą z 1661 roku. Jest ona noszona przez monarchę jedynie w momencie koronacji, między innymi przez jej wagę, która wynosi ponad 2,2 kg.

W przeciwieństwie do królewskich ślubów koronacja jest wydarzeniem państwowym, więc to rząd za nią płaci i ostatecznie decyduje o liście gości. Podczas koronacji nie zabraknie muzyki, podniosłych odczytów oraz rytuału namaszczenia nowego monarchy przy użyciu olejków z pomarańczy, róż, cynamonu, piżma i ambry.

Nowy król złoży przysięgę koronacyjną na oczach całego świata. Podczas tej ceremonii otrzyma także królewskie jabłko i berło, które są symbolem jego roli jako władcy.

Nowa głowa Wspólnoty Narodów


Karol został oficjalną głową Commonwealthu, czyli organizacji zrzeszającej 56 niezależnych krajów i aż 2,4 mld ludzi. Dla 14 z tych krajów, analogicznie jak dla Wielkiej Brytanii, król jest głową państwa.

Kraje te, zwane królestwami Commonwealthu, to: Australia, Antigua i Barbuda, Bahamy, Belize, Kanada, Grenada, Jamajka, Papua Nowa Gwinea, Saint Christopher i Nevis, St Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Nowa Zelandia, Wyspy Salomona i Tuvalu.

Źródło: BBC

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Królowa Elżbieta II nie żyje - fot. Instagram @theroyalfamily

Królowa Elżbieta II nie żyje! Najdłużej panująca monarchini Wielkiej Brytanii odeszła w wieku 96 lat

Kiedy pogrzeb królowej Elżbiety II - fot. Instagram @theroyalfamily

Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II? Wielka Brytania przygotowywała się na jej śmierć od lat 60. XX wieku