w

Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II? Wielka Brytania przygotowywała się na jej śmierć od lat 60. XX wieku

Kiedy pogrzeb królowej Elżbiety II - fot. Instagram @theroyalfamily
Kiedy pogrzeb królowej Elżbiety II - fot. Instagram @theroyalfamily

Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie. 8 września w godzinach popołudniowych zmarła królowa Elżbieta II. Kiedy i gdzie odbędzie się jej pogrzeb? Jak będzie wyglądał? Czym jest operacja London Bridge?

Informacje o tym, że królowa Elżbieta II ma się nie najlepiej, zaczęły pojawiać się już w środę 7 września, jednak Pałac Buckingham nie zajął wówczas w tej sprawie żadnego stanowiska. Dopiero w czwartek 8 września opublikowano oświadczenie, w którym poinformowano, że stan jej zdrowia uległ znacznemu pogorszeniu i obecnie przebywa pod opieką lekarzy w Balmoral, letniej posiadłości położonej w Szkocji.

Po przeprowadzeniu dalszych badań dziś rano, lekarze Królowej obawiają się o zdrowie Jej Wysokości i zalecili, by wciąż była pod nadzorem medycznym. Królowa czuje się dobrze i przebywa w Balmoral.

Gdy tylko rodzina królewska powzięła tę informację, wszyscy niezwłocznie wsiedli na pokład samolotu i udali się do Balmoral, by towarzyszyć królowej w ostatnich chwilach jej życia. Wśród nich, o dziwo, nie zabrakło księcia Harry’ego i Meghan Markle, który akurat przebywali z wizytą w Niemczech.

Kilka godzin po wydaniu pierwszego komunikatu, Pałac Buckingham poinformował o śmierci królowej Elżbiety II.

Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu.

Król i Królowa Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu.

Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II?

Operacja Unicorn, to szczegółowy plan działania w przypadku śmierci królowej Elżbiety II, skierowany głównie do pracowników Pałacu Buckingham.

Zgodnie z jego założeniami, ciało królowej Elżbiety II w pierwszej kolejności zostanie przetransportowane z zamku Balmoral do Edynburga, stolicy Szkocji. Szczątki monarchini spoczną w pałacu Holyrood, a następnie zostaną przewiezione do katedry na Royal Mile. Tam ciało królowej ma być wystawione na widok publiczny, by poddani mogli składać jej honory.

Maksymalnie dwa dni później trumna zostanie przewieziona królewskim pociągiem Royal Train do Londynu. Najpierw trafi do pałacu Buckingham, a następnie do katedry Westminster.

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w terminie 10-12 dni od jej śmierci. Spocznie ona obok księcia Filipa w zamku Windsor. Tyle też będzie trwała żałoba w Wielkiej Brytanii, jednak nie można wykluczyć, że zostanie ona wydłużona.

Na tę chwilę nie wiadomo, czy w planie Unicorn wprowadzono jakieś zmiany z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa.

Operacja London Bridge — co to jest?

Operacja London Bridge została szczegółowo zaplanowana już w latach 60. XX wieku. Od tamtego czasu zawarte w niej wytyczne aktualizowane są kilka razy w roku.

Najogólniej mówiąc, jest to plan działań, które zostaną podjęte zaraz po śmierci królowej Elżbiety II. Określone w nim procedury obejmują nie tylko instytucje rządowe, ale i brytyjskie siły zbrojne, kościół anglikański, media oraz metropolitalną służbę policji.

Część założeń wprowadziła sama królowa. W planie założono m.in., że o śmierci monarchini jako pierwszy zostanie poinformowany jej sekretarz, który następnie przekażę tę przykrą informację premierowi Zjednoczonego Królestwa, wypowiadając zdanie:

London Bridge is down.

Następnie informacja ta miała zostać przekazana całemu światu i tak też się stało. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że w komunikacie Pałacu Buckingham podkreślono, iż zmarła w godzinach popołudniowych, choć informacja dotarła do mediów dopiero po godzinie 19 czasu polskiego.

Następnie informację przekazały media — w pierwszej kolejności Press Association oraz BBC, które otrzymały komunikat dzięki systemowi alarmowania radiowego. W komercyjnych stacjach pojawiło się niebieskie światło, które zapala się wyłącznie w chwili, gdy umiera jeden z członków rodziny królewskiej. Wszystkie stacje radiowe zostały zobowiązane do tego, by zmienić emitowaną muzykę na poważną, a następnie podać komunikat słuchaczom.

BBC Two zgodnie z założeniami projektu zobowiązana została do zawieszenia swojego programu i przekazania obrazu na BBC One. BBC News w tym czasie rozpoczęła emisję przygotowanych wcześniej portretów, a dziennikarze zaczęli przygotowywać się od przekazania tej smutnej informacji. To był naprawdę trudny moment — wielu z nich nie potrafiło powstrzymać łez na wizji. Równocześnie pracownicy zobowiązani są do zmienienia ubrań na czarne. The Times już od dawna miał przygotowane materiały w konwencji żałobnej, które będą publikowane przez następne 11 dni.

Równocześnie, gdy w sieci ukazał się komunikat o śmierci królowej Elżbiety II, wywieszono go także na bramie pałacu Buckingham. Kilka godzin później zwołane zostanie posiedzenie Parlamentu Zjednoczonego Królestwa, a następnego dnia w pałacu św. Jakuba pojawi się Rada Akcesyjna, która ogłosi, kto wstąpi na tron. Wiemy już, że będzie to najstarszy syn monarchini, król Karol III.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Karol został nowym królem Zjednoczonego Królestwa po śmierci Elżbiety II. Jak będzie wyglądać koronacja i kiedy się odbędzie?

Król Karol III, Elżbieta II - fot. Instagram @theroyalfamily

Król Karol III w pięknych słowach pożegnał ukochaną matkę. Widać, że bardzo cierpi po stracie. „To moment największego smutku dla mnie”