w

Królowa Elżbieta II była jedną z najbogatszych osób na świecie. Treść testamentu ujawniła rodzinie już kilka lat temu. Kto odziedziczy po niej fortunę?

Testament królowej Elżbiety II - fot. Instagram @theroyalfamily
Testament królowej Elżbiety II - fot. Instagram @theroyalfamily

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022. Dla całego świata oznacza to, że nadszedł koniec drugiej epoki elżbietańskiej. Monarchini posiadała ogromny majątek. Kto go odziedziczy? Jak brzmiał jej testament?

Królowa Elżbieta II odeszła 8 września w wieku 96 lat. To wydarzenie poruszyło cały świat, a także wywróciło życie rodziny królewskiej do góry nogami. Przed nimi szereg istotnych zmian, które zapoczątkowało objęcie tronu przez Karola, najstarszego syna monarchini. Krótko po tym, jak media obiegła ta przykra wiadomość, nowy król wydał oświadczenie, w którym pożegnał ukochaną matkę.

Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Narodów oraz przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian, moją rodzinę i mnie będzie pocieszać i podtrzymywać nasza wiedza o szacunku i głębokim uczuciu, którym Królowa była tak powszechnie obdarzana.

Przygotowania do odejścia królowej trwały kilkadziesiąt lat. Prawdą jest, że już w latach 60. powstały dwie operacje: London Bridge i Unicorn, a zawarte w nich postanowienia były aktualizowane co rok. W pierwszej z nich zawarto m.in. informacje o tym, kto jako pierwszy dowie się o śmierci królowej, a w drugim rozpisano wskazówki dla pracowników Pałacu Buckingham, którzy teraz odpowiedzialni są za dopełnienie obowiązków związanych z pochówkiem monarchini. Więcej na temat tego, kiedy odbędzie się pogrzeb królowej oraz jak będzie wyglądała żałoba narodowa, przeczytacie tutaj.

Testament królowej Elżbiety II. Kto odziedziczy jej fortunę?

Królowa Elżbieta II miała łatwy start w życie, ponieważ jej matka zadbała o bezpieczną poduszkę finansową dla niej. W spadku przekazała jej ok. 70 mln funtów, jednak wiadomo, że na przestrzeni 70 lat panowania znacznie pomnożyła swój majątek.

Pewne jest, że nigdy nie poznamy dokładnej treści testamentu monarchini, ponieważ objęty jest on ścisłą tajemnicą i nigdy nie zostanie upubliczniony. To stosunkowo świeża praktyka, gdyż dopiero 20 lat temu przyjęto takie postanowienie. New Idea w jednym z ostatnich artykułów zacytował wypowiedź brytyjskiego polityka Normana’a Baker’a, który zdradził, gdzie przechowywany jest dokument.

Są trzymane w metalowym sejfie za żelazną bramą w Somerset House. Zasada tajemnicy dla wszystkich testamentów królewskich została ustanowiona w 2002 roku podczas tajnej rozprawy sądowej — tłumaczył.

Tajemnicą jednak nie jest, że królowa posiadała pokaźny majątek, w skład którego wchodziły m.in. dzieła sztuki, luksusowe posiadłości, farmy wiatrowe czy też jedna z najcenniejszych kolekcji biżuterii na świecie, która składa się m.in. z 98 broszek, 37 bransoletek i 46 naszyjników. Z pewnością w krótkim czasie dowiemy się, kto ją przejął, obserwując stylizacje członkiń rodziny królewskiej.

Jak podaje AFP, król Karol odziedziczy po matce nie tylko tron, ale i jej prywatny majątek. Zgodnie z obowiązującym w Wielkiej Brytanii prawem, nie będzie musiał zapłacić podatku spadkowego. W innym wypadku mocno dostałby po kieszeni.

Monarchini oprócz rzeczy stricte materialnych posiadała także wiele obligacji skarbowych, lokat bankowych i akcji w różnych przedsiębiorstwach. Nie wiadomo, w co dokładnie inwestowała, ponieważ to także zostało objęte tajemnicą. Niemniej jednak można powiedzieć, że była jedną z najbogatszych osób na świecie. W 2022 roku Sunday Times oszacował jej majątek na ok. 370 milionów funtów, co po przeliczeniu daje 426 mln dolarów. To oznaczałoby, że tylko w ciągu roku dorobiła się mniej więcej 5 milionów funtów, jednak jak już podkreślaliśmy, nie wiadomo jak było naprawdę.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że choć królowa Elżbieta II mogła korzystać z wielu nieruchomości, nie wszystkie były jej prywatną własnością. Pałac Buckingham, Pałac Holyrood czy Zamek Mey zgodnie z obowiązującymi normami prawa należały do państwa.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Magda Kwiatkowska

Fotograf amator, wielka fanka kryminałów i literatury fantasy. Niespełniona pisarka, która od najmłodszych lat marzy o tym, by wydać własną książkę. Bez opamiętania śledzę to, co obecnie dzieje się w świecie show-biznesu, by odsłaniać przed wami kolejne sekrety gwiazd.

Chcesz zadać mi jakieś pytanie? Wyślij e-mail na adres magda@chaosmedia.pl

Jolanta i Aleksandra Kwaśniewskie wspominają spotkanie z królową Elżbietą II. „Uśmiech nie schodził z jej ust”

Dziedziczka fortuny wyszła pobiegać i została porwana. Przerażające odkrycie policji. Spełnił się najgorszy scenariusz