w

Alicja Tysiąc nie żyje. Znana aborcyjna działaczka zmarła z powodu COVID-19

fot. Facebook screenshot

Alicja Tysiąc, znana z działań społecznych na rzecz prawa do aborcji ze względów zdrowotnych, odeszła w jednym z warszawskich szpitali. Przyczyną śmierci było zakażenie koronawirusem.

Alicja Tysiąc ze stwierdzonym zachorowaniem na COVID-19 trafiła do Szpitala MSWiA w Warszawie 7 grudnia, gdzie jej stan się pogorszył. Zmarła w nocy z wtorku na środę z 14 na 15 grudnia. Alicja miała 50 lat. Doniesienia o jej śmierci potwierdziła posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.

Działaczka była znana przede wszystkim z walki o legalną aborcję w przypadku, gdy dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia kobiety. 20 lat temu Alicja znalazła się w trudnej sytuacji – trzech okulistów uznało, że ciąża i poród mogą zagrozić zdrowiu Alicji Tysiąc, powodując utratę wzroku. Lekarze odmówili jej jednak przerwania ciąży ze względu na niewystarczające zagrożenie dla matki.

Podczas porodu, w efekcie wzrostu ciśnienia tętniczego, u kobiety doszło do wylewu krwi do plamki żółtej, a jej wzrok i stan zdrowia pogorszyły się na tyle, że utrudniły jej codziennie funkcjonowanie i samotną opiekę nad trójką dzieci. Alicja musiała się utrzymywać z renty w wysokości niecałych 550 złotych.

Opowiadając o swojej historii mówiła:

– „Zostałam wrakiem człowieka z nieuleczalną chorobą oczu. A przecież ja tylko walczyłam o realizację przysługującego mi prawa.

Alicja złożyła wtedy pozew i walczyła o sprawiedliwość przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. W 2007 roku wydano orzeczenie, którego efektem był nakaz wypłacenia jej 25 tysięcy euro zadośćuczynienia oraz pokrycia kosztów sądowych.

Kobieta była jedną z najsłynniejszych działaczek na rzecz legalnej aborcji w Polsce oraz ikoną wielu Polek.

Źródło: Onet ; Facebook – Alicja Tysiąc

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Paulina Krupińska zabiera głos ws. Piotra Kraśko. „Nie ma co tutaj usprawiedliwiać takiego zachowania”

Wściekła Doda w mocnych słowach zwraca się do oszusta w akcji charytatywnej: „Jak to jest możliwe, żeby mieć takie deficyty empatii?!”