w

Alicja Tysiąc nie żyje. Znana aborcyjna działaczka zmarła z powodu COVID-19

fot. Facebook screenshot

Alicja Tysiąc, znana z działań społecznych na rzecz prawa do aborcji ze względów zdrowotnych, odeszła w jednym z warszawskich szpitali. Przyczyną śmierci było zakażenie koronawirusem.

Alicja Tysiąc ze stwierdzonym zachorowaniem na COVID-19 trafiła do Szpitala MSWiA w Warszawie 7 grudnia, gdzie jej stan się pogorszył. Zmarła w nocy z wtorku na środę z 14 na 15 grudnia. Alicja miała 50 lat. Doniesienia o jej śmierci potwierdziła posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.

Działaczka była znana przede wszystkim z walki o legalną aborcję w przypadku, gdy dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia kobiety. 20 lat temu Alicja znalazła się w trudnej sytuacji – trzech okulistów uznało, że ciąża i poród mogą zagrozić zdrowiu Alicji Tysiąc, powodując utratę wzroku. Lekarze odmówili jej jednak przerwania ciąży ze względu na niewystarczające zagrożenie dla matki.

Podczas porodu, w efekcie wzrostu ciśnienia tętniczego, u kobiety doszło do wylewu krwi do plamki żółtej, a jej wzrok i stan zdrowia pogorszyły się na tyle, że utrudniły jej codziennie funkcjonowanie i samotną opiekę nad trójką dzieci. Alicja musiała się utrzymywać z renty w wysokości niecałych 550 złotych.

Opowiadając o swojej historii mówiła:

– “Zostałam wrakiem człowieka z nieuleczalną chorobą oczu. A przecież ja tylko walczyłam o realizację przysługującego mi prawa.

Alicja złożyła wtedy pozew i walczyła o sprawiedliwość przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. W 2007 roku wydano orzeczenie, którego efektem był nakaz wypłacenia jej 25 tysięcy euro zadośćuczynienia oraz pokrycia kosztów sądowych.

Kobieta była jedną z najsłynniejszych działaczek na rzecz legalnej aborcji w Polsce oraz ikoną wielu Polek.

Źródło: Onet ; Facebook – Alicja Tysiąc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Co myślisz?

Napisane przez Maciej

Paulina Krupińska zabiera głos ws. Piotra Kraśko. “Nie ma co tutaj usprawiedliwiać takiego zachowania”

Wściekła Doda w mocnych słowach zwraca się do oszusta w akcji charytatywnej: “Jak to jest możliwe, żeby mieć takie deficyty empatii?!”