w

SuperSuper HahaHaha

Władimir Putin uderza w „nieprzyjazne kraje”. Podpisał specjalny dekret odwetowy

fot. Zdjęcie podglądowe (Kremlin.ru, CC BY 3.0)

Władimir Putin podpisał dekret o odwetowych środkach gospodarczych wymierzony w „nieprzyjazne kraje”. Zatwierdzony przez prezydenta Rosji dokument został opublikowany na oficjalnej stronie rządowej.

Zgodnie z najnowszym podpisanym przez Putina dekretem „organy państwowe Federacji Rosyjskiej, inne organy państwowe, władze lokalne, organizacje i osoby podlegające jurysdykcji Federacji Rosyjskiej, od dnia wejścia w życie niniejszego dekretem w stosunku do niektórych osób prawnych, osób fizycznych i organizacji pozostających pod ich kontrolą, stosuje się specjalne środki ekonomiczne”.

Dokument zakazuje wypełniania zobowiązań, eksportu produktów i surowców oraz dokonywania transakcji z zagranicznymi osobami fizycznymi i prawnymi, które widnieją na liście podmiotów objętych sankcjami odwetowymi.

Prezydent Rosji zadecydował, że rosyjscy urzędnicy mają 10 dni na sporządzenie listy osób i podmiotów z „nieprzyjaznych państw„, w które wymierzony zostanie nowy dekret. Dokument wszedł w życie wraz z publikacją na stronach rządowych.

Sankcje nałożone na Rosję

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Zachód nałożył na Rosję dotkliwe sankcje. W marcu 2022 roku Federacja Rosyjska wyprzedziła Iran i Koreę Północną i stała się najbardziej obłożonym sankcjami krajem na świecie.

Wśród sankcji znajdują się między innymi działania utrudniające funkcjonowanie rosyjskich banków, zamrożenie rosyjskich pieniędzy trzymanych na zagranicznych kontach, zamknięcie przestrzeni powietrznej czy indywidualne sankcje wymierzone w towarzystwo Putina. W tym samym czasie Zachód dozbraja Ukrainę i wspiera ją finansowo.

Ukraiński wywiad twierdzi, że wbrew oficjalnym stanowiskom Kremla, rosyjska gospodarka przeżywa poważne problemy. Zdaniem Ukraińców, Rosja stara się obchodzić sankcje dzięki zaprzyjaźnionym krajom.

Pod wpływem międzynarodowych sankcji gospodarczych rosyjska gospodarka już teraz ulega wyraźnej degradacji. Szczególnie dotknięte są branże zależne od zagranicznych technologii i komponentów. W celu uniknięcia ograniczeń sankcyjnych Rosja, wykorzystując bliskie relacje w ramach sojuszy i związków gospodarczych, stara się wykorzystać kraje trzecie” – poinformowały ukraińskie służby.

Źródło: Kremlin.ru

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Putin zdradził Orbanowi plany inwazji? Miał liczyć na dołączenie Węgier do wojny

Krzysztof Jackowski, fot. screenshot YouTube

Krzysztof Jackowski widzi maj w czarnych barwach. „Zaczną mówić oficjalnie o gotowości przystąpienia do konfliktu”. Co z maturami?