w

Putin zdradził Orbanowi plany inwazji? Miał liczyć na dołączenie Węgier do wojny

fot. Orban i Putin (Kremlin.ru, CC BY 3.0)

W poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow wyznał, że według posiadanych przez niego informacji Węgry wiedziały o nadchodzącej inwazji, a co więcej, Putin mógł liczyć na zaanektowanie części Ukrainy właśnie przez Węgry.

– „Węgry zostały wcześniej ostrzeżone przez Rosję o ataku na Ukrainę” – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

– „Węgry otwarcie deklarują współpracę z Rosją. Co więcej, Putin wcześniej ich ostrzegał, że nastąpi atak na nasz kraj” – powiedział Daniłow w odpowiedzi na pytanie o wpływ Węgier na ewentualne przystąpienie Ukrainy do NATO.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy stwierdził, że jego zdaniem Kreml liczył na zajęcie przez Węgry części ukraińskiego Zakarpacia.

– „Z jakiegoś powodu Węgry myślały, że mogą przejąć część ukraińskiego terytorium. Zobaczymy, jakie konsekwencje spotkają ten kraj po wojnie” – powiedział.

Viktor Orban na początku lutego spotkał się z Putinem w Moskwie.

Węgry sprzeciwiają się sankcjom na Rosję

Węgry od pierwszych dni inwazji nie ukrywają swojej sympatii do Rosji i spowalniają Zachód we wdrażaniu nowych sankcji. W poniedziałek rzecznik węgierskiego rządu przekazał, że Węgry nie zmienił zdania i nadal są przeciwne sankcjom na rosyjską ropę i gaz.

Węgry nadal sprzeciwiają się jakimkolwiek sankcjom na import rosyjskiego gazu i ropy” — napisał Zoltan Kovacs w odpowiedzi na pytanie agencji Reutera.

To samo stanowisko wyrażał w połowie kwietnia węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijarto. Węgierski rząd twierdzi, że kraj nie może narazić się na złą sytuację energetyczną i Węgry nie chcą płacić ceny za „wojnę między Ukrainą a Rosją”.

W ramach nowego pakietu sankcji Unia Europejska ma zasugerować stopniowy zakaz importu rosyjskiej ropy. Jak podaje „Guardian”, sankcje mają być omawiane jeszcze w tym tygodniu.

Źródło: Interfax ; Kyiv Independent ; Guardian

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Marcin Bosak, fot. Instagram

Marcin Bosak po raz pierwszy otwarcie opowiedział o walce z nieuleczalną chorobą. „Miałem ochotę zniknąć”

Władimir Putin uderza w „nieprzyjazne kraje”. Podpisał specjalny dekret odwetowy