w

Przyjaciel Putina wpadł w ręce Ukraińców! Miał być ważną częścią rosyjskiego planu

fot. Twitter / Facebook / Kremlin.ru

Wiktor Medwedczuk został schwytany we wtorek przez ukraińskie służby. Oligarcha jest znany z bliskich relacji z Władimirem Putinem oraz otwartego poparcia Rosji. Medwedczuk po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji zbiegł z aresztu domowego, a według doniesień miał odgrywać ważną rolę w planie Putina.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek wieczorem, że zatrzymany został prorosyjski ukraiński polityk i oligarcha Wiktor Medwedczuk. Podczas ujęcia miał mieć na sobie mundur ukraińskiej armii.

Przeprowadzono operację specjalną dzięki Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. Zuchy! Szczegóły później. Chwała Ukrainie!” – napisał na swoim Facebooku Zełenski.

Można być prorosyjskim politykiem i latami pracować dla państwa-agresora. Być może ostatnio ukrywasz się przed wymiarem sprawiedliwości. Możesz nawet nosić ukraiński mundur wojskowy do kamuflażu… Ale czy pomoże ci to uniknąć kary? Zupełnie nie! Kajdany czekają na ciebie” – pisze szef ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa na Twitterze.

Prorosyjscy zdrajcy i agenci rosyjskich tajnych służb, pamiętajcie – wasze zbrodnie nie przedawniają się. I kryjówki, gdziekolwiek są, znajdziemy! Dziękujemy wszystkim funkcjonariuszom SBU, w szczególności śledczym i funkcjonariuszom kontrwywiadu, którzy wykonując polecenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wykazali się profesjonalizmem i przeprowadzili błyskawiczną i niebezpieczną wielowątkową operację specjalną w celu zatrzymania Medwedczuka” – czytamy dalej.

Na koniec szef SBU zadeklarował, że żaden zdrajca nie uniknie kary, a złapanych czeka odpowiedzialność karna na mocy prawa Ukrainy.

Kim jest Medwedczuk?

Wiktor Medwedczuk z wykształcenia jest prawnikiem, ale od wielu lat znany jest jako ważny gracz na ukraińskiej scenie politycznej. W 1997 roku Medwedczuk otrzymał mandat deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy, a po roku został przewodniczącym Zjednoczonej Socjaldemokratycznej Partii Ukrainy.

Kiedy władzę w Ukrainie sprawował Leonid Kuczma, oligarcha został szefem administracji prezydenta. ale po 2004 roku Medwedczuk stracił na pozycji ze względu na tzw. pomarańczową rewolucję,

Medwedczuka łączą prywatne więzi z Władimirem Putinem, który jest ojcem chrzestnym jego córki Diany. Od dłuższego czasu polityk jawnie wspierał Władimira Putina i sprzeciwiał się dążeniom Ukrainy dotyczącym dołączenia no Unii Europejskiej.

W 2019 roku Medwedczuk został wybrany do Rady Najwyższej z ramienia ugrupowania Opozycyjna Platforma. W maju 2021 r. polityk trafił do aresztu domowego, bo został oskarżony o zdradę stanu. Oligarcha został też obwiniony o sprzyjanie działalności terrorystycznej.

Kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji oligarcha zbiegł z ukraińskiego aresztu domowego. Według doniesień, to właśnie Medwedczuk miał objąć urząd prezydenta Ukrainy w przypadku szybkiego zdobycia Kijowa przez Rosjan.

Źródło: ServiceSsu — Twitter ; Wołodymyr Zełenski — Facebook

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Białoruś oskarża Polskę o ATAK na granicę. Pokazali nagranie incydentu [VIDEO]

Tego obawia się Elon Musk. Przedstawił trzy największe lęki związane z przyszłością. „Ludzkość wymiera”