w

SuperSuper

Papież Franciszek dowiedział się od Orbana, kiedy skończy się wojna. „SZCZEKANIE NATO”

fot. Zdjęcie podglądowe (Twitter screenshot)

Papież Franciszek udzielił wywiadu dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera”. Franciszek w rozmowie zdradził, że węgierski premier Victor Orban powiedział mu, na jaką datę Putin planował koniec inwazji, a także wypowiedział się o roli NATO w konflikcie i dostawach broni.

W obliczu kolejnych wizyt zachodnich dyplomatów w Kijowie wiele osób oczekiwało od papieża Franciszka gestu wsparcia, jakim byłaby wizyta na Ukrainie. W opublikowanym we wtorek wywiadzie papież stwierdził, że na razie nie planuje wyjazdu do Kijowa.

Spotkanie z Putinem

Papież Franciszek powiedział natomiast, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie.

– „Najpierw muszę jechać do Moskwy, najpierw muszę spotkać się z Putinem. Ale ja też jestem księdzem, co mogę zrobić? Zrobię, co będę mógł. Jeśli Putin otworzy drzwi” – zdradził swoje plany.

Franciszek poinformował włoski dziennik, że Watykan wciąż oczekuje na odpowiedź z Kremla w sprawie potencjalnego spotkania. Papież przyznał, że nie jest optymistycznie nastawiony co do szans na przyjęcie propozycji przez prezydenta Rosji.

Wsparcie dla Putina wśród rosyjskich duchownych

Papież wypowiedział się też w sprawie spotkania, które niedawno odbył z patriarchą Moskwy oraz całej Rusi Cyrylem. Spotkanie miało odbywać się w wirtualnej formie przez niemal godzinę. Rosyjski duchowny zdawał się w pełni popierać wojnę i Putina.

– „Pierwsze dwadzieścia minut z kartką w ręku przeczytał mi wszystkie uzasadnienia wojny. Posłuchałem i powiedziałem mu: nic z tego nie rozumiem. Bracie, nie jesteśmy duchownymi państwowymi, nie możemy posługiwać się językiem polityki, ale językiem Jezusa. Jesteśmy pasterzami tego samego świętego ludu Bożego. W tym celu musimy szukać dróg pokoju, aby położyć kres używaniu broni. Patriarcha nie może zmienić się w ministranta Putina„- stwierdził Franciszek.

Kiedy skończy się wojna?

Franciszek powrócił pamięcią do spotkania z Viktorem Orbanem, które miało miejsce podczas audiencji 21 kwietnia i ujawnił, że szef węgierskiego rządu powiedział mu wtedy, kiedy Putin planuje zakończyć wojnę.

– „Orban, gdy go spotkałem, powiedział mi, że Rosjanie mają plan, że 9 maja będzie po wszystkim. Mam nadzieję, że tak jest, abyśmy zrozumieli również tempo eskalacji tych dni. Bo teraz to już nie tylko Donbas, to Krym, to Odessa, to zabieranie Ukrainie port nad Morzem Czarnym. Jestem pesymistą , ale musimy wykonać każdy możliwy gest, aby powstrzymać wojnę” – powiedział papież.

Informacje te są jednak najprawdopodobniej nieaktualne w obliczu braku postępów rosyjskich wojsk. Putin miał nadzieję, że do Dnia Zwycięstwa uda mu się osiągnąć wystarczające sukcesy, aby ogłosić, że „operacja specjalna” zakończyła się powodzeniem.

Przyczyny wybuchu wojny i dostawy broni

Zdaniem Franciszka jednym z możliwych powodów rosyjskiej inwazji mogło być „szczekanie NATO pod drzwiami Rosji„, które skłoniło Putina do agresji.

– „To złość; nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona” – dodał.

Duchowny wyznał też, że nie potrafi stwierdzić, czy powinno się dostarczać broń na Ukrainę.

– „Nie umiem odpowiedzieć, jestem za daleko. Jasną rzeczą jest to, że na tej ziemi wypróbowywana jest broń. Rosjanie wiedzą teraz, że czołgi na niewiele się zdają i myślą o innych rodzajach broni. Wojny prowadzi się po to, by wypróbować broń, jaką wyprodukowaliśmy” – powiedział.

– „Tak było podczas hiszpańskiej wojny domowej, przed drugim konfliktem światowym. Handel bronią to skandal, niewielu go zwalcza” – zauważył.

Źródło: corriere.it

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Anna Lewandowska - fot. Instagram

Anna Lewandowska z okazji piątych urodzin Klary udostępniła w sieci zdjęcie zrobione zaraz po PORODZIE. Pochwaliła się też tortem

Jennifer Grey, Johnny Depp, fot. Instagram, screenshot YouTube

Jennifer Grey ujawniła kulisy związku z Johnnym Deppem. Nie było lekko. „Zazdrosny paranoik”