w

Erdogan rozmawiał przez telefon z Putinem. Kreml szantażuje cały świat

fot. zdjęcie podglądowe (Kremlin.ru, CC BY 3.0)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zadzwonił do prezydenta Rosji Władimira Putina. Wiadomo już, o czym rozmawiali.

Informacje dotyczące rozmowy przywódców Rosji i Turcji przekazały służby prasowe prezydentów.

Strona Turecka podaje, że prezydent Recep Erdogan zaproponował swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi spotkanie negocjacyjne w Stambule.

W spotkaniu miałyby wziąć udział Rosja, Ukraina oraz ONZ, a Ankra gotowa jest odegrać rolę „obserwatora” między stronami.

Przywódca Turcji podkreślił, że „pokój musi zostać ustanowiony tak szybko, jak to możliwe, i należy podjąć działania budujące zaufanie, aby zakończyć wojnę na Ukrainie”.

Szantaż Putina

Komunikat dotyczący spotkania został również opublikowany na stronie internetowej Kremla. Z zamieszczonego wpisu wynika, że Putin i Erdogan przeprowadzili „gruntowną wymianę poglądów na temat współpracy dwustronnej, przede wszystkim w sferze handlowej i gospodarczej”.

Podczas rozmowy przywódcy omówili też temat wojny w Ukrainie. Służby prasowe Kremla podały, że nacisk położono na zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym i Azowskim, które obecnie zapełnione są minami.

Władimir Putin zwrócił uwagę na gotowość Rosji do ułatwienia niezakłóconego tranzytu morskiego towarów w koordynacji z tureckimi partnerami. Dotyczy to również eksportu zboża z ukraińskich portów” – czytamy.

Wladimir Putin wykorzystał obecną sytuację żywnościową do szantażu Zachodu. Prezydent Rosji stwierdził, że a Rosja wyeksportuje odpowiednią ilość produktów rolnych tylko jeśli ograniczone zostaną sankcje.

W świetle problemów na światowym rynku żywności, które powstały w wyniku krótkowzrocznej polityki finansowej i gospodarczej państw zachodnich, potwierdza się, że Rosja może eksportować znaczne ilości nawozów i produktów rolnych w przypadku zniesienia odpowiednich ograniczeń sankcji antyrosyjskich” – dodano w komunikacie.

Kremlin.ru, english.alarabiya.net

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

[VIDEO] Absurdalna sytuacja w rosyjskiej telewizji. Szamani złożyli ofiarę z byka, aby wyprosić powodzenie „operacji specjalnej”

Dzień Dziecka 2022. Jak wyglądały gwiazdy? Fot. Instagram @piotr.gasowski.official, wiktoria_gasiewska, krzysztof_ibisz_official, @zebrowski.michal

[QUIZ] Dzień Dziecka 2022. Jak gwiazdy wyglądały w dzieciństwie?