w

SuperSuper

Elon Musk odparł rosyjski atak nad Ukrainą. Pentagon nie kryje podziwu. „Musimy być w stanie działać tak sprawnie”

fot. Elon Musk i rosyjski czołg (JD Lasica from Pleasanton, CA, US, CC BY 2.0 / mil.ru)

Elon Musk na samym początku wojny wysłał swoje satelity Starlink nad Ukrainę, aby zapewniły połączenie internetowe na terenie kraju w razie zniszczenia ukraińskiej infrastruktury. Rosjanie starali się ich pozbyć za pomocą ataków elektromagnetycznych.

Po otrzymaniu prośby o pomoc od jednego z ukraińskich urzędników szef SpaceX i Tesli skierował nad Ukrainę satelity Starlink oraz tysiące specjalnych odbiorników naziemnych. Od tego czasu technologia zapewnia Ukrainie połączenie z internetem.

Elon Musk odpiera rosyjski atak

Podczas konferencji C4ISRNET, która odbyła się w minioną środę, eksperci z Pentagonu stwierdzili, że Stany Zjednoczone mogą nauczyć się od sektora prywatnego, jak szybko reagować na zagrożenia związane z wojną elektromagnetyczną.

Dave Tremper, dyrektor ds. wojny elektronicznej w Biurze Sekretarza Obrony USA, zwrócił uwagę na szybką reakcję SpaceX, która w zeszłym miesiącu pozwoliła na powstrzymanie rosyjskiego ataku, który miał na celu zablokowanie usługi Starlink.

Następnego dnia (po rosyjskim zakłóceniu), Starlink dodał linijkę kodu i poprawił system. I nagle okazało się, że ten rosyjski atak nie był już skuteczny. Z punktu widzenia technologa EW jest to fantastyczne… a sposób, w jaki to zrobili, był dla mnie oszałamiający” – powiedział Tremper.

Tremper twierdzi, że amerykański rząd musi sprawniej radzić sobie w implementowaniu takich poprawek. Ekspert zwraca uwagę na to, że w Stanach Zjednoczonych wprowadzenie zmian zajmuje dużo więcej czasu, bo muszą zostać przeprowadzone obszerne analizy, po których należy jeszcze podpisać kontrakty z danym wykonawcą.

Musimy być w stanie działać tak sprawnie” – powiedział Tremper. – „Musimy tak dopracować nasze działania elektromagnetyczne, aby móc bardzo dynamicznie zmieniać to, co chcemy, nie tracąc przy tym na efektywności„.

Dyrektor ds. wojny elektronicznej deklaruje też, że Stany Zjednoczone powinny w nadmiarze posiadać wszelkie systemy, aby w razie ataku elektromagnetycznego można było korzystać z zapasowego urządzenia.

Tremper powiedział, że rosyjska inwazja Ukrainy pokazała, jak ważne jest odpowiednie wyszkolenie personelu zajmującego się prowadzeniem wojny w wymiarze elektronicznym. Stany Zjednoczone dowiedział się wiele na temat rosyjskiego sprzętu oraz zdolności rosyjskich jednostek do wspólnego działania.

Ekspert twierdzi, że Pentagon spodziewał się „znacznie silniejszego” pokazu EW ze strony Rosji, ale zastrzegł, że nie oznacza to, że wszystkie wysiłki Rosji zawiodły.

Źródło: C4ISRNET

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Donald Tusk, fot. Instagram

Donald Tusk skończył 65 lat. Tabloid obliczył, jaką emeryturę będzie otrzymywał. Kwota robi wrażenie

Anonymous zhakowali kolejną rosyjską firmę i podsumowali dotychczasowe sukcesy. Kolosalna ilość danych