w

Burza po słowach brytyjskiego premiera. Boris Johnson porównał walkę Ukraińców do… głosowania za Brexitem

fot. YouTube

Przemówienie Borisa Johnsona wzbudziło niemałe kontrowersje. Z ust polityka padły kuriozalne słowa, które umniejszają walkę Ukraińców. Do jego wypowiedzi postanowił odnieść się między innymi przewodniczący Platformy Obywatelskiej – Donald Tusk.

Boris Johnson wystąpił w sobotę podczas konferencji Partii Konserwatywnej w Blackpool. Wypowiedź premiera wywołała duże kontrowersje zarówno na Wyspach, jak i całym świecie, ponieważ porównał bohatersko broniących się Ukraińców ze swoimi rodakami, którzy… zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej.

Polityk stwierdził, że tak, jak było to między innymi w 2016 roku, naród brytyjski zawsze instynktownie wybiera wolność.

„Wiem, że ludność tego kraju, podobnie jak ludność Ukrainy, zawsze instynktownie wybiera wolność. Mogę podać kilka znanych przykładów z ostatnich lat. Kiedy Brytyjczycy głosowali za Brexitem w tak dużej liczbie, nie sądzę, żeby stało się tak dlatego, że byli wrogo nastawieni do obcokrajowców. Głosowali, żeby mieć wolność robienia rzeczy po swojemu i żeby kraj był samowystarczalny.

Reakcja Tuska

Wystąpienie premiera Wielkiej Brytanii odbiło się szerokim echem na arenie międzynarodowej. Kontrowersyjna wypowiedź spowodowała oburzenie, a wśród osób, które odpowiedziały na słowa Johnsona znalazł się m.in. Donald Tusk.

Były premier Polski i swoją opinią postanowił podzielić się na Twitterze. Ubiegły Przewodniczący Rady Europejskiej wspomniał reakcje Putina na Brexit i nie zawahał się skrytykować Borisa.

Boris Johnson porównał walkę Ukraińców do Brytyjczyków głosujących za Brexitem. Wciąż pamiętam entuzjazm Putina i Trumpa po referendum. Boris, twoje słowa obrażają Ukraińców, Brytyjczyków i zdrowy rozsądek” – napisał na Twitterze.

Boris Johnson krytykowany w Wielkiej Brytanii

Krytyka dotarła Johnsona również ze strony rodzimych polityków.

Głosowanie w wolnym i uczciwym referendum nie jest w żaden sposób porównywalne z ryzykowaniem życia w obronie swojego kraju przed inwazją” – stwierdził Lord Barwell.

Źródło: Business Insider ; Twitter

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Doradca Zełenskiego zaprasza Bidena do Kijowa: „Jeśli jest odważny”. Biały Dom odpowiada i ucina spekulacje

Rosjanie wystosowali ultimatum obrońcom Mariupola. „Czas do wczesnych godzin 21 marca”