w

Doradca Zełenskiego zaprasza Bidena do Kijowa: „Jeśli jest odważny”. Biały Dom odpowiada i ucina spekulacje

fot. Zdjęcie podglądowe - YouTube / President.gov.ua

Ihor Zhovkva, główny doradca dyplomatyczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zaprosił Joe Bidena do odwiedzenia Kijowa przy okazji jego wizyty w Europie z okazji szczytu NATO. Wątpliwości zdążył już rozwiać amerykański Biały Dom.

Ihor Zhovka podczas piątkowego wywiadu dla stacji CNN zaprosił amerykańskiego prezydenta do osobistego odwiedzenia Kijowa podczas swojego wyjazdu do Brukseli na szczyt NATO. Doradca Zełenskiego stwierdził, że wizyta podczas rosyjskiej inwazji wiele by znaczyła.

Nie należy się bać (odwiedzić Kijów) – o ile jesteś odważny” – stwierdził Zhovka.

Ukraiński urzędnik poprosił o to, aby Biden umożliwił przesłanie Ukrainie nowych dostaw broni z USA, które miałyby zawierać rakiety i myśliwce.

Delegacja do Kijowa

Zhovka wspomniał też, że swoją wizytę na Ukrainie i spotkanie z Zełenskim odbyli już liderzy wybranych europejskich państw.

Wiesz, właśnie w tym tygodniu trzej premierzy zaprzyjaźnionych państw – Polski, Czech i Słowenii osobiście odwiedzili Kijów i spotkali się z prezydentem Zełnskim” – przypomniał/

Dlaczego więc prezydent Biden nie przyjedzie na Ukrainę spotkać się z prezydentem Zełenskim?„- powiedział doradca.

Odpowiedź USA

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przekazała w niedzielę, że wkrótce opublikowany zostanie plan podróży prezydenta USA do Europy, ale nie znajdzie się w nim wizyta na Ukrainie. Joe Biden 24 marca przyleci do Brukseli, gdzie ma wziąść udział w szczycie NATO.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przekazała, że wkrótce zostanie opublikowany szczegółowy plan podróży Joe Bidena do Europy, jednak prezydent USA nie ma w planach wizyty w Ukrainie.

(Biden) Będzie koncentrował się na dalszym mobilizowaniu świata we wspieraniu Ukraińców i sprzeciwie wobec inwazji prezydenta Putina na Ukrainę, ale nie ma planów wyjazdu na Ukrainę” – mówiła Jen Psaki.

Wizytę w Ukrainie wcześniej zaproponował też Bidenowi były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko.

 „Mój bardzo dobry przyjaciel, bardzo dobry przyjaciel Ukrainy, Joe Biden, światowy lider, który teraz demonstruje swoje przywództwo, czemu nie przyjedzie tutaj z wizytą? To byłby bardzo ważny krok, aby zademonstrować, że cały świat jest z nami przeciwko Rosji” – zaznaczył w rozmowie z CNN.

Źródło: Daily Mail

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Ortografia, QUIZ

[QUIZ] Sprawdź na ile znasz ortografię. Te słowa sprawiają sporo trudu na dyktandach

Burza po słowach brytyjskiego premiera. Boris Johnson porównał walkę Ukraińców do… głosowania za Brexitem