w

Wołodymyr Zełenski zwolnił szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Charkowie. Podał powód

fot. Zełenski i szef SBU w Charkowie (Facebook / Twitter)

Wołodymyr Zełenski podczas pierwszej wizyty od czasu wojny w Charkowie zwolnił szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w tym rejonie. Prezydent Ukrainy twierdzi, że „jedynie myślał o sobie”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w niedzielę Charków, gdzie spotkał się z przedstawicielami lokalnych władz oraz oglądał szkody spowodowane rosyjskim ostrzałem. Przywódca zapowiedział, że Ukraina będzie walczyć o swoją wolność aż do wygranej.

Zełenski podczas pierwszej wizyty na wschodzie kraju od rozpoczęcia inwazji odwiedził też stanowiska ukraińskiego wojska, które niedawno odrzuciło rosyjskie siły spod miasta. Prezydent porozmawiał z żołnierzami i wręczył im odznaczenia.

Obwód charkowski. Linia frontu naszego wojska. Czuję się nieskończenie dumny z naszych obrońców. Codziennie ryzykując życiem, wybierają wolność dla Ukrainy. Dziękuję każdemu z osobna za waszą służbę!” – napisał na Facebooku.

Zwolnił szefa SBU

Wołodymyr Zełenski podczas wizyty zapowiedział, że wszystkie miejscowości Ukrainy, które zostały zniszczone w czasie wojny, zostaną odbudowane i wróci do nich życie. Przywódca zaproponował, aby władze zabezpieczyły linie komórkowe, przygotowały specjalne projekty odbudowy i znalazły źródła finansowania prac.

Wołodymyr Zełenski podziękował władzom obwodu charkowskiego za pracę w wojennych warunkach i pochwalił ich za współpracę oraz zgraną komunikację.

„Oni są i pozostają z mieszkańcami obwodu charkowskiego, z Ukrainą i co ważne teraz – razem jeden z drugim. Współpracują ze sobą w stu procentach. Wojsko, policja, mer Charkowa, obwodowa administracja rządowa – wszyscy rzeczywiście pracują dla zwycięstwa i robią to efektywnie” – powiedział Wołodymyr Zełenski w przemówieniu opublikowanym na Facebooku.

Szokująca okazała się jednak decyzja o zwolnieniu szefa ukraińskiego SBU w obwodzie charkowskim. Jak podaje Ukraińska Prawda, był nim Roman Dudin. Zełenski oskarżył dowódcę o bezczynność w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji.

Niestety, tego nie można powiedzieć o miejscowym kierownictwie SBU. Przyjechałem, zorientowałem się i zwolniłem ze stanowiska naczelnika tej służby za to, że nie pracował na rzecz obrony miasta w pierwszych dniach wojny, a jedynie myślał o sobie. Jakie były motywy jego działania- to wyjaśnią odpowiednie organy sądowe” – przekazał.

Charków

Charków to drugie co do wielkości miasto Ukrainy, które przed inwazją liczyło blisko 1,5 miliona osób. Ze względu na małą odległość do granicy (40 km) Charków stale staje się celem rosyjskich ataków rakietowych.

Ukraińskie władze podają, że w obwodzie Charkowskim zniszczone zostały ponad 2 tysiące 220 budynków.

Źródło: Radio Wolna Europa ; The Kyiv Independent

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Padła rekordowa kwota. Zespół Kalush Orchestra sprzedał statuetkę za wygraną Eurowizji

Krzysztof Ibisz, fot. Instagram @krzysztof_ibisz_official

Krzysztof Ibisz poprowadził z synem koncert! 22-latek to niezły przystojniak. Podobny do taty?