w

SuperSuper

Zełenski krytykuje pomysł Kaczyńskiego. Tłumaczy, dlaczego nie przekonuje go propozycja prezesa PiS

fot. Kaczyński i Zełenski / YouTube

Prezydent Ukrainy w niedzielę po raz pierwszy od początku inwazji udzielił wywiadu rosyjskim mediom. Rozmowa pojawiła się już w sieci, a Wołodymyr Zełenski odniósł się w niej do pomysłu Jarosława Kaczyńskiego.

Z prezydentem Ukrainy udało się porozmawiać redaktorowi naczelnemu portalu Meduza Iwanowi Kołpakowi, redaktorowi naczelnemu telewizji Dożd Tichanowi Dzjadko, publicyście Michaiłowi Zygarowi oraz korespondentowi dziennika „Kommiersant” Władimirowi Sołowjowi.

Na krótki czas przed planowaną publikacją wywiadu okazało się, że rosyjski Roskomnadzor zażądał, aby media nie publikowały wywiadu, ale mimo prób rosyjskiej cenzury rozmowa ujrzała światło dzienne. Opublikowany na portalu meduza.io wywiad jest obfity w różne kwestie dotyczące rosyjskiej inwazji, nie zabrakło też pytań o NATO i stosunki z innymi krajami.

Podczas wywiadu ukraiński prezydent odniósł się do propozycji wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego. Szef PiS podczas wizyty premirów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie wspomniał o możliwości przeprowadzenia misji pokojowej na terytorium Ukrainy. Jak się okazuje, Zełenski nie jest przekonany co do tego planu.

– „Kiedy rozpoczęła się inwazja, kiedy pojawiły się zagrożenia związane z naszymi elektrowniami jądrowymi, z innymi przedsięwzięciami o charakterze strategicznym, zaproponowaliśmy w takiej czy innej formie zaproszenie tam pewnych sił pokojowych. Ale nie spodziewaliśmy się tego” – mówił.

– „To Polska była pomysłodawcą wprowadzenia sił pokojowych na Ukrainę. Nie do końca rozumiem tę propozycję. Nie potrzebujemy zamrożonego konfliktu w naszym kraju, wyjaśniłem to na spotkaniu z naszymi polskimi kolegami” – powiedział Zełenski

– „Wiem, że kontynuowali tę retorykę. Na szczęście, albo na nieszczęście, to wciąż jest nasz kraj, a ja jestem prezydentem, więc to my zdecydujemy, czy będzie tak, czy inaczej” – stwierdził prezydent Ukrainy.

Jak wynika z podanych przez media informacji, wobec twórców wywiadu wszczęto już „postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia zakresu odpowiedzialności”.

Źródło: Meduza.io ; Wp.pl

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Mistrzyni przerwała karierę, aby bronić kraju. „Rosjanie powinni się modlić”. Jej umiejętności są niezwykle cenne

Oscary 2022

Oscary 2022. Zwycięzcy. Kto w tym roku odebrał statuetkę?