w

SuperSuper

Rosjanie wystosowali ultimatum obrońcom Mariupola. „Czas do wczesnych godzin 21 marca”

fot. Zdjęcie podglądowe - Mariupol / Reddit

Rosja złożyła Ukrainie ultimatum, które dotyczy oblężonego Mariupola. Propozycja, którą wystosował rosyjski rząd zakłada, że obrońcy skapitulują i oddadzą miasto w ręce Rosjan. Ministerstwo obrony przekazało, że Ukraina ma czas na odpowiedź do poniedziałkowego poranka.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że Ukraina ma czas do wczesnych godzin porannych 21 marca na udzielenie Rosji odpowiedzi w sprawie poddania się Mariupola” – podaje rosyjska agencja RIA.

Rosjanie poinformowali, że gdy tylko Ukraina zgodzi się na propozycję, nastanie rozejm oraz ewakuacja cywilów korytarzami humanitarnymi. Ministerstwo obrony przekazało, że w razie pozytywnego rozpatrzenia ultimatum rozejm obowiązywałby od godziny 9:30 w poniedziałek.

Ukraińscy żołnierze mieliby dostać gwarancję bezpieczeństwa i możliwość opuszczenia miasta przed południem, a od godziny 12 do miasta wjechałyby konwoje humanitarne. Cywile mieliby być ewakuowani ukraińskimi korytarzami na zachód, a rosyjskimi na wschód.

Do tej pory Ukraina nie myślała nad poddaniem miasta, a w Mariupolu walczą jedni z najbardziej zaprawionych w bojach ukraińskich żołnierzy.

Odpowiedź Ukrainy

Po północy pojawiła się pierwsza odpowiedź ze strony Ukrainy. Ukraińska agencja prasowa „Pravda” podaje, iż wicepremier Ukrainy zaznaczyła, że nie ma mowy o jakiejkolwiek kapitulacji Mariupola i poprosiła o otwarcie korytarzy humanitarnych.

Poddanie się nie jest opcją” – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk

Walki o Mariupol

Mariupol jest 440-tysięcznym miastem, które położone jest w obwodzie donieckim. Mimo tego, że przed inwazją był to jeden z najbardziej prorosyjskich terenów na Ukrainie, Rosjanie nadal nie zdołali zdobyć miasta.

Rosyjskie wojsko okrążyło Mariupol i nie waha się popełniać strasznych zbrodni, aby tylko przełamać wolę Ukraińców. Miasto zostało odcięte od prądu i dostaw najpotrzebniejszych produktów. Mariupol jest uznawany za miasto, które najbardziej doświadczyło wojnę – większość budynków oraz infrastruktury jest zniszczona lub uszkodzona.

Źródło: RIA ; Onet

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Burza po słowach brytyjskiego premiera. Boris Johnson porównał walkę Ukraińców do… głosowania za Brexitem

Agnieszka Dygant

Agnieszka Dygant uczciła urodziny mamy w wyjątkowy sposób. Pokazała jej zdjęcia. Co za podobieństwo!