w

SuperSuper

Wołodymyr Zełenski z Pokojową Nagrodą Nobla? Ma ogromne poparcie, ale szanse topnieją

Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski

Ukraina może liczyć na ogromne wsparcie Europy. Politycy chcą, aby Wołodymyr Zełenski otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. Szanse są jednak nikłe. Dlaczego?

Wołodymyr Zełenski od ponad 20 dni odważnie broni Ukrainy przed atakami wojsk rosyjskich. W tak krótkim czasie wykazał się ogromnym męstwem i odwagą, a dla całego świata stał się prawdziwym bohaterem. Mimo że sytuacja jest bardzo trudna i już trzykrotnie próbowano odebrać mu życie, nie opuszcza narodu i podejmuje kolejne działania mające na celu zakończenie konfliktu zbrojnego.

W tak krótkim czasie prezydent Ukrainy zdobył odznaczenia nadane mu przez Polskę, Łotwę, Litwę i Czechy. Z pewnością wkrótce lista ta znacznie się wydłuży, jednakże żaden z tych orderów nie może równać się z Pokojową Nagrodą Nobla. Czy Wołodymyr ma jakiekolwiek szanse na zdobycie tego prestiżowego wyróżnienia?

Wołodymyr Zełenski nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla?

Media obiegła wieść, że europejscy politycy wystosowali do Norweskiego Komitetu Noblowskiego list otwarty, w którym apelują o ponowne otworzenie procedury nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla. Zgłoszenia można było wysyłać do końca stycznia. Autorzy pisma chcą, by wydłużyć termin do 31 marca.

Jesteśmy świadkami odwagi narodu ukraińskiego, który oparł się wojnie wytoczonej im przez Federację Rosyjską. Odważne kobiety i dzielni mężczyźni z Ukrainy walczą o zachowanie demokracji i samorządności. Od oporu demokratycznie wybranego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do człowieka ze łzami w oczach żegnającego się z rodziną, by walczyć o swój kraj. Ludzie w całym kraju stawiają opór autorytarnym siłom. Uważamy, że nadszedł czas, aby pokazać narodowi Ukrainy, że świat jest po ich stronie — motywowali swoją prośbę.

Pismo podpisało 36 polityków z Niemiec, Estonii, Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Politycy mogą składać na nim podpisy do 30 marca.

Autorzy przyznali, że są świadomi tego, iż przystanie na ich propozycję byłoby pogwałceniem procedur. W obecnej sytuacji powinno być to jednak dopuszczone, zważywszy na to, że Ukraińcy pojęli heroiczną walkę o pokój i prawa człowieka.

Naszym demokratycznym obowiązkiem jest przeciwstawianie się autorytaryzmowi i wspieranie ludzi walczących o demokrację – napisano w liście.

Myślicie, że komisja ugnie się i zdecyduje się umieścić Wołodymyra Zełenskiego na liście nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla?

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

Marcin Prokop

Marcin Prokop pokazał, jak wyglądał ponad 20 lat temu. Z bujną czupryną trudno go poznać

Władimir Putin, Alina Kabajewa

Putin ukrył młodą kochankę w Szwajcarii? Okoliczna ludność rozpoczęła własne śledztwo. Jakie wnioski wysnuli?