w

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski w ostatnim czasie wykazał się prawdziwym męstwem. Po wybuchu wojny na Ukrainie nie usunął się w cień, tylko razem ze swoim ludem stanął do walki o wolność. W przeszłości wiele wskazywało na to, że zwiąże swoje życie z show-biznesem. Zebraliśmy wszystkie informacje na jego temat. Co o nim wiadomo?

W czwartek 24 lutego w godzinach porannych wybuchła wojna na terenie Ukrainy. Władimir Putin nakazał rosyjskim wojskom rozpoczęcie działań zbrojnych. Zaczęło się od ostrzału terenów przygranicznych, a na teren lotnisk i obiektów infrastruktury spadł grad bomb i rakiet. Od kilku dni na obszarze objętym konfliktem niemalże nie milkną odgłosy wystrzałów i wybuchów oraz przybywa rannych.

Na początku wiele osób podejrzewało, że prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, opuścił państwo i z oddali przygląda się działaniom. Krótko po tym mężczyzna zabrał głos i zdradził, że nie zamierza zostawiać swojego ludu. Mimo że Stany Zjednoczone złożyły mu propozycję opuszczenia kraju, ten niezwłocznie ją odrzucił.

Potrzebuję amunicji, nie podwózki — miał powiedzieć prezydent.

Mało kto wie, że niewiele brakowało, by Zełenski obrał inną ścieżkę kariery.

Ile lat ma Wołodymyr Zełenski?

Wołodymyr ma 44 lata. Urodził się 25 stycznia 1978 roku w Krzywym Rogu w rodzinie ukraińskich Żydów.

Wołodymyr Zełenski – rodzice

Jego ojciec, Ołeksander, jest profesorem i naukowcem specjalizującym się w automatyzacji obsługi geologicznej i geodezyjnej. Z uwagi na swoją pracę wraz z rodziną przez cztery lata mieszkał w Erdenet w Mongolii. Po kilku latach na obczyźnie wrócili do rodzinnej miejscowości, gdzie obecny prezydent kształcił się w gimnazjum nr 95. W 1995 roku senior rodu objął funkcję kierownika Katedry Cybernetyki i Sprzętu Komputerowego na Państwowym Uniwersytecie Ekonomiczno-Technicznym w Krzywym Rogu.

Dziadek Zełenskiego ze strony ojca, Siemion Iwanowicz Zełenski służył w 57. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych Gwardii w czasie II wojny światowej. Jego ojciec (pradziadek prezydenta) oraz trzej bracia zostali zamordowani w Holokauście.

Na temat matki Wołodymyra wiadomo niewiele. Rymma Zełenskaya pracowała jako inżynier. Pewne jest jednak to, że łączy go z matką bliska więź.

Wołodymyr Zełenski: edukacja

Zełenski w wieku 16 lat zdał egzamin z języka angielskiego i otrzymał stypendium, dzięki któremu mógł podjąć studia w Izraelu. Nie skorzystał jednak z tej możliwości, ponieważ jego ojciec nie zgodził się na to, by wyjechał. Ostatecznie ukończył studia w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym na kierunku prawo, a następnie kontynuował edukację na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym. Nie podjął pracy w zawodzie.

Wołodymyr Zełenski: żona i dzieci

Wołodymyr Zełenski 6 września 2003 roku ożenił się z Ołeną Zełenśką, ukraińską pisarką, która z wykształcenia jest architektką. Nigdy nie pracowała w tym zawodzie, ponieważ przez długi okres czasu pisała teksty dla kabaretu Studio Kwartał 95, w którym występował jej mąż.

Małżeństwo doczekało się dwojga dzieci: 18-letniej córki Ołeksandry i 9-letniego syna Kiryłła.

Wołodymyr Zełenski: działalność kabaretowa i kariera w show-biznesie

W latach 90. Wołodymyr dołączył do lokalnej grupy kabaretowej, która wzięła udział w pojedynkach organizowanych w ramach KWN — Klubu Wesołych i Pomysłowych. Nieco później dołączył do ekipy Zaporiżżia-Krywyj Rih-Tranzyt.

Z biegiem lat i nabywanego doświadczenia komik wraz z kilkorgiem aktorów założył grupę 95-j kwartał, dla której zarówno on, jak i jego żona pisali teksty. W krótkim czasie zyskali ogromną popularność w kraju i zaczęli występować w najwyższych rangą zawodach KWN w wielu rosyjskojęzycznych państwach. W 2003 roku doszło do konfliktu między grupą a firmą AMiK. Mimo że Zełenski mógł występować w KWN sam, propozycję tą odrzucił.

W tym samym roku został współwłaścicielem przedsiębiorstwa producenckiego Studija Kwartał-95, które wraz z telewizją 1+1 współpracowało przy wydawaniu ich show. Wołodymyr był nie tylko pomysłodawcą, ale i dyrektorem oraz prowadzącym show Weczirnij kwartał na kanale Inter. W tym czasie widzowie mogli oglądać go również w programie kulinarnym.

Zełenski realizował się także jako aktor. W latach 2009, 2010 i 2014 występował w filmie pt. Miłość w wielkim mieście, a później w 8 pierwszych randkach (2012) oraz 8 nowych randkach (2015).

Poniżej możecie obejrzeć zwiastun drugiej produkcji.

Największą popularność przyniosła mu rola w serialu Słuha narodu, w którym wcielił się w rolę Wasyla Petrowycza Hołoborod’ki, nauczyciela historii, który przez zbieg okoliczności został prezydentem Ukrainy. Format emitowany był przez stację, której właścicielem był Ihor Kołomojski, oligarcha i przeciwnik polityczny Petra Poroszenki. Produkcja obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością wśród internautów.

Warto także przypomnieć, że to właśnie on użyczył głosu uwielbianemu na całym świecie misiowi Paddingtonowi w 2014 i 2017 roku.

Wołodymyr Zełenski: udział w Tańcu z gwiazdami

Wołodymyr niesiony na fali popularności doczekał się w 2006 roku zaproszenia do ukraińskiej edycji Tańca z gwiazdami (Tanci z zirkamy). W krótkim czasie udowodnił, że jest człowiekiem wielu talentów i doskonale radzi sobie także na parkiecie. W parze z Ołeną Szoptenko dotarł do finału, w którym był niepokonany.

Emisja ostatniego odcinka serii biła rekordy popularności. Show tego dnia obejrzało 87% wszystkich widzów kanałów ukraińskich. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu umocnił swoją pozycję w branży artystycznej.

Wołodymyr Zełenski: kariera polityczna

2 grudnia 2017 roku Zełenski założył partię Sługa Ludu. Z pewnością inspiracją do wybrania tej nazwy był serial, w którym zagrał głowę państwa. W 2018 roku zaczął pojawiać się w sondażach prezydenckich, a jego poparcie zaczynało rosnąć. W grudniu ogłosił, że planuje wystartować w wyborach prezydenckich, które odbyły się w marcu 2019.

W pierwszej turze zdobył aż 30,2% głosów, dzięki czemu wziął udział w drugiej, w której walczył o stanowisko z ubiegającym się o reelekcję Petrem Poroszenką. Także i tym razem okazał się być najlepszym kandydatem — w wyniku głosowania zdobył 73,2% głosów.

Jeszcze w trakcie trwającej kampanii prezydenckiej obiecał zakończyć konflikt Ukrainy z Rosją i starał się nawiązać dialog z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Niestety mimo starań i włożonego w nie wysiłku okazało się to niemożliwe. Wojna staje się coraz bardziej krwawa. Rosyjskie wojska zaczęły m.in. bombardować osiedla w Charkowie.

Wołodymyr Zełenski: przyjaźń z Andrzejem Dudą

Wołodymyr pozostaje w bliskich, wręcz przyjacielskich relacjach z Andrzejem Dudą. Jeszcze przed wybuchem wojny spotkali się kilka razy, natomiast obecnie pozostają ze sobą w stałym kontakcie. Prezydent RP nie ukrywa, że jest bardzo dumny z naszych wschodnich sąsiadów, którzy każdego dnia heroicznie walczą o wolność i pokój.

Jestem po kolejnej poruszającej rozmowie z @ZelenskyyUa . W obliczu informacji o rosyjskich konwojach idących na Kijów zapewnił mnie, że czują się mocni i są gotowi walczyć, a morale obrońców Ukrainy jest bardzo wysokie. Zapewniłem, że działamy i mają wsparcie Polski i świata – pisał na Twitterze 27 lutego.

Prezydent Ukrainy nie ukrywa, że jest bardzo wdzięczny za okazaną jego rodakom pomoc oraz okazane wsparcie.

Rozmawiałem wczoraj (w niedzielę) z prezydentami Portugalii, Litwy, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem szczególnie wdzięczny Andrzejowi za naszą wspólną owocną pracę. Rozmawiałem z premierami Belgii, Hiszpanii oraz z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Poparcie ze strony naszej antywojennej koalicji jest bezwarunkowe i bezprecedensowe – powiedział Zełenski w nagraniu udostępnionym na Facebooku.

Na profilu Wołodymyra na Instagramie (@zelenskiy_official) nie brakuje ich wspólnych zdjęć. Na początku tego roku wspólnie wybrali się w góry, gdzie miło spędzali czas.

Wołodymyr Zełenski – informacje

Wołodymyr Zełenski wiek: 44 lata

Wołodymyr Zełenski wzrost: 170 cm wzrostu

Wołodymyr Zełenski rodzice: Ołeksander Zełenski i Rymma Zełenskaya

Wołodymyr Zełenski rodzeństwo: brak

Wołodymyr Zełenski pochodzenie: urodził się w rodzinie ukraińskich Żydów

Wołodymyr Zełenski żona: Ołena Zełenśka

Wołodymyr Zełenski dzieci: córka Ołeksandra (ur. 2004), syn Kiril (ur. 2013)

Wołodymyr Zełenski wykształcenie: wyższe. Ukończył prawo w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym, który jest filią Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego. Nigdy nie pracował w zawodzie

Wołodymyr Zełenski komik: w latach 90. dołączył do grupy kabaretowej, która brała udział w pojedynkach KWN (popularnym w krajach byłego ZSRR współzawodnictwie). Następnie dołączył do zespołu Zaporiżżia – Krywyj Rih – Tranzyt. W 1997 roku stworzył z kilkorgiem aktorów grupę 95-j kwartał. Pod koniec 2003 został współwłaścicielem Studija Kwartał-95. Był prezenterem programu Weczirnij kwartał na kanale Inter. W 2006 roku wygrał ukraińską wersję Tańca z Gwiazdami (Tanci z zirkamy).

Wołodymyr Zełenski filmografia: Miłość w wielkim mieście (2009, jako Igor), 8 pierwszych randek (2012, jako Nikita Sokołow), Rżewski kontra Napoleon (2012, jako Napoleon), Sługa narodu (2015, jako Wasyl Petrowicz Gołoborodko)

Wołodymyr Zełenski prezydent Ukrainy: Wołodymyr Zełenski został prezydentem Ukrainy 20 maja 2019 roku

Wołodymyr Zełenski odznaczenia:

  • Order Lwa Białego – Czechy, 2022
  • Order Witolda Wielkiego ze Złotym Łańcuchem – Litwa, 2022
  • Order Westharda – Łotwa, 2022
  • Nagroda Orła Jana Karskiego – edycja specjalna – Polska, 2022

Wołodymyr Zełenski Instagram: @zelenskiy_official

Wołodymyr Zełenski Facebook: @zelenskiy.official

Wołodymyr Zełenski Twitter: @ZelenskyyUa

Powiązane artykuły:

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

Rosyjski portal wzywa do „denazyfikacji” Polski. Autorka wspomina historię i wysuwa dobitne oskarżenia

Marcin Prokop

Marcin Prokop pokazał, jak wyglądał ponad 20 lat temu. Z bujną czupryną trudno go poznać