Krzysztof Rutkowski to najpopularniejszy detektyw bez licencji w Polsce. Czym zajmował się w przeszłości? Jak nazywała się jego pierwsza żona? Ile ma dzieci? Ile lat ma Krzysztof Rutkowski? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.
Krzysztof Rutkowski informacje
Krzysztof Rutkowski wiek: 63 lata
Krzysztof Rutkowski data urodzenia: 6 kwietnia 1960 r.
Krzysztof Rutkowski wzrost: około 172 cm
Krzysztof Rutkowski waga: brak informacji
Krzysztof Rutkowski znak zodiaku: baran
Krzysztof Rutkowski rodzice: Jerzy Rutkowski, Urszula Rutkowska
Krzysztof Rutkowski rodzeństwo: Sławomir Rutkowski
Krzysztof Rutkowski związki: Dominika Zasiewska (romans), Luiza Kobyłecka, Anna Rutkowska (14 lat małżeństwa), Maja Rutkowski (2019)
Krzysztof Rutkowski dzieci: Krzysztof Jerzy (ur. 2012), Kaja Bajor (pasierbica), Weronika (ur. 1990)
Krzysztof Rutkowski wykształcenie: średnie
Krzysztof Rutkowski zawód: detektyw, przedsiębiorca, były polityk
Krzysztof Rutkowski kariera: Rutkowski po ukończeniu technikum mechanizacji rolnictwa poszedł w ślady ojca i przez kilka lat służył w Milicji Obywatelskiej — należał do warszawskiego oddziału ZOMO. W latach 1988-1990 pełnił funkcję dyrektora firmy ochroniarskiej, po czym w 1990 założył w Austrii agencję detektywistyczną.
Do 2001 roku polski Rambo prowadził Biuro Detektywistyczne Rutkowski, natomiast rok później został właścicielem Biura Doradczego Rutkowski. Miał okazję współpracować ze stacją TVN przy produkcji Detektywa, w którym dokumentowano wybrane sprawy, które prowadziła jego firma. W 2010 media obiegła informacja, że stracił licencję detektywa. Mimo to cały czas realizuje się w tym zawodzie.
Krzysztof Rutkowski zaliczył epizod w polityce. Po raz pierwszy kandydował do Sejmu w 1993 roku z ramienia Bezpartyjnego Wspierania Reform w woj. skierniewickim. Nie udało mu się jednak zdobyć wystarczającej liczby głosów. W 2001 dopisało mu szczęście i dostał mandat posła na Sejm IV kadencji z ramienia Samoobrony RP. Już 12 grudnia wystąpił z klubu parlamentarnego i partii, by zasiąść w kole poselskim Partii Ludowo-Demokratycznej oraz Stronnictwa Gospodarczego, oraz Federacyjnym Klubie Parlamentarnym. W tamtym okresie pracował w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, a także w Komisji Kultury i Środków Przekazu. W okresie 2003-2004 był obserwatorem, natomiast od maja do lipca 2004 posłem do Parlamentu Europejskiego. Zasiadał tam w Komisji Spraw Zagranicznych, Praw Człowieka, Wspólnego Bezpieczeństwa i Polityki Obronnej.
Dobra passa opuściła go w 2004 roku, gdy bez powodzenia kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Rok później starał się wrócić do Sejmu z listy PSL – bezskutecznie. Mimo to w latach 2002-2006 pełnił funkcję doradcy prezydenta Łodzi ds. bezpieczeństwa. W 2008 startował w wyborach uzupełniających do Senatu, ale zajął 10. miejsce spośród 12. kandydatów.
Detektyw kilkukrotnie trafiał przed oblicze sądu. W 2015 roku Sąd Apelacyjny w Łodzi prawomocnym wyrokiem nakazał mu zapłatę 100 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych mężczyzn zatrzymanych przez jego patrol w styczniu 2005 w jednej z łódzkich restauracji. Nagranie z tego zajścia zostało wyemitowane w programie Detektyw.
W lipcu 2006 roku został zatrzymany przez ABW i tymczasowo aresztowany, ponieważ podejrzewano, że zajmuje się praniem brudnych pieniędzy oraz poświadcza nieprawdę. Zwolniono go w maju 2007, ale zastosowano wobec niego inne środki zapobiegawcze.
W czerwcu 2007 sąd w Antwerpii skazał Rutkowskiego na karę 1,5 roku pozbawienia wolności za bezprawne zatrzymanie poszukiwanego Polaka. Z kolei w listopadzie 2008 przed Sądem Okręgowym w Katowicach toczyło się postępowanie, w którym postawiono mu zarzut uczestnictwa w tzw. śląskiej mafii paliwowej. Miał polecić swoim pracownikom, by wystawili faktury na kwotę 2,5 mln zł za fikcyjne usługi na rzecz drugiej firmy oraz oskarżono go o powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych. W marcu 2012 sąd skazał go na 2,5 roku pozbawienia wolności, natomiast po odwołaniu, w grudniu 2013 orzeczono wobec niego karę 1,5 roku pozbawienia wolności.
W 2012 przed sądem toczył się proces dot. czynów z 2003, a dokładniej oskarżono go m.in. o bezprawne prowadzenie działalności detektywistycznej. W 2018 został prawomocnie skazany na rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem oraz nałożono na niego grzywnę.
W 2014 zapadł nieprawomocny wyrok, którym został skazany na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres dwóch lat, za to, że w styczniu 2012 siłą próbował wejść ze swoim patrolem na teren Rafinerii Nafty Glimar w Gorlicach.
Krzysztof Rutkowski bibliografia:
- Detektyw (2001)
- Detektyw Rutkowski. Prawdziwa historia (2013)
- Detektyw Krzysztof Rutkowski. Porwania – książka napisana przez Romana Mańkę i Łukasza Ziaię, w której opisano, jak działa ekipa Rutkowskiego
Krzysztof Rutkowski filmografia:
- Centrum dialogu (1993)
- Sukces (2000)
- Gulczas, a jak myślisz… (2001)
- Miejsce przeklęte (2008)
- Krzysztof Rutkowski, słucham? (2012)
- Miast nocą (2018)
- Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (2022)
- Lombard. Życie pod zastaw (2024)
Krzysztof Rutkowski teatr: brak
Krzysztof Rutkowski nagrody: brak
Krzysztof Rutkowski Instagram: @detektywkrzysztofrutkowski
Krzysztof Rutkowski Facebook: @KrzysztofRutkowskiDetektyw
Krzysztof Rutkowski Twitter: @patrolrutkowski
Krzysztof Rutkowski TikTok: brak
Krzysztof Rutkowski YouTube: brak
Gdzie mieszka Krzysztof Rutkowski?
Łódź