w

SuperSuper DramatDramat

Wołodymyr Zełenski odpowiada na amerykańską propozycję ewakuacji z Kijowa: „Potrzebuję amunicji, nie przejażdżki”

fot. Twitter

Wojna na Ukrainie wciąż trwa, a Ukraińcy wykazują się niezwykłym bohaterstwem. Jedną z osób, które zachwyciły świat swoją postawą, jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który został razem z mieszkańcami w stolicy i broni miasta.

24 lutego w godzinach porannych Putin wypowiedział wojnę Ukrainie. Rosyjskie wojska ruszyły do ataku na sąsiada, a do pierwszych ataków doszło, gdy w Polsce większość osób jeszcze spała. Inwazja rozpoczęła się od ataków bombowych na strategiczne cele położone na całym terytorium Ukrainy.

Rosyjskie bomby uszkodziły większość ukraińskich lotnisk w celu uziemienia sił powietrznych, a także spadły na ważne obiekty takie jak elektrownie czy centra dowodzenia.

Niestety, konflikt pochłania też życia wśród ludności cywilnej. Jednymi z ofiar wojny są między innymi 14-letnia dziewczynka, na którą bomba spadła podczas jazdy rowerem, oraz 17-latek.

Ukraińcy wykazują się niezwykłym bohaterstwem, walcząc na wielu frontach jednocześnie. Ich państwo jest atakowane z południa, wschodu i północy. Wojna wyłoniła wielu żołnierzy o lwim sercu wśród Ukraińców, takich jak obrońcy z Wyspy Węża, czy Witalij Skakun, który poświęcił się, aby wysadzić most.

Walki o Kijów

W piątek Zełenski wraz z innymi ważnymi ukraińskimi figurami nagrali wideo, w którym pokazują, że nie mają zamiaru ruszać się ze stolicy. Mimo zapowiedzianej rosyjskiej ofensywy postanowili pozostać z resztą walczących.

Wraz z nim na filmie pokazali się: David Arkahamia – szef frakcji parlamentarnej partii Sługa Narodu, szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak, premier Denys Szmyhal, i doradca prezydenta Michajło Podolak.

„Jesteśmy tutaj, jesteśmy w Kijowie, bronimy Ukrainy. I tak będzie dalej. Chwała naszym obrońcom. Chwała naszym obrończyniom” – dodał prezydent.

Ewakuacja Zełenskiego

Urzędnik z USA potwierdził, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił ofertę amerykańskiego rządu, który zaproponował mu ewakuacje z Kijowa. Informator z amerykańskiego wywiadu posiadający informacje z pierwszej ręki podzielił się odpowiedzią Zełenskiego. Prezydent miał odpowiedzieć, że „tutaj toczy się walka”, i że „potrzebuje amunicji i broni przeciwpancernej, a nie przejażdżki.”

Obecnie nie wiadomo, gdzie dokładnie przebywa Zełenski, ze względu na bezpieczeństwo prezydenta. W czwartkowej rozmowie z europejskimi liderami powiedział, że jest rosyjskim celem nr 1, i że możliwe jest, iż już nie zobaczą go żywego.

W sobotni poranek, po ciężkich walkach w nocy, ukraiński prezydent dał znać, że jest żywy i nagrał kolejny film.

Źródło: Twitter ; timesofisrael

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

[VIDEO] Rosjanie wyszli na ulice. Mimo potencjalnych konsekwencji protestują przeciwko wojnie z Ukrainą

Pojazd opancerzony rozjechał osobówkę! [WIDEO]