w

Amerykanie wstrzymali sankcje wobec partnerki Putina? „WSJ” podaje powód tego posunięcia

fot. Kabajewa i Putin (Kremlin.ru)

Jak podaje amerykański „The Wall Street Journal” domniemana kochanka Putina nie została objęta sankcjami, choć specjalny pakiet został już przygotowany pod jej osobę. Władze USA w ostatniej chwili zdecydowały się ominąć Alinę Kabajewę. Dlaczego?

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Rosję nakładane są kolejne sankcje. Już kilka tygodni minęło od momentu, gdy Zachód po raz pierwszy nałożył sankcje na rosyjskie firmy, bogaczy, oraz wpływowe osoby na Kremlu.

Alina Kabajewa

W ostatniej chwili została jednak oszczędzona jedna osoba, którą rząd Stanów Zjednoczonych uważa za partnerkę Putina i matkę trójki jego dzieci. Alina Kabajewa to urodzona w Uzbekistanie rosyjska gimnastyczka, która odniosła wielkie sukcesy sportowe. Obecnie znacznie bardziej znana jest jednak jako nieoficjalna pierwsza dama Rosji.

Pierwsze spekulacje o jej związku z Putinem pojawiły się w 2008, a w 2013 r. Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny donosił, że Kabajewa wzięła ślub z Putinem. Doniesienia te nigdy nie zostały potwierdzone, ale od tego czasu Alina znienawidziła Nawalnego.

Kabajewa byłaby dobrym celem sankcji ze względu na jej związek z Putinem oraz podejrzenia dotyczące jej roli w ukrywaniu majątku prezydenta Rosji za granicą. O nałożenie sankcji na byłą mistrzynię olimpijską nawoływał między innymi rząd Ukrainy. Dlaczego więc nie została nimi objęta?

Dlaczego nie zostały nałożone sankcje?

Jak informuje amerykański dziennik, Amerykańscy urzędnicy odpowiedzialni za wdrażanie sankcji obawiają się, że ruch mógłby być zbyt osobistym ciosem w Putina i doprowadzić do niekorzystnego rozwoju sytuacji.

Wśród amerykańskich urzędników debatujących nad tym posunięciem panuje przekonanie, że nałożenie sankcji na Kabajewą byłoby uznane za tak osobisty cios dla Putina – i że mogłoby to doprowadzić do dalszej eskalacji napięć między Rosją a USA – podaje „WSJ”.

Amerykańscy urzędnicy mówią jednak, że nałożenie sankcji na Kabajewą ciągle nie sjest wykluczone.

Przygotowaliśmy sankcje na szereg osób, które nie zostały jeszcze objęte sankcjami, i nadal zastanawiamy się, kiedy je nałożyć, aby uzyskać maksymalny efekt” – powiedział amerykański urzędnik w odpowiedzi na pytania The Wall Street Journal.

Alina Kabajewa w Moskwie

Kabajewa niedawno po bardzo długiej publicznej nieobecności pojawiła się w Moskwie, gdzie 38-latka uczestniczyła w próbie do organizowanego przez nią festiwalu gimnastyki artystycznej „Alina”. Podczas pierwszego od wybuchu wojny występu przed kamerami Kabajewa dała powody, aby sądzić, że popiera „operację specjalną”.

Domniemana kochanka Putina ubrała się w różową sukienkę, do której przypięła wstążkę pasującą kolorystycznie do widniejących w tle liter „Z” symbolizujących poparcie dla rosyjskiego wojska.

Źródło: The Wall Street Journal

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Władimir Putin „odwiedził” cerkiew. Internauci zauważyli ciekawe szczegóły podważające nagranie [VIDEO]

Katarzyna Cichopek, Marcin Hakiel, fot. Instagram, AKPA

Katarzyna Cichopek nie wytrzymała i zadzwoniła do Marcina Hakiela. Po tej wypowiedzi można nabrać wątpliwości co do powodu ich rozstania