w

SuperSuper HahaHaha

Władimir Putin uderza w „nieprzyjazne kraje”. Prezydent Rosji podpisał nowy dekret

fot. Twitter / Kremlin.ru, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał specjalne rozporządzenie, które ma być odpowiedzią na sankcje i działania „nieprzyjaznych państw”. Dekret sprawia, że Rosja zawiesza umowy wizowe z państwami europejskimi.

Po agresji rosyjskich wojsk na Ukrainę Zachód zdecydował się nałożyć na Rosję poważne sankcje. Rosyjskie banki zostały między innymi wykluczone z systemu SWIFT, a z Federacji Rosyjskiej wciąż wycofują się kolejne światowe firmy.

W odpowiedzi na sankcje Putin podpisał dekret wizowy. Prezydent Federacji Rosyjskiej podjął decyzję „ze względu na konieczność podjęcia pilnych środków w odpowiedzi na nieprzyjazne działania Unii Europejskiej”. W związku z nowym rozporządzeniem, Rosja zawiesiła niektóre warunki umowy o ułatwieniach wizowych z wybranymi państwami. Na liście znalazła się Unia Europejska, Norwegia, Szwajcaria czy też Liechtenstein.

Zgodnie z przepisami, sankcjami mają zostać objęci dziennikarze, członkowie delegacji państw Unii Europejskiej oraz niektórzy dyplomaci. Kreml twierdzi, że „odwet wizowy” był konieczną formą odpowiedzi na działania „nieprzyjaznych państw”.

Władimir Putin polecił Ministerstwu Spraw Zagranicznych przygotowanie listy osób, które zostaną objęte zakazem wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej ze względu na „nieprzyjazne akty”.

Lista nieprzyjaznych państw

Pierwotnie na sporządzanej przez Kreml liście państw, które podejmują wobec Rosji „nieprzyjazne działania” znajdowały się Czechy, które usunęły ze swojego kraju rosyjskich dyplomatów po tym, jak rosyjskie służby miały być powiązane z wybuchem składu amunicji na terenie Czech.

Na początku marca rosyjski rząd zatwierdził dekret, który znacznie poszerzał listę i głosił, że państwo, obywatele, regiony i firmy, które mają zobowiązania walutowe wobec zagranicznych wierzycieli z listy krajów nieprzyjaznych.

Wśród “nieprzyjaznych państw” znalazły się: Stany Zjednoczone, Kanada, kraje Unii Europejskiej, Wielka Brytania, Ukraina, Czarnogóra, Szwajcaria, Albania, Andora, Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Macedonia Północna, Japonia, Korea Południowa, Australia, Mikronezja, Nowa Zelandia, Singapur oraz Tajwan.

Źródło: NEXTA

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Anonymous nie odpuszczają. Opublikowali listę swoich kolejnych celów. Kto dostąpił „zaszczytu”?

To on stoi za masakrą w Buczy. Dane rosyjskiego wojskowego zostały ujawnione