w

Polski dezerter Emil Czeczko został pochowany. Pogrzeb budzi kontrowersje [ZDJĘCIA]

fot. (Twitter / Instagram)

17 marca Emil Czeczko został znaleziony martwy w Mińsku. Pogrzeb odbył się półtora miesiąca później, a dezerter został pochowany na polskim cmentarzu wojennym na Białorusi. Szczegóły pogrzebu zostały przedstawione przez białoruskie centrum Systemowa Obrona Praw Człowieka.

Jak donosi Biełsat, 5 maja Emil Czeczko został pochowany na cmentarzu wojennym we wsi Dołhinów. Na znajdującym się w rejonie wilejskim obwodu mińskiego cmentarzu spoczywają polscy żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1919 r. Na grobie zostały złożone wieńce w barwach Polski i Białorusi, a uroczystość przeprowadzać miał katolicki ksiądz.

Przykrycie dezertera polską flagą i pochowanie Czeczko na cmentarzu wojskowym wzbudziło spore kontrowersje.

– „Przykryli go tą flagą, którą on chciał spuścić w toalecie…

– „Zhańbili bohaterstwo i patriotyzm ludzi tam spoczywających, zrobili to specjalnie” – czytamy w komentarzach pod podaną przez Biełsat informacją.

 Dyrektor proreżimowego Systemowego Centrum Praw Człowieka, Dzmitryj Bialakow, poinformował o przyczynach zwlekania z pochówkiem. Bialakow, który zaoferował Emilowi zatrudnienie, a także wynajął Polakowi mieszkanie, podaje, że istniały wątpliwości dotyczące okoliczności śmierci dezertera.

Zdaniem dyrektora Emil Czeczko był „świadkiem w kluczowych sprawach” i mógł czuć się zagrożony. Białoruski Komitet Śledczy stwierdził, że nie wyklucza możliwości, iż polski dezerter został zamordowany.

Bielakow w rozmowie z portalem Zerkalo.io wyjaśnił, że pogrzeb został utrudniony przez brak kontaktu ze strony polskiej. Krewni dezertera mieli nie odbierać telefonów, a ambasada odmówiła współpracy.

– „Nawiązać kontaktu z matką nie udało się, jej los jest teraz nieznany, będziemy badać sprawę. Pogrzeb zorganizowała nasza organizacja” – powiedział Dzmitryj Bielakow.

Emil Czeczko

Emil Czeczko służył w 11. Mazurskim Pułku Artylerii, wchodzącym w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W grudniu ubiegłego roku podczas służby przy granicy zdecerterował na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny.

Czeczko występował publicznie w białoruskich mediach państwowych, oskarżając Polskę o zbrodnie na migrantach. Twierdził, że na granicy był „zmuszany do zabijania ludzi”.Emil Czeczko został oskarżony o dezercję, a w Polsce miał wcześniej problemy z prawem. Według MON stosował przemoc wobec swojej matki.

Źródło: Biełsat ; Zerkalo.io

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Anna Lewandowska, Laura Lewandowska, fot. Instagram

Lewandowscy świętują drugie urodziny Laury zdjęciami z PORODÓWKI. Ten widok roztopi najtwardsze serca

Ukraińcy mieli trafić kolejny rosyjski okręt! „Admirał Makarow został oddany Bogu Mórz”