w

SuperSuper

Ukraińcy mieli trafić kolejny rosyjski okręt! „Admirał Makarow został oddany Bogu Mórz”

fot. Zdjęcie podglądowe - "Admirał Makarow" (Ad Meskens, CC BY-SA 4.0 / Віталій Панчишин, CC BY 4.0)

Według ukraińskich źródeł niedaleko Wyspy Węży płonie rosyjski okręt „Admirał Makarow”. W ten rejon Morza Czarnego wysłane zostały statki ratownicze oraz wsparcie z powietrza. Ukraińskie media „Dumskaya” podają, że Makarow został trafiony ukraińskim pociskiem Neptun. Doniesienie nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Pierwsze informacje o pożarze na rosyjskim okręcie pojawiły się w mediach społecznościowych już 5 maja. Około południa w piątek ukazały się nowe doniesienia, które znacznie zwiększają szansę na to, że fregata rzeczywiście została trafiona.

Ukraiński polityk Ołeksij Honaczarenko przybliżył historię Admirała Makarowa i stwierdził, że fregata została oddana Bogu Mórz (Neptun – przyp. red.), ale jeszcze nie spoczywa razem z „Moskwą” na dnie morza.

Fregata Admirał Makarow została zmontowana w lutym 2012 roku w stoczni Jantar w Kaliningradzie i zwodowana we wrześniu 2015 roku. A w 2022 roku, gdy brała udział w mordowaniu Ukraińców, została oddana Bogu Mórz. Jeszcze nie poszła w ślady Moskwy” – poinformował polityk.

Warto dodać, że pociski przeciwokrętowe Neptun są ukraińskiej produkcji i z powodzeniem sprawdziły się w boju w przypadku „Moskwy”.

Informacje o niekorzystnej sytuacji na rosyjskim okręcie podała też ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Wrogie samoloty krążą nad tym obszarem Morza Czarnego, a na pomoc okrętowi przybyły jednostki ratownicze z czasowo okupowanego Krymu” – pisze UNIAN.

Ważną wskazówką potwierdzającą atak na okręt może być codzienna aktualizacja rosyjskich strat publikowana przez Sztab Generalny Wojsk Ukrainy. W dzisiejszym zestawieniu przy stratach zadanych wrogim okrętom pojawiło się +1.

„Admirał Makarow”

„Amirał Makarow” to rosyjska fregata rakietowa klasy „Admirała Grigorowicza”. Zwodowana została w 2017 roku i służy we Flocie Czarnomorskiej. Jest to jeden z najnowocześniejszych okrętów rosyjskiej marynarki wojennej i jedna z zaledwie trzech fregat tego typu.

Okręt jest wyposażony w systemy obrony elektronicznej, pociski manewrujące Kalibr, pociski przeciwokrętowe Oniks, systemy BUK i Igla-S, samoloty oraz bezzałogowe statki powietrzne Orlan.

Fregata jest jednym z najważniejszych okrętów we Flocie Czarnomorskiej i posiada możliwości zarówno atakowania wrogich celów, jak i eskortowania zaprzyjaźnionych statków. Jeśli doniesienia zostaną potwierdzone, strata „Admirała Makarowa” będzie kolejną katastroficzną wiadomością dla możliwości rosyjskiej floty.

Źródło: UNIAN ; Liveuamap ; Думская

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Polski dezerter Emil Czeczko został pochowany. Pogrzeb budzi kontrowersje [ZDJĘCIA]

Księżna Kate, fot. Instagram

Księżna Kate szuka asystentki. Kandydatka musi być przede wszystkim DYSKRETNA, a w zamian otrzyma OGROMNE wynagrodzenie