w

Fiński parlamentarzysta wzywa do bojkotu tureckich kebabów. Aprobuje wyłącznie kurdyjskie kebaby

fot. zdjęcie podglądowe (Ralf Roletschek - Fahrradtechnik auf fahrradmonteur.de FAL or GFDL 1.2)

Fiński deputowany wezwał do bojkotu tureckich kebabów, wczasów w Turcji oraz samochodów, ponieważ Turcja blokuje dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO, ze względu na wspieranie przez te państwa grup, które Ankara uważa za terrorystyczne.

Mikko Karna w niedawnym oświadczeniu dla mediów wezwał obywateli do „bojkotowania tureckich wyjazdów wakacyjnych, tureckich restauracji serwujących kebab i samochodów wyprodukowanych w Turcji do czasu, aż Turcja wyrazi zgodę na członkostwo Finlandii w NATO”.

Szwecja i Finlandia jeszcze przed inwazją zdawały utwierdzone w przekonaniu, że neutralność opłaca się bardziej niż członkostwo w NATO. Wojna na Ukrainie zmieniła jednak podejście zarówno polityków, jak i obywateli, którzy po raz pierwszy w większości opowiedzieli się za dołączeniem do sojuszu.

Gdy tylko Szwecja i Finlandia złożyły wyczekiwane oficjalne podanie dotyczące dołączenia do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, pojawiły się problemy związane ze zgodą, którą wszyscy członkowie muszą wyrazić, aby nowy członek dołączył do sojuszu.

Turcja zapowiedziała, że nie wyrazi zgody na dołączenie skandynawskich krajów do NATO ze względu na sposób, w jaki kandydaci traktują organizacje uznane za terrorystyczne w Turcji. Erdogan krytykuje skandynawskie kraje za pobłażliwość względem kurdyjskich bojowników. Prezydent twierdzi, że Szwecja stała się schronieniem dla grupy PKK (Partia Pracujących Kurdystanu) uznanej przez Turcję za terrorystyczną .

Problematyczne okazały się też nałożone przez Szwecję sankcje, które dotyczą Ankary i tureckiej ofensywy w Syrii. Sztokholm w 2019 r. zdecydował o zastosowaniu embarga na sprzedaż broni do Turcji.

– „Uważamy, że sojusznicy nie powinni nakładać na siebie nawzajem sankcji, które osłabiłyby sojusz i uszczęśliwiłyby wrogów” – zaprezentował stanowisko Turcji Ibrahim Kalin.

Erdogan podkreśla, że aby uzyskać zgodę Ankary, zarówno Sztokholm, jak i Helsinki muszą najpierw zrezygnować z poparcia, wsparcia i finansowania kurdyjskich bojówek w Syrii oraz ich autonomicznej administracji w tym kraju.

Bojkot kebabów

W odpowiedzi na zwlekanie Turcji z akceptacją kandydatów, jeden z fińskich parlamentarzystów wpadł na pomysł bojkotu tureckich produktów i usług. Wśród wymienionych rzeczy znalazły się tureckie kebaby.

Jestem całkowicie przekonany, że Finlandia i Szwecja zostaną przyjęte do NATO przez Turcję bez żadnych problemów” – powiedział Karna. – „W międzyczasie jednak Finlandia może zaprotestować przeciwko Ankarze rezygnując z tureckich wyjazdów wakacyjnych, odmawiając tureckich kebabów i nie kupując samochodów tureckiej produkcji, których mają kilka znanych marek. Niech Erdogan spróbuje własnego lekarstwa” – zaproponował bojkot polityk.

Na wypadek, gdyby obywatelom Finlandii, którzy posłuchają apelu Karny, zachciało się kebabów, poseł dopuścił jednak, że „nadal warto jeść kebaby przyrządzane przez Kurdów”.

Poseł nie po raz pierwszy publicznie sprzeciwia się polityce Turcji. W październiku 2019 roku Karna potępił operację wojskowa przeciwko kurdyjskim bojówkom w Syrii oraz skrytykował Hiszpanię, która poparła operację.

Źródło: Twitter ; Middle East Monitor

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Rosjanin obrabował mieszkanie Ukrainki. Znaleźli go, bo… zrobił sobie zdjęcie i zostawił wywołaną fotografię

Anna Wendzikowska, Agnieszka Woźniak-Starak, fot. screenshot Dzień dobry TVN

Anna Wendzikowska skrytykowała Toma Cruise’a za wzrost! „Trudno o nim mówić, że jest mężczyzną PRZYSTOJNYM”. Taktownie?