w

Prezydent Finlandii stanowczo zwrócił się do Putina. Wystarczyło sześć mocnych słów

fot. Sauli Niinistö (Kremlin.ru)

— Ty to spowodowałeś. Spójrz w lustro — powiedział prezydent Finlandii Sauli Niinistö podczas konferencji prasowej. Mocny przekaz jest jego odpowiedzią na pytanie o reakcje Rosji na wstąpienie Finlandii do NATO.

Sauli Niinistö wziął udział konferencji prasowej związanej z ewentualnym dołączeniem Finlandii do NATO. W trakcie spotkania prezydent został zapytany o to, jak zareaguje Rosja oraz czy nie odbierze dołączenia do sojuszu jako prowokacji.

— „Jeśli tak się stanie (i Finlandia dołączy do NATO — red.), odpowiem, że to Ty to spowodowałeś. Spójrz w lustro” — zwracając się do Putina powiedział Niinistö, cytowany przez portal mtvuutiset.fi.

 — „Musicie pamiętać, że nie jest to pierwszy raz, kiedy dyskutujemy o NATO, ani pierwszy raz, kiedy dyskutujemy o NATO w odniesieniu do Rosji. Wyrazili się bardzo jasno, że jeśli Finlandia przystąpi do NATO, wezmą odwet” — przypomniał prezydent Finlandi.

— „Do tej pory nawet Rosja mówiła, że jeśli Finlandia i Szwecja nie będą militarnie zjednoczone, zapewni to stabilność na Morzu Bałtyckim. Jednak pod koniec ubiegłego roku oświadczyli, że Helsinki i Sztokholm nie mogą wstąpić do NATO. Finlandia i Szwecja były neutralne z własnej woli, ale stwierdzenie, że jej nie mają, to ogromna zmiana” — powiedział Niinistö.

Rosja, która szuka sposobu na odwet, zapowiedziała już, że odłączy Finlandii gaz od 13 maja.

Finlandia i NATO

12 maja prezydent Finlandii Sauli Niinistö oraz premier kraju Sanna Marin zakomunikowali we wspólnym oświadczeniu, że mają nadzieję na to, iż „krajowe kroki niezbędne do podjęcia tej decyzji zostaną szybko podjęte w ciągu najbliższych kilku dni”.

— „Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały sojusz obronny. Finlandia musi bezzwłocznie złożyć wniosek o członkostwo” — podali.

Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że stosunek Finów do NATO całkowicie się zmienił. Według najnowszych sondaży wejście do sojuszu popiera około 75 proc. obywateli, podczas gdy przed inwazją było to zaledwie 20 proc.

Źródło: mtvuutiset.fi

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Barbara K.-Sz., fot. Instagram

Barbara K.-Sz. usłyszała ZARZUTY! Prokuratura chce ukarać ją za wpis o Straży Granicznej. Komentarz aktorki

Eurowizja 2022. Drugi półfinał - fot. Pixabay

Eurowizja 2022. Kto z drugiego półfinału zakwalifikował się do finału?