w

DramatDramat

Bulwersująca decyzja Putina. Trudno uwierzyć, komu nadał honorowy tytuł. „Bohaterstwo, wytrwałość i odwaga”

fot. W. Putin i dowódca 64. Samodzielnej Brygady Strzelców (Kremlin.ru / Twitter)

Władimir Putin podpisał specjalny dekret, który dotyczy przyznania tytułu honorowego żołnierzom, którzy oskarżani są o zbrodnie w Buczy. „Za obronę ojczyzny i interesów państwa”.

Bucza jest położonym ok. 25 km na północny zachód od Kijowa miastem, które przed wojną liczyło niespełna 30 tysięcy mieszkańców. Po wkroczeniu Rosjan życie mieszkańców zmieniło się w piekło. Według ukraińskich urzędników, aż 1/5 z osób, które zdecydowały się pozostać w mieście, została zabita.

Kiedy Bucza została oswobodzona przez Ukraińską armię podczas kontrofensywy, w mieście odkryto setki ciał. Martwi mieszkańcy zostali zakopani w zbiorowej mogile, a ciała leżały też na ulicach. Rosja nadal nie przyznaje się jednak do mordu na cywilach.

Władimir Putin odznaczył katów z Buczy

18 kwietnia prezydent Rosji podpisał nowy dekret i przyznał 64 Samodzielnej Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych, która oskarżana jest przez ukraińskie władze o dokonanie okropieństw w Buczy, honorowy tytuł „Gwardii” za wybitne wyczyny.

Za masowy heroizm, odwagę i wytrwałość oraz męstwo personelu brygady w operacjach bojowych dla obrony ojczyzny i ochrony interesów państwa” – czytamy w treści dekretu.

Zatwierdzenie dokumentu przez Putina potępił już między innymi doradca Wołodymyra Zełenskiego.

Podczas gdy ktoś debatuje, czy rosyjskie zbrodnie w Ukrainie można nazwać ludobójstwem, Rosja nadal śmieje się światu w twarz. Putin przyznał brygadzie stacjonującej w Buczy honorowy tytuł 'gwardii’ za 'bohaterstwo i odwagę’. Masz na myśli morderstwa dzieci i gwałty na kobietach?” – napisał na Twitterze Mychajło Podolak.

Kto stoi za masakrą?

Na początku kwietnia grupa dziennikarska InformNapalm ustaliła, że to 64. Samodzielna Brygada Strzelców pochodząca z dalekiego wschodu Rosji najprawdopodobniej odpowiadała za zbrodnie na cywilach w Buczy.

Brygada przed wojną stacjonowała w leżącym nad Morzem Ochockim kraju chabarowskim i nawet tam cieszyła się złą sławą. W jednostce miało dochodzić między innymi do nękania i samobójstw. Brygada wchodzi w skład 35. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego.

Wedle ustaleń, mordercami z Buczy dowodził podpułkownik Azatbek Asanbekowicz Omurbekow., którego dane wyciekły później do internetu. Grupie Informnapalm udało się ustalić miejsce zamieszkania, numer telefonu, oraz e-mail podpułkownika Omurbekowa.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Znaleźli ładunek wybuchowy pozostawiony przez Rosjan. Nie mogli powstrzymać śmiechu [VIDEO]

Anna Czartoryska-Niemczycka urodziła, fot. Instagram @annaczartoryska_niemczycka

Anna Czartoryska-Niemczycka urodziła! Pochwaliła się zdjęciem czwartego maleństwa. Chłopiec czy dziewczynka?