w

[VIDEO] Ukraiński dron kamikaze zaatakował rosyjską rafinerię. Robotnicy nagrali potężną eksplozję

fot. Twitter screenshot

Ukraińcy przeprowadzili śmiały atak na rosyjską rafinerię w Nowoszachtyńsku, która znajduje się aż 150 km od linii frontu. Uderzenie zostało nagrane przez lokalnych robotników, którzy nie potrafili uwierzyć, że nadlatujący dron jest ukraiński.

W środę 22 czerwca pojawiły się informacje o ataku ukraińskiego drona na rafinerię w Nowoszachtyńsku w rosyjskim obwodzie rostowskim. W mediach społecznościowych opublikowany został film ukazujący całe zdarzenie.

Rafineria Nowoszachtyńsk, w której w wyniku ataku doszło do wybuchu, a następnie rozległego pożaru, jest największym dostawcą produktów naftowych w południowej Rosji. Wybudowana w 2009 r. rafineria produkuje olej opałowy, benzynę i olej napędowy.

Największe zdziwienie budzi fakt, że miasto i sama rafineria leżą w głębi Rosji około 150 km od najbliższego odcinka linii frontu. Atak ośmieszył rosyjską obronę przeciwlotniczą, która nie zdołała obronić ważnego dla gospodarki obiektu infrastruktury.

Dron z AliExpress?

Pierwsze doniesienia mówiły, że atak został dokonany z użyciem drona PD-2 ukraińskiej produkcji. Internauci odkryli jednak, że sylwetka drona najbardziej przypomina… chiński produkt z AliExpress, który można kupić za niecałe 10 tys. dolarów (około 45 tys. złotych).

Według specyfikacji producenta dron może znajdować się w powietrzu przez ponad 7 godzin z prędkością 120 km/h i przenosić ładunek o wadze 20 kilogramów. Oznaczałoby to, że rzeczywiście umożliwiłby przeprowadzenie ataku na rosyjskim terytorium.

Dron został najprawdopodobniej zmodyfikowany do przenoszenia ładunku wybuchowego. Biorąc pod uwagę wyrządzone przez atak szkody oraz znaczenie psychologiczne, stosowanie taniego chińskiego drona do ataków kamikaze zdaje się być świetną możliwością.

Na filmie nagranym przez Rosjan widać, jak dron zbliża się do rafinerii, a następnie nurkuje i powoduje wybuch na terenie obiektu. Samobójczy atak wywołał pożar, który objął część terenu rafinerii.

Obecni na miejscu robotnicy nie mogli uwierzyć, że to Ukraiński dron doleciał aż tak daleko za linię frontu. Na filmie słyszymy następujący dialog.

Pierwszy robotnik: – „Tak, to bezzałogowiec

Drugi robotnik: – „Ukraiński?

Pierwszy robotnik: – „Nie, na pewno nie

Rosyjskie media podają, że pożar został już ugaszony. Na razie nie wiadomo, ile czasu zajmą naprawy instalacji.

Nagranie z ataku możecie oglądnąć poniżej

Źródło: Twitter

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Tragedia w Szczecinie. Matka zostawiła dziecko w nagrzanym aucie na wiele godzin. Chłopca nie udało się uratować

Sąsiad pali węglem. Swietłana twierdzi, że jest zmuszona do spania w masce przeciwgazowej