w

SuperSuper

[VIDEO] Pracownicy rafinerii ropy naftowej w rosyjskim Niżniekamsku wyszli protestować! Z powodu sankcji obcięto im wynagrodzenie

fot. Linkedin / Twitter

Trwa wojna na Ukrainie, a na Rosję zostały nałożone brutalne sankcje. Do niezwykłych wydarzeń doszło w jeden z rosyjskich rafinerii ropy naftowej – robotnicy spontanicznie wyszli protestować, po tym, jak z powodu spadającego rubla dostali mniejsze wynagrodzenie.

Po ogłoszeniu przez Władimira Putina „specjalnej operacji” mającej na celu „denazyfikację Ukrainy” i obalenie „reżimu w Kijowie” zachód nałożył na Rosję dotkliwe sankcje. Rosyjskie banki zostały między innymi wykluczone z międzynarodowego systemu SWIFT, który instytucje finansowe używają do wykonywania międzynarodowych transakcji.

Sankcje poczuli też zwykli Rosjanie. W związku z podjętymi przez zachód działaniami w ostatnim miesiącu rosyjski rubel spadł o ponad 20% w porównaniu z dolarem amerykańskim. Rosyjski rząd zamknął też moskiewską giełdę papierów wartościowych, zamrażając pieniądze Rosjan w obawie przed paniką i jeszcze większymi spadkami.

Robotnicy wyszli protestować

W sobotę 5 marca w sieci pojawiło się nagranie, na którym widzimy protestujących pracowników w należącej do tureckiej firmy Gemont rafinerii ropy naftowej znajdującej się w Tatarstanie –  jednej z republik wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej. Do protestów doszło w 235-tysięcznym Niżniekamsku.

fot. Rafineria Gemont / Google

Urzędnicy okręgu Niżniekamskiego podają, że Tureccy pracownicy, którym obiecano, że ich pensje będą płacone w odniesieniu do dolara amerykańskiego, zaczęli protestować, gdy okazało się, że dostali wynagrodzenie wypłacone według kursów sprzed spadku rubla.

Jak donoszą urzędnicy, protestujący domagali się wypłaty przeliczonej po obecnym kursie (111 rubli do 1 dolara), zamiast starego kursu, według którego wypłacone zostały pieniądze (79.5 rubli do 1 dolara). Gdy informacja o zmniejszonej pensji wyszła na jaw, robotnicy zaprzestali pracę i dołączyli do spontanicznego protestu.

Protestujący musieli wywrzeć duży wpływ, bo udało im się wynegocjować lepszą stawkę z zarządem rafinerii. Urzędnicy podali do informacji, że pracownicy zaprzestali protestu, po tym jak ogłoszono wypłatę po lepszym kursie (90 rubli do 1 dolara)

Źródło: Radio Free Europe ; EspresoTV

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Kuba Wojewódzki zostanie ojcem?! „60 lat na to czekałem”

[VIDEO] Rosjanie protestujący przeciw wojnie ratują kolegę z rąk policji. Odważna akcja