w

DramatDramat

Rosyjski statek z kradzionym łupem dotarł do Syrii. Na pokładzie ukraiński skarb

fot. Rosyjski statek ze zbożem (kadr CNN)

Nowe zdjęcia satelitarne dostarczone przez Maxar Technologies ujawniaj, że rosyjski statek pełen skradzionego z ukraińskich farm zboża dotarł do Syrii – informuje CNN.

Nowe zdjęcia dostarczone przez firmę Maxar Technologies, która zajmuje się fotografią satelitarną, pokazują, że wypełniony zbożem statek „Matros Pozynich” przebywał w syryjskim porcie Latakii 27 maja.

Jak podaje CNN, rosyjski frachtowiec jest jednym z trzech statków, które zajmują się wywozem zboża z zajętych przez Rosję terenów Ukrainy. „Matros Pozynich” w porcie ostatnim razem widziany był podczas załadunku w krymskim Sewastopolu. Statek następnie przepłynął przez Turecką cieśninę Bosfor i kierował się na południe. Na pokładzie może znajdować się aż 30 tys. ton zboża.

W ostatnim czasie zbożem załadowany został również siostrzany statek. CNN podaje, że wypełniony został on na Krymie w przeciągu ostatnich dwóch tygodni.

Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji pojawiają się doniesienia o kradzieży upraw oraz maszyn rolniczych z Ukrainy. Jakiś czas temu Rosjanie ograbili salon rolniczy w Melitopolu na ponad 5 mln dolarów.

Wojna na Ukrainie skutkuje dużym ryzykiem wielkiej klęski żywnościowej i głodu w mniej zamożnych regionach świata. Zełenski alarmuje, że jego kraj może stracić miliony ton zboża.

Władze ukraińskie oszacowały na początku tego miesiąca, że siły rosyjskie na okupowanych terenach przejęły ponad 400 tys. ton zboża.

Znaczenie ukraińskiego rolnictwa

Ukraina jest jednym z największych światowych producentów pszenicy, a także głównym producentem kukurydzy. Od ukraińskich upraw, które są blokowane w portach i rozkradane przez Rosję, uzależnionych jest wiele państw Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu.

Rosja chce całkowicie zablokować naszą gospodarkę: nie pozwala na przepływ statków, kontroluje Morze Czarne” – powiedział jakiś czas temu Wołodymyr Zełenski w wywiadzie, którego udzielił australijskiej telewizji Nine Network.

Źródło: CNN ; MAXAR Technologies

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

[VIDEO] Rosjanie chwalili się, że jest „niezniszczalny”. KAMAZ „Tajfun” wpadł w pułapkę

[VIDEO] Ukrainiec poświęcił się, aby jego oddział mógł się wycofać. Odrzucił rosyjskie granaty