w

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarża kraje zachodu o „rozważanie wojny nuklearnej”

fot. YouTube / Wikipedia

Wojna na Ukrainie trwa, a świat obawia się potencjalnym przerodzeniem konfliktu w wojnę nuklearną, Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, odniósł się do budzącej lęk sytuacji i oskarżył zachód o obsesję na punkcie wojny nuklearnej, mimo tego, że to Rosjanie jako pierwsi wspomnieli o broni jądrowej.

24 lutego Władimir Putin ogłosił „specjalną operację” mającą na celu „denazyfikację” i „demilitaryzację” Ukrainy. W odpowiedzi na rosyjską inwazje, kraje zachodu nałożyły na Rosję poważne sankcje, które spowodowały wielki spadek rubla i notowań rosyjskich spółek.

Ryzyko wojny nuklearnej

Podczas jednych z pierwszych dni wojny, prezydent Rosji Władimir Putin rozkazał, aby rosyjskie siły nuklearne zostały postawione w stan alarmowy. Oznacza to, że Rosyjskie głowice mają zwiększoną gotowość do wystrzału. Na rządzonej przez Łukaszenkę Białorusi zorganizowano z kolei referendum, które pozwoliło na stacjonowanie broni nuklearnej na terenie kraju.

W środę podczas rozmowy ze stacją „Al Jazzera” szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, przekazał, że gdyby doszło do III wojny światowej, to konflikt byłby „destrukcyjny” i „wymagał broni jądrowej”.

Ławrow oskarża zachód

Kilkadziesiąt godzin później Ławrow postanowił się odnieść do swoich słów dotyczących konfliktu z użyciem broni atomowej i wytłumaczyć woje stanowisko. „Jest jasne, że III wojna światowa może być tylko nuklearna”- oznajmił Ławrow.

Rosyjski minister spraw zagranicznych jednocześnie zaprzeczył wcześniejszym działaniom Rosji i powiedział, że Federacja Rosyjska wcale nie myśli o rozpoczynaniu światowego konfliktu. Dyplomata oskarżył zachód o rozważanie ewentualności wojny nuklearnej.

 „Chcę zaznaczyć, że to w głowach zachodnich polityków nieustannie kręci się idea wojny nuklearnej, a nie w głowach Rosjan – powiedział dyplomata.

Siergiej Ławrow w imieniu Rosji zapewnił, że „nie pozwolimy, aby jakiekolwiek prowokacje wytrąciły nas z równowagi„.

Dalej rosyjski minister spraw zagranicznych powielił rosyjską propagandę i oskarżył prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o przywództwo społeczeństwem, w którym kwitnie nazizm.

Źródło: The Times of Israel ; Reuters

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Mila Kunis i Ashton Kutcher przekażą TRZY MILIONY DOLARÓW na pomoc Ukrainie! Piękne słowa

Tragiczne doniesienia. Ukraiński policjant stracił całą swoją rodzinę. „Słyszałem, jak dzieci płaczą”