w

DramatDramat SuperSuper HahaHaha

Rosja zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka. Kto zagłosował przeciw?

fot. Posiedzenie ONZ / YouTube screenshot

Zgromadzenie Ogólne ONZ właśnie zawiesiło Rosję w prawach członka Rady Praw Człowieka. To niezwykła sytuacja, ponieważ nie zdarzyło się jeszcze, aby takie działanie podjęto wobec jednego z państw będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W czwartek 7 kwietnia za pomocą głosowania Zgromadzenie Ogólne ONZ zadecydowało o zawieszeniu Federacji Rosyjskiej. W trakcie posiedzenia podkreślono, że przyczyną jest „rażące i systematyczne pogwałcenia praw człowieka”.

Zdecydowana większość państw zagłosowała za przyjęciem rezolucji lub wstrzymała się od głosu, ale znalazły się też kraje, które zadecydowały postawić się po stronie Rosji. Rozkład głosów wygląda następująco: za – 93 państwa, przeciw – 24 państwa, wstrzymało się – 58 państw.

Największe zainteresowanie wywołują państwa, które sprzeciwiły się rezolucji. Były to m.in. Kazachstan, Wenezuela, Chiny, Gabon, Korea Północna, Iran, Syria, Białoruś, Kuba, Erytrea, Algieria, Boliwia, oraz oczywiście, sama Rosja. Sytuację możecie zaobserwować na poniższej mapie.

Reakcja Ukrainy i Rosji

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zdążył już skomentować głośną decyzję Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Nie ma miejsca dla przestępców wojennych w organach ONZ chroniących prawa człowieka. Jestem wdzięczny wszystkim państwom członkowskim, które poparły rezolucję i wybrały właściwą stronę historii” – napisał na Twitterze.

Dmitrij Polanski, które pełni funkcję przedstawiciela Rosji, ogłosił, że decyzja jest „nieuprawniona” i „upolityczniona”. Poinformował też, że Rosja podjęła decyzję o rezygnacji z członkostwa w Radzie Praw Człowieka, w której prawach została zawieszona.

Nie składa się rezygnacji po tym, jak zostało się zwolnionym” – brzmiała odpowiedź przedstawiciela Ukrainy.

O podjęcie działań wobec Rosji apelował wcześniej między innymi ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia.

Zawieszenie Rosji nie jest opcją, lecz obowiązkiem. […] Rosja nie tylko łamie prawa człowieka, ale wstrząsa fundamentami międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” – powiedział na samym początku obrad dyplomata.

Źródło: Reuters ; Twitter

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Antek Królikowski

Antek Królikowski rzeczywiście zawiesił karierę? Produkcja popularnego serialu przekazała zaskakujące wieści

Ukraińska snajperka „Ugoliok” stała się postrachem Rosjan. „Musimy wybić tych orków”