w

SuperSuper HahaHaha

Nie żyje rosyjski generał-pilot. Jego samolot Ukraińcy zestrzelili w rejonie najcięższych walk

fot. zabity generał (Twitter)

Samolot Kanamata Botaszewa, rosyjskiego emerytowanego generała majora, w niedzielę został zestrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą – potwierdziło we wtorek BBC News.

Rosyjskie ministerstwo obrony nie przyznało się dotychczas do straty, ale BBC potwierdziło śmierć Rosjanina w rozmowie z trzyma jego dawnymi podwładnymi, którzy utrzymywali z nim kontakty po zakończeniu służby.

Zestrzelony dowódca

Według doniesień 63-letni Botaszew, który zakończył już oficjalna karierę wojskową, zginął w samolocie szturmowym Su-25, który ukraińskie siły przeciwlotnicze zestrzeliły w rejonie Popasnej w ostatnią niedzielę.

W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, gdzie leży miejscowość, toczą się obecnie najcięższe walki, a Rosjanie starają się przełamać ukraiński front.

Udział w walkach oficera tak wysokiej rangi może świadczyć o tym, na ile trudne zadania Moskwa stawia przed pilotami wojskowymi, jak i o braku wysoko wykwalifikowanych specjalistów” – ocenia BBC.

Nie jest pewne, jak 63-letni wysoki rangą dowódca znalazł się nad ukraińskim niebem w samolocie. Byli podwładni przekazali, że najprawdopodobniej „nie mógł stać z boku”.

Kontrowersyjna kariera

Generał Botaszew pochodził z Karaczajo-Czerkiesji na Kaukazie Północnym i za czasów służby dowodził pułkiem lotniczym bazy w Woroneżu. Karierę w wojsku zakończył ze względu na kosztowny wybryk.

W 2012 r. dowódca rozbił myśliwiec Su-27 podczas nieautoryzowanego lotu. Generał poprosił wówczas swojego kolegę, aby pozwolił mu pilotować maszynę,a Botaszew nie poradził sobie z manewrami akrobatycznymi, które próbował wykonać.

Później okazało się, że rok wcześniej, w 2011 r., Botaszew pilotował samolot myśliwsko-bombowy Su-34, na który nie posiadał uprawnień.

Straty wśród rosyjskich sił powietrznych

Z obecnie dostępnych informacji pochodzących z otwartych źródeł wynika, że podczas wojny w Ukrainie zginęło co najmniej 31 rosyjskich

Realne dane mogą być wyższe” – twierdzi BBC.

Rosyjskie komendy wojskowe i prywatna firma wojskowa »Wagner« od początku marca prowadzą aktywną kampanię werbunku ludzi do wysłania na Ukrainę” – wskazuje brytyjski nadawca.

Źródło: BBC ;

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Magda Gessler, fot. Instagram @magdagessler_official

Magda Gessler przeszła paraliż! Jej twarz zmieniła się nie do poznania

Potężny „Bad Boy” skierował ostre słowa do zawodnika FAME MMA! Tańcula ma się czego obawiać? „Dostanie liścia…”