Ludwik Dorn nie żyje. Informację o śmierci polityka jako pierwszy przekazał portal Interia, który wcześniej potwierdził ją u polityków Prawa i Sprawiedliwości.
Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 roku w Warszawie. Był znanym polskim politykiem i publicystą. Na tę chwilę nie ujawniono przyczyn śmierci. W sieci zaczyna przybywać wpisów z kondolencjami dla najbliższych byłego premiera.
Odszedł Ludwik Dorn. Wybitny parlamentarzysta, patriota. Dobrze przysłużył się Polsce. Należy mu się godne upamiętnienie w Sejmie — pisze naTwitterze Szymon Hołownia.
Niezwykle inteligentny, czasem nie do zniesienia, przez długi czas zwany „trzecim bliźniakiem”. Polityk i autor bajek dla dzieci. Właściciel Saby. Autor słynnych słów o „susłoizacji PiS-u”. Kierowca fiata 126 bis przy 190 cm. Wielki mózg i charyzma – napisała Agata Adamek z TVN24.
Niezwykle inteligentny, czasem nie do zniesienia, przez długi czas zwany “trzecim bliźniakiem”. Polityk i autor bajek dla dzieci. Właściciel Saby. Autor słynnych słów o “susłoizacji PiS-u”. Kierowca fiata 126 bis przy 190 cm. Wielki mózg i charyzma. https://t.co/dzezGK1lTl
— Agata Adamek (@AgataAdamek) April 7, 2022
Zmarł Ludwik Dorn, intelektualista i ostry kozak! Pamietam go z czasów PiS, Mswia, marszałkowania i gdy był poza polityką. Zrobiliśmy masę wywiadów. Bez względu na sytuację, zawsze trzymał fason. Ostatni raz rozmawialiśmy w I i to był chyba ostatni wywiad — wspomina Jacek Nizinkiewicz z Rzeczpospolitej.
Zmarł Ludwik Dorn, działacz opozycji w PRL, były marszałek Sejmu. Zasłużony Polsce, wieloletni parlamentarzysta, dla którego różnice w poglądach nigdy nie były przeszkodą w poszukaniu dialogu i porozumienia. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje – napisał Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zmarł Ludwik Dorn, działacz opozycji w PRL, były marszałek Sejmu. Zasłużony Polsce, wieloletni parlamentarzysta, dla którego różnice w poglądach nigdy nie były przeszkodą w poszukaniu dialogu i porozumienia. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje. pic.twitter.com/WU00T6ZIHB
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) April 7, 2022
Ludwik Dorn — kariera polityczna
W 1990 roku zaczął współpracować z Jarosławem Kaczyńskim, który w tym czasie zakładał Porozumienie centrum i popierał kandydaturę Lecha Wałęsy w wyborach prezydenckich. Po jego zwycięstwie otrzymał stanowisko kierownika zespołu analiz w Kancelarii Prezydenta RP. W momencie, gdy między Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi przestało się układać, odszedł.
W 1992 roku objął funkcję wiceprezesa partii. Gdy Lech Kaczyński ubiegał się o posadę głowy państwa w 1995, Dorn był jego rzecznikiem. Dwa lata później został wybrany do Sejmu III kadencji.
W 2001 roku wraz z braćmi Kaczyńskimi współpracował przy założeniu Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie zajął stanowisko wiceprezesa partii. Następnie otrzymał mandat posła na Sejm IV kadencji w okręgu podwarszawskim. Rok później został przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS.
Ludwik Dorn cieszył się bardzo dobrą opinią w środowisku. Polityka trzykrotnie zaliczała go do grona najlepszych posłów.
Po objęciu stanowiska ministra spraw wewnętrznych i administracji krótko po tym został także powołany na urząd wiceprezesa Rady Ministrów. Długo jednak nie piastował tej funkcji, ponieważ już 6 lutego 2007 roku złożył dymisję. Swoją decyzję tłumaczył tym, że wraz z premierem mieli rozbieżne zdania w kwestiach związanych z funkcjonowaniem resortu. Mimo pierwotnego sprzeciwu Jarosława Kaczyńskiego, 2 dni później został odwołany z obu urzędów. W okresie od 27 kwietnia 2007 do 4 listopada 2007 pełnił funkcję Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.
W listopadzie 2007 roku zrezygnował z funkcji wiceprezesa PiS, ponieważ był przeciwny polityce Jarosława Kaczyńskiego. W 2008 został usunięty z partii i zrobił sobie krótką przerwę od polityki. W październiku następnego roku został przewodniczącym koła parlamentarnego Polska Plus. W 2010 roku planował wystartować w wyborach prezydenckich, jednak przez tragedię w Smoleńsku partia wycofała jego kandydaturę. Krótko po tym zrezygnował z członkostwa w prezydium, ponieważ jego partia poparła kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego.
W 2011 raz jeszcze wystartował w wyborach parlamentarnych z listy PiS, dzięki czemu utrzymał mandat poselski. Przez krótki czas był posłem niezrzeszonym, a pod koniec roku dołączył do klubu parlamentarnego Solidarna Polska. Po raz ostatni ubiegał się o reelekcję z listy Platformy Obywatelskiej w 2015 roku.
Ludwik Dorn — życie prywatne
Ludwik zdecydował się przyjąć chrzest, dopiero gdy był pełnoletni. Był żonaty trzykrotnie, a owocem tych relacji są cztery córki. Jego ostatnią partnerką była Izabela Śmieszek-Dorn, która jest wizażystką i charakteryzatorką, a ponadto specjalizuje się w bodypaintingu.
Dorn nie tylko zajmował się polityką, ale i tłumaczeniem wierszy oraz pisaniem bajek. Za lekturę pt. O śpiochu tłuściochu i o psie Sabie otrzymał wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie Wielcy poeci piszcie dla dzieci. W rzeczywistości sam posiadał sukę, Sabę, która była sznaucerem. To prawdziwy psi celebryta, ponieważ media przez długi czas się o niej rozpisywały. W 2007 roku polityk zabrał ją ze sobą do Sejmu, a funkcjonariusze BOR-u zabrali ją na spacer. Mówiło się także, że Saba miała pogryźć meble w rezydencji ministra spraw wewnętrznych i administracji.