w

Olga Tokarczuk po raz trzeci w finale Międzynarodowego Bookera! Ta książka to prawdziwy HIT za granicą

Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk jest jedną z najwybitniejszych polskich pisarek. Właśnie doczekała się trzeciej nominacji do jednego z najważniejszych plebiscytów literackich na świecie. Która książka cieszy się aż tak dobrą opinią?

Olga Tokarczuk jest jedną z najwybitniejszych polskich pisarek, eseistek i poetek tych czasów. Tokarczuk jak na razie mana swoim koncie 9 powieści, 6 opowiadań zbiorowych i 20 opublikowanych na łamach popularnych czasopism oraz inne dzieła literackie.

Za 2018 roku zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Wcześniej także odnosiła spektakularne sukcesy. Jest także laureatką The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Nike za ten sam tytuł, oraz Księgi Jakubowe. Wkrótce może otrzymać kolejne wyróżnienie.

Olga Tokarczuk po raz trzeci w finale Międzynarodowego Bookera

Nagroda Międzynarodowego Bookera przyznawana jest powieściom przełożonym na język angielski. Od 2016 roku jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich, zaraz po Noblu i anglojęzycznym Bookerze. Komisja zawsze nagradza autora oraz tłumacza.

W czwartek 7 kwietnia ogłoszono finalistów. Na liście znaleźli się: Mieko Kawakami, Claudia Pineiro, Jon Fosse, Geetanjali Shree, Olga Tokarczuk i Bora Chung.

Tokarczuk doczekała się nominacji za stworzenie Ksiąg Jakubowych, które na język angielski przełożyła Jennifer Croft. Zwycięzcę poznamy już 26 maja. Organizatorzy zadbali także o nagrody dla nich. Finaliści (autorzy i tłumacze) otrzymają po 2,5 tysiąca złotych. Na konto zwycięzcy wpłynie natomiast 50 tys. funtów do podziału.

Organizatorzy przekazali, że konkurs cieszy się bardzo zainteresowaniem, co bezpośrednio przekłada się na sprzedaż zwycięskiego tytułu. Po ogłoszeniu zeszłorocznego laureata, Davida Diopa, autora książki Bratnia dusza, jego wydawca musiał zrobić pięciocyfrowy dodruk powieści.

Czy w tym roku ten zaszczyt dosięgnie Olgi Tokarczuk? O tym przekonamy się już wkrótce. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za jej sukces.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

Edyta Górniak, Allan Krupa

Syn Edyty Górniak idzie w jej ślady. Ogłosił, że nie podchodzi do matury. Jakie ma plany na przyszłość? „Jeśli kiedyś przyjdą trudne czasy, będę kombinował”

Ludwik Dorn

Nie żyje Ludwik Dorn. Polityk i współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości miał 67 lat