w

Nie żyje Jolanta Lothe. Aktorka znana z „Rejsu”, „Daleko od szosy” i „Barw szczęścia” zmarła w wieku 79 lat

Jolanta Lothe
Jolanta Lothe

Jolanta Lothe nie żyje. Informację o śmierci aktorki przekazał Związek Artystów Scen Polskich. Miała 79 lat.

Przykre wieści obiegły media. W piątek 1 kwietnia Związek Artystów Scen Polskich przekazał, że Jolanta Lothe nie żyje. Aktorka miała 79 lat. Koledzy i koleżanki na wstępie krótko streścili jej życiorys. Od lat była związana z teatrem, a także miała okazję pracować na planach zdjęciowych wielu kultowych polskich produkcji. Była bardzo ceniona w środowisku artystycznym.

Nie żyje Jolanta Lothe, aktorka Teatru im. Osterwy w Lublinie oraz teatrów warszawskich: Syreny, Klasycznego, Narodowego, Małego i Studio.

Od 1989 roku prowadziła wraz mężem Lothe Lachman VideoTeatr Poza, znajdując dla niego siedzibę w Pałacyku Szustra w Warszawie. Spektakl tego teatru otrzymał Fringe First na Festiwalu Fringe w Edynburgu.Na ekranie widzowie mogli zobaczyć aktorkę w filmach: „Polowanie na muchy”, „Potop”, „Brunet wieczorową porą”, czy „Tylko umarły odpowie”. W niezapomnianym obrazie Marka Piwowskiego, „Rejs”, zagrała ze swoją mamą, niezwykłą Wandą Stanisławską-Lothe. Grała w serialach: „Doktor Ewa”, czy „Polskie drogi”, gdzie wcieliła się w postać Urszuli Kurasiowej, za którą to rolę otrzymała nagrodę Przewodniczącego ds. Radia i Telewizji. Ostatnio zyskała sympatię widzów grając sympatyczną, acz zdecydowaną Babcię w „Barwach szczęścia”. Za swoje osiągniecia zawodowe została uhonorowana Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W dalszej części publikacji koledzy i koleżanki z branży pożegnali ją w pięknych słowach.

Odeszła znakomita aktorka, pełna energii, miłości do sztuki, teatru i ludzi, ciepła, serdeczna, życzliwa, z wielkim poczuciem humoru Koleżanka. Żegnaj, Jolu…

Jolanta Lothe nie żyje

Hołd zmarłej oddali także producenci Barw szczęścia. Lothe była związana z produkcją w latach 2007-2017 i 2019-2022. Wcielała się w rolę Teresy Struzik, bliżej znanej widzom, jako babcia Pyrka.

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy o śmierci pani Jolanty Lothe, znakomitej aktorki teatralnej, filmowej i telewizyjnej, która dzieliła z nami swój niezwykły talent, pasję i zaangażowanie, kreując postać Teresy Struzik, ukochanej przez widzów babci Pyrki. Składamy wyrazy szczerego żalu i współczucia rodzinie oraz bliskim pani Jolanty – napisano.

Na tę chwile nie ujawniono, co było bezpośrednią przyczyną śmierci.

Kim była Jolanta Lothe?

Jolanta Lothe urodziła się 19 kwietnia 1942 rok w Wilnie. W 1966 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Występowała na deskach Teatru Syrena, Klasycznego, Studio i Narodowego. Nieco później wraz z mężem, Piotrem Lachmannem, założyła Videoteatr Poza. Wcześniej była żoną dramaturga Helmuta Kajzara, który zmarł w 1982 roku.

Aktorka miała okazję pracować przy wielu kultowych produkcjach. Na szklanym ekranie debiutowała w 1965 roku w filmie Walkower. Widzowie mogą kojarzyć ją także z takich formatów, jak: Wycieczka w nieznane, Polowanie na muchy, Rejs, Nie ma róży bez ognia, Potop, Brunet wieczorową porą, Daleko od szosy, 07 zgłoś się, a ostatnio ogromną popularność przyniosła jej rola Teresy Struzik w Barwach szczęścia.

Poniżej możecie obejrzeć materiał, w której YouTuberka przeanalizowała jej ścieżkę kariery.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Oliwia

Majka Jeżowska

Majka Jeżowska trafiła do szpitala! Od kilku tygodni czuła się źle. Teraz wszystko tłumaczy

Maja Hyży, Grzegorz Hyży

Maja Hyży jeszcze do niedawna darła koty z byłym mężem. Teraz otworzyła się na temat ich relacji. Zakopali topór wojenny?