26 kwietnia rosyjski gigant energetyczny Gazprom poinformował Polskę, że od środy rano wstrzyma dostawy gazu. Jak się okazuje, Rosja podobne kroki podjęła również w stosunku do dwóch innych państw.
Jak przekazało PGNiG, Rosyjski gaz nie będzie płynął do Polski za pomocą gazociągu jamalskiego już od środy 27 kwietnia. Poważna eskalacja sporu z Rosją nastąpiła po tym, jak rząd stwierdził, że nie zgodzi się na płatność za gaz rublami i nie zamierza przedłużać kontraktu.
Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał wcześniej, by kraje, które uważa za „nieprzyjazne” (lista), zgodziły się na rozwiązanie, w ramach którego otwierałyby konta w Gazprombanku i dokonywały płatności za import rosyjskiego gazu rublach.
– „PGNiG otrzymał we wtorek informację, że w środę gaz rosyjski z kontraktu jamalskiego nie będzie płynął” – poinformowała na konferencji prasowej 26 kwietnia ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Ministerstwo klimatu zapewnia, że sytuacja Polski jest bezpieczna i kraj da sobie radę bez rosyjskiego gazu. Pełnomocnik rządu przypomniał, że od października działać będzie gazociąg Baltic Pipe, a obecne rezerwy gazu są na wysokim poziomie.
Jakie państwa zostaną bez gazu?
Putin postanowił zakręcić kurek z gazem nie tylko Polsce. Podczas konferencji ministerstwa klimatu pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski przyznał, że podobna sytuacja ma miejsce na Litwie.
– „Mamy informacje z Litwy. Litwa też przestała otrzymywać dostawy rosyjskiego gazu” – powiedział.
Do zaprzestania dostaw rosyjskiego gazu ma też dojść w Bułgarii. Bułgarska spółka gazowa dostała informację od Gazpromu, że od środy wstrzyma dostawy gazu. Bułgaria znajduje się w dużo gorszej sytuacji niż Polska, ponieważ dzięki Rosji zaspokaja ponad 90% swojego zapotrzebowania na gaz.
Najnowsze posunięcia Rosji to zdecydowanie najpoważniejszy do tej pory ruch Moskwy.
Gazprom informed Poland PGNiG it will halt gas supplies on Wed -PGNiG statement https://t.co/lNekn85Lo0 pic.twitter.com/CXCHL7eJN6
— Reuters (@Reuters) April 26, 2022
Źróło: PGNiG ; Reuters ; Konferencja ministerstwa klimatu