w

SuperSuper

Nie tylko Polska. Te państwa również zostaną bez rosyjskiego gazu

fot. Zdjęcie podglądowe (Ulrichulrich, CC BY-SA 3.0 / Kremlin.ru)

26 kwietnia rosyjski gigant energetyczny Gazprom poinformował Polskę, że od środy rano wstrzyma dostawy gazu. Jak się okazuje, Rosja podobne kroki podjęła również w stosunku do dwóch innych państw.

Jak przekazało PGNiG, Rosyjski gaz nie będzie płynął do Polski za pomocą gazociągu jamalskiego już od środy 27 kwietnia. Poważna eskalacja sporu z Rosją nastąpiła po tym, jak rząd stwierdził, że nie zgodzi się na płatność za gaz rublami i nie zamierza przedłużać kontraktu.

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał wcześniej, by kraje, które uważa za „nieprzyjazne” (lista), zgodziły się na rozwiązanie, w ramach którego otwierałyby konta w Gazprombanku i dokonywały płatności za import rosyjskiego gazu rublach.

– „PGNiG otrzymał we wtorek informację, że w środę gaz rosyjski z kontraktu jamalskiego nie będzie płynął” – poinformowała na konferencji prasowej 26 kwietnia ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

Ministerstwo klimatu zapewnia, że sytuacja Polski jest bezpieczna i kraj da sobie radę bez rosyjskiego gazu. Pełnomocnik rządu przypomniał, że od października działać będzie gazociąg Baltic Pipe, a obecne rezerwy gazu są na wysokim poziomie.

Jakie państwa zostaną bez gazu?

Putin postanowił zakręcić kurek z gazem nie tylko Polsce. Podczas konferencji ministerstwa klimatu pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski przyznał, że podobna sytuacja ma miejsce na Litwie.

– „Mamy informacje z Litwy. Litwa też przestała otrzymywać dostawy rosyjskiego gazu” – powiedział.

Do zaprzestania dostaw rosyjskiego gazu ma też dojść w Bułgarii. Bułgarska spółka gazowa dostała informację od Gazpromu, że od środy wstrzyma dostawy gazu. Bułgaria znajduje się w dużo gorszej sytuacji niż Polska, ponieważ dzięki Rosji zaspokaja ponad 90% swojego zapotrzebowania na gaz.

Najnowsze posunięcia Rosji to zdecydowanie najpoważniejszy do tej pory ruch Moskwy.

Źróło: PGNiG ; Reuters ; Konferencja ministerstwa klimatu

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Ukraińcy przechwycili i opublikowali rozmowę Rosjan. „To jest piekło”

Dziwaczna akcja w Rosji. Wdowy po żołnierzach pozują z rublami, a z okna przygląda im się Stalin