w

Były minister spraw zagranicznych Rosji mówi, że inwazja utknęła w martwym punkcie, bo urzędnicy kradli z budżetu wojskowego na „mega-jachty na Cyprze”

fot. YouTube

Andriej Kozyriew, były minister spraw zagranicznych Rosji, postanowił przedstawić parę powodów, które jego zdaniem mogły sprawić, że Putin przeliczył się, rozkazując inwazję na Ukrainę.

Andriej Kozyriew

Kozyriew sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej od 1990 do 1996 r. Polityk podał się do dymisji, ponieważ nie mógł łączyć tej funkcji ze sprawowaniem mandatu deputowanego do Dumy Państwowej.

W Rosji Kozyriew był oskarżany o prowadzenie zbyt prozachodniej polityki, a jak widać, jego podejście się nie zmieniło. Od pierwszych dni inwazji były dyplomata potępiał decyzję Putina i nawoływał do rezygnacji rosyjskich polityków w geście protestu.

Putin się przeliczył? Były minister podał powody

Kozyriew postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami ze światem za pomocą Twittera. W serii wpisów na platformie społecznościowej były minister, który swoje stanowisko pełnił za czasów Borysa Jelcyna, przedstawił błędne osądy, którymi najprawdopodobniej kierował się prezydent Rosji.

Były polityk zasugerował, że Putin przecenił rosyjskie wojsko, bo duża część pieniędzy, które trafiały na modernizację, tak naprawdę była tracona w wyniku wszechobecnej korupcji. Kozyriew przypuszcza, że to właśnie korupcja jest powodem słabych osiągów rosyjskiej armii.

Kreml spędził ostatnie 20 lat na próbach zmodernizowania armii. Duża część tego budżetu została skradziona, i wydana na mega-jachty na Cyprze. Ale jako doradca wojskowy nie możesz przekazać takich wieści prezydentowi. Więc przekazujesz mu kłamstwa” – napisał były minister.

Rosja jest oceniana jako jedno z najbardziej skorumpowanych państw na świecie przez „Transparency International”. Szczególny problem eksperci zauważyli w sektorze militarnym.

Co myślał Putin?

Były minister pisze, że Putin najprawdopodobniej uwierzył w swoją własną propagandę dotyczącą siły rosyjskiego wojska, braku państwowości Ukrainy, oraz nie spodziewał się, że zachód będzie aż tak solidarny i zjednoczony.

Kozyrew doszedł do wniosku, że decyzje Putina można uznać za racjonalne, ale wynikały z fałszywego obrazu sytuacji. Były minister spraw zagranicznych osobiście nie sądzi, że Putin zdecyduje się na broń atomowa.

Źródło: Twitter ; Business Insider

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

[VIDEO] Awantura w rosyjskiej telewizji! Prowadzący krzyczy na wojskowego, bo ten zdecydował się… oddać hołd poległym

Rosja straszy Zachód sankcjami, po przegłosowaniu kolejnego pakietu przez UE. Grozi, że „Będą szybkie i mocno odczuwalne”