w

DramatDramat SuperSuper HahaHaha

Zakończyły się rosyjsko-ukraińskie negocjacje. Osiągnięto porozumienie dotyczące jednej ważnej sprawy

fot. Twitter / YouTube

Minął już ponad tydzień od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a w czwartek delegacje Rosji i Ukrainy spotkały się na drugiej turze negocjacji. Udało się osiągnąć porozumienie dotyczące korytarzy humanitarnych.

W czwartek po godzinie 15 rozpoczęła się już druga tura rozmów między Rosją a Ukrainą. Mychajło Podoliak z kancelarii prezydenta Ukrainy poinformował wcześniej, co będzie głównym celem spotkania.

– „Rozpoczęły się rozmowy z przedstawicielami Rosji. Kluczowe kwestie: 1. Natychmiastowe zawieszenie broni 2. Rozejm 3. Korytarze humanitarne do ewakuacji ludności cywilnej ze zniszczonych lub stale ostrzeliwanych wiosek/miast” – napisał na Twitterze tuż przed początkiem drugiej tury rozmów.

Przed godziną 17 ukraiński dyplomata ogłosił, że mimo iż nie udało się wynegocjować zawieszenia broni i rozejmu, to sukcesem zakończyły się rozmowy dotyczące korytarzy humanitarnych. Korytarze humanitarne są niezbędne, aby ludność cywilna mogła wydostać się z otoczonych i bombardowanych miast wschodniej Ukrainy.

– „Zakończyła się druga runda rozmów Rosji i Ukrainy. Niestety Ukraina nie ma jeszcze potrzebnych wyników. Są tylko decyzje o organizacji korytarzy humanitarnych” – napisał na Twitterze Mychajło Podoliak, doradca Wołodymyra Zełenskiego .

– „Strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej, a także dostaw leków i produktów żywnościowych do miejsc najostrzejszych walk, wraz z możliwością czasowego przerwania ognia na czas prowadzenia ewakuacji w sektorach, gdzie się ona odbywa” – oświadczył ponadto Podoliak.

Zapowiedziane zostało również, że odbędzie się kolejne spotkanie.

Pierwsza tura rozmów

Pierwsze spotkanie miało miejsce z kolei 28 lutego przy białoruskiej granicy z Ukrainą.

Portal glavcom.ua podawał, że strona rosyjska domagała się wtedy, by Ukraina miała w przyszłości status neutralny i by uznała „republiki ludowe” w Donbasie w granicach ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodniej Ukrainie.

Źródło: Reuters

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Potwierdzenie: Największy samolot świata An-225 Mrija został zniszczony [WIDEO]

[VIDEO] Rosyjska telewizja zaprosiła do studia eksperta. Zszokował prezenterkę swoim toastem za… śmierć rosyjskiej giełdy