Wołodymyr Zełenski wrzucił do sieci nowy film, na którym pokazał, dlaczego nikt nie powinien kupować rosyjskiej ropy. Wymienił listę państw, które odwróciły się od federacji. Polska w jakimś stopniu ponosi odpowiedzialność za śmierć ukraińskich cywili?
Wołodymyr Zełenski od początku wybuchu wojny w Ukrainie cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Każdego dnia wykazuje się ogromną odwagą i męstwem, które motywuje Ukraińców do walki z rosyjskimi żołnierzami. Regularnie uczestniczy w spotkaniach z politykami z różnych zakątków świata, którzy robią co w swojej mocy, by wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów.
Prezydent komunikuje się z ludźmi za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nie raz dosadnie podsumowuje rzeczywistość oraz wskazuje, jakie błędy popełniają zachodni politycy. Tym razem udostępnił mocne nagranie, które obrazuje, na co Rosjanie przekazują pieniądze pochodzące ze sprzedaży ropy.
Wołodymyr Zełenski wytyka państwom wspieranie wojska
Międzynarodowa Agencja Energetyczna już w połowie marca prognozowała, że od tego miesiąca produkcja ropy w Rosji spadnie nawet o ok. 3 mln baryłek dziennie. Eurodeputowani przegłosowali ostatnio embargo na pochodzące z tego państwa surowce energetyczne, czyli ropę, węgiel, paliwo jądrowe i gaz.
Zełenski sam postanowił przekonać głowy innych państw do tego, by przestali kupować rosyjską ropę. Zrobił to w bardzo dosadny sposób. Na swoim profilu na Instagramie udostępnił nagranie, na którym możemy zobaczyć szczęśliwych Europejczyków tankujących swoje auta. Obrazy te przecinają nagrania, na których widać rosyjskie wojska ostrzeliwujące Ukrainę oraz mordujące niewinnych ludzi.
Kupując rosyjską ropę i gaz finansujesz zabójstwa Ukraińców. Działaj bardziej zdecydowanie. Przestańcie karmić rosyjską machinę wojskową. Polska, Litwa, Łotwa i Estonia już odmówiły finansowania ludobójstwa — napisał.
Na wideo można przeczytać napis, że walutą, w jakiej płaci się za surowce energetyczne z Rosji, jest ludzkie życie, a nie euro czy ruble.
Myślicie, że Zełenskiemu w ten sposób uda się przekonać inne kraje do rezygnacji z zakupu rosyjskiej ropy?