w

SuperSuper

Ukraińcy zadali ogromny cios Rosji. Krążownik „Moskwa” był dumą Putina i okrętem flagowym

fot. "Moskwa" i kadr z filmu mającego przedstawiać płonący krążownik (Mil.ru, CC BY 4.0 / YouTube)

Wojsko ukraińskie ostrzelało na Morzu Czarnym rosyjski krążownik rakietowy „Moskwa”, który pełni funkcję okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej. Krążownik, który doznał poważnych uszkodzeń , jest jednym z najważniejszych okrętów rosyjskiej marynarki.

Pierwsze doniesienia o wielkim sukcesie Ukrainy pojawiły się w środę w nocy. Informację o udanym ataku z wykorzystaniem rakiet „Neptun” potwierdził między innymi szef odeskiej regionalnej administracji wojskowej Maksym Marczenko.

Krążownik rakietowy »Moskwa« udał się dziś dokładnie tam, gdzie został wysłany przez naszych strażników granicznych na Wyspie Węży! Rakiety Neptun strzegące Morza Czarnego spowodowały bardzo poważne uszkodzenia rosyjskiego statku” – napisał Marczenko.

Rakiety Neptun są przeciwokrętowym pociskiem manewrującym opracowanym i produkowanym w Ukrainie. Pierwsze Neptuny trafiły na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w 2020 roku. System posiada zasięg dochodzący do nawet 300 kilometrów.

Doradca ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Anton Heraszczenko w nietypowy sposób wypowiedział się o wydarzeniu na swoim Telegramie. Polityk zakpił, że pożar na pokładzie jest efektem palenia papierosów w niedozwolonym miejscu.

I nagle bum – wybuchł pożar” – napisał Heraszczenko.

Według doniesień uwaga krążownika miała najpierw zostać odwrócona przez drona Bayraktar TB2.

Aktualizacja

Według źródeł amerykańskich, okręt został poważnie uszkodzony i obecnie jest holowany do portu.

Rosjanie potwierdzają zniszczenia

Rosyjskie media państwowe „RIA Nowosti” cytując ministerstwo obrony, podają, że na pokładzie „Moskwy” doszło do wybuchu amunicji spowodowanej pożarem. Załoga miała zostać ewakuowana, a krążownik doznał „poważnych uszkodzeń”. Rosjanie nie wspomnieli o roli Ukrainy w sytuacji na okręcie.

Krążownik Moskwa

Krążownik rakietowy „Moskwa” jest flagowym okrętem rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, co oznacza, że na jego pokładzie najprawdopodobniej przebywał dowódca całej floty. Krążownik jest uznawany za jeden z najważniejszych rosyjskich okrętów.

Strata „Moskwy” w wyniku zatonięcia czy też poważnych uszkodzeń jest wielkim ciosem dla rosyjskiej marynarki. Okręt wszedł do służby w 1983 r., z kolei w 2000 r. nadana została mu funkcja okrętu flagowego i nowa nazwa. Krążownik przeszedł również modernizację.

Okręt ma długość 184 m, szerokość 20 m i może płynąć z maksymalną prędkością 59 km na godzinę. Maksymalny zasięg krążownika to niemal 19 tysięcy kilometrów.

Źródło: RIA Nowosti ; Onet ; Forbes ; Twitter

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maciej

Z "Pantofelkiem" związany jestem od 2021 roku. Na bieżąco informuję Was o życiu gwiazd, a także najświeższych wydarzeniach z kraju i ze świata. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek i dobrej książki.

Antek Królikowski, fot. AKPA

Antek Królikowski jest NIEULECZALNIE CHORY! Przed kamerami opowiedział, co mu dolega. „Na Mikołaja dostałem taki prezent w postaci diagnozy”

Britney Spears, fot. Instagram, screenshot YouTube

Britney Spears po raz pierwszy pokazała ciążowy brzuszek! Kuse stroje z popularnego klipu idealnie podkreśliły krągłości